Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı

Tam Görünüm: Asgari ücretli genel müdüre son!
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
PALMİYE GÜNCEL HABER

Asgari ücretli genel müdüre son!

Son yıllardaki düşüş grafiğine rağmen halen %40'lar civarında seyreden kayıt dışı istihdam, Türkiye’nin öncelikli sosyal ve ekonomik sorunu olmayı sürdürüyor.


Kayıt dışı çalıştırılan işçilerin SGK’ya bildirimleri ya hiç yapılmıyor ya 30 günden az bildiriliyor ya da yüksek ücret ödendiği halde düşük ücret üzerinden gösteriliyorlar. Örneğin ücretli çalışanların yaklaşık %50'si asgari ücret üzerinden sigortalı gösteriliyor. Bunların içinde genel müdürler olduğu gibi daha önce kamuoyuna yansıdığı üzere, pahalı transferlere konu olan futbolcular da var.

Meslek koduyla bildirim başlıyor

SGK, aldığı son tedbirle sigortalıların meslek kodlarıyla bildirilmelerini sağlıyor. Nitekim buna ilişkin yönetmelik değişikliği dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı ve işverenler için resmen yükümlülük başlamış oldu. Yeni sistemde işveren, işe giriş bildirgesine sigortalının mesleğini ve meslek kodunu da girecek. Böylece SGK, bir işyerinde hangi meslek erbabının hangi ücret üzerinden bildirildiğini karşılaştırabilecek. Örneğin bir otelin genel müdürü ile resepsiyon görevlisi aynı ücret üzerinden bildiriliyorsa, SGK bu işyerini takibe alacak. Yani bundan sonra asgari ücretli genel müdür dönemi kapanacak gibi görünüyor.

Çalışırsanız yetim aylığı kesilir

Soru: İyi günler, babam 2007 yılında vefat etti. Babam Bağ-Kur’luydu, vefatından sonra kalan Bağ-Kur borcunu kapattık. Daha sonra annem, ablam ve bana maaş bağlandı. Halen bu maaşı alıyoruz. Ben 22 yaşındayım, şimdi bir sigortalı işte çalışmaya başlasam bu maaş kesilir mi? Eğer kesilirse, benden kesilen tutar anneme ödenir mi?

Cevap: Duygu Hanım, çalışmaya başlamanız halinde şu an almakta olduğunuz yetim aylığı kesilir. Fakat sizden kesilen maaş annenize ödenmez. Zira sizden başka aylık almakta olan bir kardeşiniz daha var. Eğer sizden sonra kardeşinizin aylığı da kesilirse, yani anneniz tek başına dul aylığı almaya başlarsa, o zaman annenizin aylığı %50'den %75'e çıkarılır.

Sadece şahit yetmez

Soru: Sadettin Bey, ben 1986 yılında ilçemizdeki belediye bünyesinde kanalizasyon işinde 6-7 ay çalıştım. Haftalık ücretimi belediye muhasebesinden aldım. Beraber çalıştığım arkadaşlar ve belediye fen memuru çalışmalarıma şahit olacaklar. Ben bu süreyi sigorta hizmetime saydırabilir miyim?

Cevap: Değerli okurum, SGK’ya vereceğiniz bir dilekçeyle hizmetlerinizin tespit edilmesini talep edebilirsiniz. Fakat üzerinden yirmi beş yıldan fazla süre geçtiği için, çalışmalarınızı sadece şahitlerle ispatlayamazsınız. Bunun yanında belediyece onaylı kayıt ve belgeleri de sunmanız gerekir.

2700 liranın üstünde maaşınız artar

Soru: Sadettin Bey, emeklilik tarihim yaklaştı fakat maaşımı hesaplattığımda düşük çıkıyor. Acaba emekli olmak yerine yüksek prim ödemeye devam etsem maaşım artar mı?

Cevap: Nazan Hanım, bağlanacak aylığınızın artması için aylık brüt 2.700 liranın üzerinde prim ödemeniz gerekir. Bu rakamın altında ödeme yaparsanız maaşınız artmayacağı gibi belli ölçüde düşecektir.


Kaynak : http://ekonomi.bugun.com.tr--------------------------------------------------------------------------------
Referans Adresler