Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı

Tam Görünüm: elektronik ticaretin vergilendirilmesi
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Elektronik Ticaretin Vergilendirilmesi
Mevcut vergi mevzuati ve gelir idaresi su ana kadar geçerli yapiyi esas aldigindan, gelismelerin hem vergi politikasi ve vergi hukuku hem de gelir idaresi üzerinde önemli etkiler olusturmasi kaçinilmazdir. Bilisim teknolojisindeki gelismeler bir tarafta gelir idaresine bu teknolojilerden yararlanma, dolayisiyla da performansini artirma olanagi sunmaktadir. Diger taraftan, söz konusu teknolojinin vergiden kaçinma ve vergi kaçirma olanaklarini artiracagi da asikardir. Gelir idaresinin konuya yaklasimi, elektronik ticaretin sundugu anvantajlardan yararlanmak, dezavantajlardan kaynaklanacak vergi kayiplarini ise en aza indirmek seklinde olacaktir.
Teknolojik gelismelerin bir sonucu olarak çok uluslu firmalar artik ürünlerinin dizayn edildigi, üretildigi, satildigi ve firma ile ilgili faaliyetlerin yapildigi yerleri ülkeler itibariyle farklilastirma olanagina sahip bulunmaktadirlar. Böylece çok uluslu bir firmanin bir ürün ile ilgili olarak yürüttügü aktiviteler birden fazla ülkenin vergileme yetkisi alanina (Juristiction) girmektedir. Bu durum çok uluslu firmalara ülkelerin vergi sistemleri ve oranlarini gözönünde bulundurarak, her ülkede vergi idarelerine beyan edecekleri gelirlerini “transfer fiyatlari” yoluyla düzenleme olanagi sunmaktadir. Gerçekten, bu gibi durumlarda, daha avantajli bir vergi sisteminin oldugu ülkede, ürün oldugundan daha fazla fiyatlandirilmak suretiyle kazanç yüksek gösterilmekte, buna karsilik vergi oranlarinin yüksek oldugu ülkede ise yüksek fiyatlandirilan girdiler gider kalemi olarak yansitilmak suretiyle, kazanç oldugundan daha az beyan edilmekte ve sonuç olarak firmanin ödeyecegi toplam vergi miktari daha düsük düzeylerde gerçeklesmektedir.
Toplam vergi yükünün azaltilmasini amaçlayan bu ve benzeri uygulamalar vergi planlamasi olarak adlandirilmaktadir. Vergi planlamasi uygulamalarinin önüne geçilmesi için özellikle OECD ülkeleri çerçevesinde önemli girisimler baslatilmis bulunmaktadir. Globallesme, bilisim teknolojisindeki gelismeler ve bunlarla yakindan baglantili olan elektronik ticaret ile birlikte “vergi planlamasi” uygulamalarinin daha karmasik bir sekilde artarak devam etmesi beklenmektedir. Bu beklenti, özellikle vergi idarelerinin birlikte hareket etmesine yönelik yeni politikalar gelistirmelerini gerektirmektedir.
Günümüzde, globallesme ile birlikte ekonomik sinirlarin kalktigi bir dünyada, ülkeler, vergi düzenlemelerinde diger ülke uygulamalarini ve yapacaklari düzenlemelerin uluslararasi etkilerini daha fazla dikkate almaktadir. Elektronik ticaret taraflarin direkt temas olmaksizin elektronik ortamda biraraya gelmek suretiyle gerçeklestirdikleri bir ticaret seklidir. Elektronik ticaret fiziki mal ticareti ile karekterize edilen tarihsel, açik ve sabit cografi sinirlardan mahrumdur. Elektronik ticaretin vergilendirilmesindeki en önemli konu elektronik ortamda teslim edilen dijital mal ve hizmetlerden elde edilen kazancin vergilendirilip vergilendirilemeyecegidir.
Uzun zamandir ülkeler tarifeleri indirmeye çalisiyorlar. Serbest ticaretin yarari bütün ülkelerce yakindan görülebilmettedir. Global bir araç olan Internet üzerinde, teslim edilen mallar ve hizmetlerde gümrük tarifelerinin uygulanmasinin anlami olmadigini anlamis bulunmaktadirlar. Ayrica, Internet üzerinden siparis edilen bir ürün, sonuçta postayla teslim edildiginde gümrük tarifesi uygulamak mümkün iken, ürünlerin ve hizmetlerin elektronik olarak teslim edildigi durumlarda gümrük tarifesi uygulamak olasi degildir.
Her seyden önce, Internet’te elektronik ticaret üzerinde, yeni vergi uygulanmamasi gerekmektedir. Elektronik ticaretin vergilendirilmesi uluslararasi vergilendirme ilkeleriyle uyumlu olmalidir. Tutarsiz ulusal mevzuatlardan ve çifte vergilendirmeden kaçinilmalidir; basit ve anlasilmasi kolay olmalidir. Elektronik ticaret üzerine salinan vergiler, ayni durumda bulunan ekonomik sektörler arasindaki rekebet esitligini devam ettirmelidir: Elektronik ortamda mal ve hizmet sunanlarin geleneksel sekilde mal ve hizmet sunanlardan farksiz olarak vergilendirilmesi gerekir.
Internet üzerinden yapilan satislarin vergilendirilmesinde uyulmasi gereken Vergilendirme ticareti engellememelidir:•uluslararasi ilkeler sunlardir: Vergilendirme sistemi ticaret türleri arasinda ayrim yapmamali; ticari •islemlerin yerini ve dogasini degistirecek egilimler yaratmamalidir. Vergilendirme sistemi basit ve seffaf olmalidir:
Referans Adresler