Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

01.01.2014'de fatura, irsaliye vb. Belgelerde tic.sicil no zorunluluğu başliyor!!
Konuyu Açan Kişi: aycan
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 662

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
01.01.2014'de fatura, irsaliye vb. Belgelerde tic.sicil no zorunluluğu başliyor!!
Yazar Mesaj
aycan
Moderators
*****
Mesajlar: 1,240
Tarih: Nov 2007
Üye no: 618
Nerden: İSTANBUL
Rep Puanı: 9
Mesaj: #1
01.01.2014'de fatura, irsaliye vb. Belgelerde tic.sicil no zorunluluğu başliyor!!
DİKKAT
TTK MADDE 39’UN TÜMÜ, 01.01.2014 TARİHİNDE YÜRÜRLÜKTE OLACAK.
Bilindiği gibi, TTK 39. madde tacirlerin kullanacağı belgelerdeki çaşitli kuralları belirlemektedir. Madde aşağıdaki gibidir;

MADDE 39- (1) Her tacir, ticari işletmesine ilişkin işlemleri, ticaret unvanıyla yapmak ve işletmesiyle ilgili senetlerle diğer belgeleri bu unvan altında imzalamak zorundadır.
(6335 sayılı Kanunun 6’ıncı maddesiyle değişen fıkra)
(2) Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi ile tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilir. Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır. Bu sitede ayrıca, anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, limited şirketlerde müdürlerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde yöneticilerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı yayımlanır.

Öte yandan yürürlük tarihlerini belirleyen 1534. maddenin 5. fıkrasına göre, 39. maddenin 2. fıkrasının ilk cümlesi hemen yayım tarihinde yürürlüğe girmiş olup, diğer cümleler ise (2, 3 ve 4. cümleler) 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Buna göre, 01.01.2014 tarihinden itibaren “Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi ile tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilir.” Kuralı uygulamaya girecektir.

Bu durumda, 2013 yılı içerisinde fatura, irsaliye, gider pusulası, müstahsil makbuzu, tahsil ve tediye makbuzu, antetli kağıt bastıracak olan tacirlerin, bu bilgileri şimdiden bu belgelere eklemelerinde yarar vardır.

Öte yandan, eskiden basılmış belgelerini 2014 yılında da kullanmaya devam edecek olan tacirler, bu bilgileri bir kaşe aracılığıyla belgelere eklemelidirler.

Saygılarımla
SMMM Nusret KURDOĞLU

LİNKEDİN
http://www.linkedin.com/profile/edit?trk...b_pro_top]

Zaman kimseyi beklemez...
15-11-2013 11:19 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: