Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  2010/3.DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ VERİLME SÜRESİ 15 KASIM 2010 SON GÜNDÜR
  Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
  Cevap Sayısı: 0
  Görüntülenme Sayısı: 6703

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  2010/3.DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ VERİLME SÜRESİ 15 KASIM 2010 SON GÜNDÜR
  Yazar Mesaj
  Y.ERCAN
  YÖNETİCİ
  ******
  Mesajlar: 18,409
  Tarih: May 2008
  Üye no: 4845
  Nerden: İstanbul
  Rep Puanı: 86
  Mesaj: #1
  2010/3.DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ VERİLME SÜRESİ 15 KASIM 2010 SON GÜNDÜR
  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kurban Bayramı tatili kapsamında Arefe gününü de idari izin olarak belirlediklerini söyledi. Böylece bayram tatili 9 güne çıktı.


  Çiçek, "Yarım gün arefe günü yani 15 Kasım öğlene kadar idari izinli sayıyoruz, zaruri personel dışında" dedi
  Buna Göre 14 Kasım 2010 son gün olan Geçici Vergi Beyannamesi 15 Kasım Pazartesi günü iadri tatil ilan edildiginden dolayı 2010/3.Dönem Geçici vergi beyannameleri 15 Kasım 2010 tarihinde sondur...  Bir çalışma gününün tatil ilan edilmesi, Bakanlar Kurulu kararı ile değil, ancak kanunla olabilir. Zira ülkemizde tatil günleri, kanunla belirlenmiştir. Hangi günlerin tatil günü olarak kabul edildiği, gerek 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu'nda, gerek 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da sayma yolu ile tahdidi olarak belirlenmiştir.

  Vergi Usul Kanunu'na tabi sürelerin hesaplanmasında, resmi tatil günlerinin süreye dahil olması, ancak sürenin son günü tatil gününe rastlarsa, sürenin tatili, izleyen ilk iş günü tatil saatine kadar uzaması esası kabul edilmiştir (md. 18).

  Dolayısıyla, ortada tatil ilan edilen bir gün yoktur. Böyle günlerde yapılan uygulama, "hizmetlerin aksatılmaması ve kurum yöneticilerince gerekli tedbirlerin alınması", "zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması suretiyle" kamuda çalışan memur, işçi ve diğer personelin idari izinli sayılması şeklinde yürütülmektedir. Hukuken yapılması mümkün bu uygulamayı, "tatil günü ilanı" olarak adlandırmak mümkün değildir. Nitekim tatbikatta, bu tip uygulamalar, "idari izin" günü olarak adlandırılmaktadır.

  İdari izin günlerinin birer tatil günü olması sebebiyle, Vergi Usul Kanunu, İdari Yargılama Usulü Kanunu veya Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun uyarınca belirlenmiş ve son günü bu günlere rastlayan süreleri, izleyen ilk çalışma gününe kadar uzatması mümkün değildir.


  YILDIRIM ERCAN

  Muhasebe ve Mevzuat Grubu

  Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

  Kişisel Blog Sayfam
  11-11-2010 03:48 PM
  Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: