Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

2014 sınav takvimi
Konuyu Açan Kişi: gladyatt
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 994

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2014 sınav takvimi
Yazar Mesaj
gladyatt
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 4
Tarih: Feb 2010
Üye no: 25989
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #1
2014 sınav takvimi
http://forum.alomaliye.com/stajyer-sorun...inavi.html

daha bir buçuk iki ay önce çıkan tebliğ bağımsız denetim sınavında soruldu. bir dersimiz bir hiç uğruna kaldı. forumda bu konu tartışıldı, sonuç nedir koskoca bir hiç. smmm mesleği nedir stajıma başladığım günden beri sorgulamama sebep olmuştur. eğer ki benim bu meslekteki yeterliliğim bu sınavlardan geçiyorsa bu meslek benim için hiç bir ifade etmiyor. hafta sonu sınava giren arkadaşların en dikkatini çeken nokta belki de fakültenin her tarafındaki dershane pazarlamacıları olmuştur. sözüm ona bazı dershaneler ilk girişte bu sınavı kursiyerlerine ilk sınavda başarı sözü veriyor!!! bu sınavı vermeniz için mesleği bilmeniz şart değil dershanede kendinizi iki ay kasmanız yeterli olacaktır. sonra mesleği bildiğiniz şekilde yapabilirsiniz. zira sizden istenen odalara sınav paranızı yatırmanız, dershanelere iki ay için 1-2 maaşınızı feda etmeniz, kgk kurumuna sınav başına 150 lira vermeniz...
son olarak yeterlilik sınavı ile kgk bağımsız denetçilik sınavı aynı güne alınıyor rezalet skandal ağıza alınmayacak bir çok kelime sayabilirim. mesleki ahlakım buna izin vermiyor!!! zira meslekteki büyüklerimiz bize ahlak dersi vermekte bizden ahlaklı dürüst davranmamızı gözümüze gözümüze sokmaktalar. durum böyleyken kgk denetçilik belgenizi almanız için smmm şartınız vardır. bu durumu iki kurumda bilmiyor mu!! bana hukuk soruları soran oda yetkilileri açın kendiniz hukuk bilgisi öğrenin, yapılan bu durum hiç bir hukuk kuralına uymaz...
geçtiğimiz iki yıl boyunca kgk-türmob yetki çekişmesi ile geçti, bu iki kurum kendi kısır çekişmeleri için sınavı aynı güne mi koydular, yüksek ahlaklı sayğıdeğer yöneticilerimiz böyle birşey için üyelerini mağdur ederler mi??
marttaki her iki sınava girmemin tek nedeni var, bunca zamana kadar ödediğim 3.500-4.000 TL'nin boşa gitmemesi. meslek itibarı, meslek ahlakı benim için hiçbir şey ifade etmiyor.

ben 4,5 yıldır vergi denetimi yapıyorum. hafta sonu sınavında geçtim diyeceğim iki ders var, biri muhasebe biri vergi yaptığım işle doğru orantılı olduğu için her ikisini de yaptım. bu sınavı veremediğim için mesleki yeterliliğim olmayacak mı?? yada mesleği bırakıp başka iş mi yapalım.

sonuç olarak 1 haftadır denetimini yaptığım Türkiye'nin 6. büyük holdingin iştiraklerinin birinin muhasebe müdürü sm, muhasebe şefi meslek mensubu bile değil ve bu iki abimin emrinde tam 6 tane smmm var. tahmin ettiğiniz üzere maaşları 1500-2000 arası piyasa da durum maalesef böyle. çıkıp bazıları ben şu kadar maaş alıyorum bir yerlerinden sallıyorsun diyebilirsiniz. ben sizden bahsetmiyorum sizin haricinizdeki 35 bin meslek mensubundan bahsediyorum. bürolarda çalışan, büroları olanlar rezil, büyük umutlarla smmm olan arkadaşların yıkılan hayalleri de cabası.

yemin ediyorum aynı durum avukatların başına gelseydi yarın çağlayan meydanında, tandoğan meydanında müthiş bir avukat topluluğu görürdünüz. ispatımı gezi olaylarında çağlayan adliyesinde 15-20 avukatın hırpalanması sonrasında 1.000 kişilik avukat topluluğu ertesi günün sabahında çağlayan adliyesi önündeydi. avukatlara bir yıl stajyerlik şartı ve yeterlilik sınavı getirildi yine meydanlarda binlerce avukat-hakim-savcı adayı vardı. sonra hakim ve savcılar için sınav şartı kalkacak sadece mülakatla alım olacak dediler, evet evet yine meydanlar da binlerce hukuk adamı...

meslek itibarı böyle kazanılır. gelin yarın dışarıdan muhasebe hizmeti verdiğiniz kuruma siz bir muhasebeci olarak gidin. sekreter ayağa kalkmadan hoş geldiniz diyecek, patronun odasının kapısını gösterecektir. aynı kuruma dışarıdan hukuk hizmeti veren bir avukat gitsin nasıl karşılanır, size yapılan muameleden çok daha hürmetlisi.

arkadaşlar tekrardan düşünmeli, bu kadar koyun olmamalıyız her denilene her yapılana bu kadar boynumuzu büküp kaderci olmamamız gerekir. odalara tavrımızı her yönüyle koymalıyız. yarından tezi yok kendi odama düşüncelerim ve sınav tarihleri için bir protesto maili yada faksı çekmeyi düşünüyorum. hakkımızı aramak bizi güçlü kılar. herkesin bu yönde hareket etmesi mağduriyetlerimizi en aza indirecektir.

saygılarımla..
04-12-2013 01:55 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: