Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

2020 Yılı e-Fatura, e-Arşiv ve Diğer e-Belge Uygulamalarına Geçiş ve Zorunluluklar
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 396

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2020 Yılı e-Fatura, e-Arşiv ve Diğer e-Belge Uygulamalarına Geçiş ve Zorunluluklar
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,638
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
2020 Yılı e-Fatura, e-Arşiv ve Diğer e-Belge Uygulamalarına Geçiş ve Zorunluluklar
2020 Yılı e-Fatura, e-Arşiv ve Diğer e-Belge Uygulamalarına Geçiş ve Zorunluluklar2020 yılında e-defter ve e-Belge Uygulamalarına geçiş sürelerine yönelik son düzenlemeler. 2020 yılın Kim ne zaman e-belge uygulamalarına geçiş yapmak zorunda.
e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-defter ve diğer tüm elektronik belgeler hakkında daha önce yayınlanan tebliğler yürürlüktn kaldırıldı. 19 Ekim tarihi itibari ile yayınlanan 509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Tebliği 2019, 2020 ve müteakip yıllarda e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter ve diğer tüm e-Belge geçiş tarih ve limitlerini yeniden belirleyerek mükellef ve Mali Müşavirlerin merak ettiği tüm sorulara cevap vermiş oldu.

e-Belge Hangi Elektronik Belgeleri Kapsıyor?

509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği;

• e-Fatura
• e -Arşiv Fatura
• e -İrsaliye
• e -Serbest Meslek Makbuzu
• e -Müstahsil Makbuzu
• e -Gider Pusulası
• e -Bilet
• e -Sigorta Komisyon Gider Belgesi
• e -Sigorta Poliçesi
• e -Döviz Alım-Satım Belgesi
• e -Dekont

uygulamalarını kapsıyor ve Mükelleflerin yukarıdaki e-Belge uygulamalarına geçiş tarih ve limitlerini belirliyor.

2020 Yılı E-Fatura Uygulaması ve Geçiş Zorunluluğu

1- 2018 veya sonraki hesap dönemlerinde 5 Milyon ve üzeri olan mükellefler 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

2- Aracı Hizmet Sağlayıcıları, internet reklamcılığı ile internet ortamında reklam yayınlayan firmalar 01.07.2020 tarihine kadar,

3- e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, KDV Kanununun 11 inci maddesi kapsamındaki mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, bahsi geçen faturalarını,

4- EPDK lisanslı firmalar 1 Temmuz 2020'ye kadar, e-fatura Uygulamasına geçiş yapmak ve kullanmak zorundadır.

2020 Yılı E-Arşiv Fatura Uygulaması ve Geçiş Zorunluluğu

1- e-Fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğu bulunan mükellefler ile isteğe bağlı olarak e-Fatura uygulamasına bu Tebliğin yayım tarihi itibarıyla geçmiş olan mükellefler 01.01.2020,

2- Aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracıları 01.01.2020,

3- e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL'yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL'yi) aşması halinde, söz konusu faturaların "e-Arşiv Fatura" olarak Gelir İdaresi Başkanlığınca sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlu olup 01.01.2020 tarihine kadar geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

2020 Yılı e-İrsaliye Uygulaması ve Geçiş Zorunluluğu

1- e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 25 Milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin 01.07.2020'ye kadar,

2- Spesifik olarak belirtilmiş bazı sektörlerde (maden, şeker, demir-çelik, EPDK lisansına sahip firmalar vb.) yer alan firmaların 1 Temmuz 2020'ye kadar uygulamaya geçiş zorunluluğu bulunuyor.

​2020 yılı e-Serbest Meslek Makbuzu Uygulaması ve Geçiş Zorunluluğu

1- Serbest Meslek mükelleflerinin 1 Haziran 2020'ye kadar e-SMM Makbuzuna geçme zorunluluğu bulunuyor.

Buna göre; Tüm serbest meslek erbapları 2020 yılı haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenleyecektir.

2020 e-Gider Pusulası Uygulaması ve Geçiş Zorunluluğu

e-Gider Pusulası uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığınca kendisine yazılı bildirim yapılan mükellefler dışındaki mükellefler için zorunlu bir uygulama olmayıp, kendisine yazılı bildirim yapılan mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirtilen süre içinde geçiş zorunluluğu bulunuyor.

VUK'a göre diğer Elektronik Belgelere Geçiş Zorunlulukları;

e-Bilet: Kara ve deniz taşımacılığı yapan firmalar: 1 Ocak 2021

Yerli ve Yabancı Sinema işletmeleri: 1 Temmuz 2020

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi: Başkanlık tarafından belirtilen süre içerisinde

e-Sigorta Poliçesi: Başkanlık tarafından belirtilen süre içerisinde

e-Döviz alım satım belgesi: Başkanlık tarafından belirtilen süre içerisinde

e-Dekont: Başkanlık tarafından belirtilen süre içerisinde.

e-Belge ve e-Defter uygulamalarına zorunlu olarak dahil olacak mükellef gruplarının kapsamı genişletilmiş, e-Gider Pusulası, e-Dekont, e-Döviz Alım-Satım Belgesi, e-Sigorta Poliçesi ve e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi oluşturulmuştur.

Buna göre, e-Belge ve e-Defter uygulamalarına zorunlu olarak dahil olacak mükellef gruplarının kapsamı genişletildi. e-Gider Pusulası, e-Dekont, e-Döviz Alım-Satım Belgesi, e-Sigorta Poliçesi ve e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi oluşturuldu. e-Belge ve e-Defter zorunluluğu için öngörülen ciro limitleri 10 milyon liradan 5 milyon liraya düşürüldü. Vergisel açıdan kritik sektör ve mükellef grupları zorunlu olarak kapsama dahil edilmiştir.

e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunan mükellefler, aynı zamanda e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçmek zorunda olacak ve mücbir sebepler haricinde tüm faturalarını elektronik ortamda düzenleyecektir.

Dikkat Edilmesi gereken önemli bir sorumluluk ise ; e-Belge ve e-Defter zorunluluğu için öngörülen ciro limitleri 10 milyon liradan 5 milyon liraya düşürülmüş olmasıdır.

KPMG VERGİ
Bora Yargıç

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
03-12-2019 07:38 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: