Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

9 Temmuz öncesi emekli olanlar ikramiyesini alıyor!
Konuyu Açan Kişi: ParaderevoLT
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 492

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 Temmuz öncesi emekli olanlar ikramiyesini alıyor!
Yazar Mesaj
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #1
Wink 9 Temmuz öncesi emekli olanlar ikramiyesini alıyor!
9 Temmuz öncesi emekli olanlar ikramiyesini alıyor!


Ali Bey, bir dönem memur olarak çalışmıştım. Daha sonra SSK’ya bağlı bir kuruluşta çalışıp 2009 yılında emekli oldum. Sizin yönlendirmeleriniz sonucu geçen sene ikramiye alabilmek için dava açtım. Dava bir yılı aşkın sürdü ve bundan 1 hafta önce karar elime ulaştı. Karar lehime sonuçlanmış.

Şimdi sorum şu: Dava sonucuyla beraber SGK İl Müdürlüğü’ne gittim. Onlar, Ankara Emekli Sandığı Merkezi’ne dilekçe yazmamı söylediler ve ben de yazdım. Yalnız dilekçe yazarken ödeme tarihindeki rakamlardan ödensin diye belirtmedim. Fakat mahkemeye başvururken sizin dilekçenizdeki gibi ödeme tarihi kısmını belirtmiştim. Bu konuda herhangi bir sıkıntı olur mu ve bundan sonraki süreç hakkında bilgi alabilir miyim?
Selim YAVUZ

Sayın okurum, öncelikle hak mücadelesinde sessiz kalmayıp, devletten alamadığınız memuriyet süresinde geçen ikramiyenizi almak için harekete geçip, başarıya ulaştığınıza sevindim. Zira, SGK’dan ikramiye alacağı olan bir milyondan fazla kişi olduğu halde 490 bin kişi SGK’ya dilekçe gönderdi, dilekçelerin hepsi reddedildiği halde sadece 14 bin kişi dava açtı.

Siz de bu 14 bin kişiden birisiniz. Geçmiş yıllarda bir müddet memuriyet yapmış ve sonrasında SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş kişiler, 2009 yılında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla ikramiyelerini alabilme hakkına kavuştular ama hükümet engellemek için yeni bir yasa çıkarmıştı.

Çıkarılan bu yasa, hem CHP’nin girişimi hem de örneğini yayınladığımız dava dilekçesi sonrasında yeniden Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti. 12 Mayıs 2011 günkü oturumda Anayasa Mahkemesi bir kez daha eski memurlara ikramiye ödenmeli kararını vermişti. Bu karar daha sonra 9 Temmuz 2011 günü Resmi Gazete’de yayınlandığından, 9 Temmuz 2011’den sonra ister SSK, ister Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı isterse de özel banka/borsa sandıklarından emekli olsunlar, geçmiş memuriyet sürelerine ait ikramiyelerini güncel rakamlar üzerinden almaya başladılar.

EKSİK ÖDEME İKİNCİ DAVAYI GEREKTİRİR
Anayasa Mahkemesi’nin 9 Temmuz 2011 günü yayınlanan kararından sonra hükümetin geçmişte emekli olanlara davasız para ödenebilmesi için yasa çıkarması lazım, duyumlarıma göre bu tür bir çalışma var. İkramiye için dava açan 14 bin kişi davalarını kazanmaya başladılar. Selim Bey, siz ve sizin gibi davayı kazananlara sesleniyorum. Mahkeme kararını ekine ekleyip, SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi Başkanlığı’na aşağıdaki gibi bir dilekçeyi APS ile gönderin. Dilekçenize uygun olarak ödeme tarihindeki gösterge ve taban aylık göstergelerine göre ödeme yaparlarsa ne âlâ yapmazlar da 2009 rakamlarıyla yaparlarsa 60 gün içinde dilekçenize olumlu yanıt verilmediğinden bahisle ikinci bir dava açarak paranızı tam alabilirsiniz.

ALİ TEZEL / HABERTÜRK

20.10.2011

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
21-10-2011 09:16 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: