Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

ARA TASDİK VE KAPANIŞ TASDİKİ
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 10024

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ARA TASDİK VE KAPANIŞ TASDİKİ
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
ARA TASDİK VE KAPANIŞ TASDİKİ
2011 Yılında Kullanılan Defterlerin 2012 yılında da Kullanılmak İstenmesi Halinde Yasal Defterlere İlişkin Ara Tasdik ve Kapanış Tasdiki

Kurumların ve birinci sınıf tüccarların (serbest bölgelerde ve teknoloji gelistirme bölgelerinde faaliyet gösterenler de dahil olmak üzere) 2012 yılının Ocak ayı sonuna kadar, yeni yılda kullanmak istedikleri resmi defterlerinin tasdiki açısından 31.01.2012 tarihine kadar ara tasdik yapılması gerekmektedir.

I- VERGİ USUL KANUNU AÇISINDAN

1- VUK gereği tutulması zorunlu defterler
Bilanço esasına göre tutulması zorunlu defterler; yevmiye defteri, defter-i kebir ve envanter defteridir. (VUK madde 182) Sınai isletmeler ayrıca imalat defteri tutarlar. (VUK madde 197 ilâ 203) Damga vergisi kanunu gereği anonim sirketler damga vergisi tutmak zorundadır.
2- Ara Tasdikleri
Yukarıda sayılan defterlerden 2011 yılında kullanılan ancak kalan bos sayfaları 2012 yılında da kullanmak isteyenler, bu defterlerini 2012 yılı Ocak ayı sonuna kadar notere tasdik ettirmelidirler. (VUK madde 222) Ara tasdik aynı zamanda, yıl içinde defterlerin dolması halinde veya sair sebeple yeni defter kullanılması halinde de, yeni defter kullanılmaya baslamadan önce notere tasdik ettirilir. (VUK madde 221)

3- Kapanıs tasdikleri
VUK’nda yasal defterlerin kapanıs tasdiki konusunda herhangi bir düzenleme yapılmamıstır.
(Ancak, TTK açısından zor durumda kalmamak adına, yevmiye ve envanter defteri için TTK’nda yer alan süreler içinde kapanıs tasdikinin yapılması gerekir.)

II- TÜRK TİCARET KANUNU AÇISINDAN

1- TTK gereği tutulması zorunlu defterler
TTK madde 66, 70, 71 ve 72 gereği sirketler, yevmiye defteri, defter-i kebir, envanter defteri ve karar defteri tutmak zorundadır. Bunlara ilaveten anonim sirketlerin genel kurul toplantı ve müzakere defteri (TTK madde 326), yönetim kurulu karar defteri (TTK madde 326) ve pay sahipleri defteri (TTK madde 326) ile nama yazılı tahvil çıkarılması halinde tahvil defteri (TTK madde 428) tutmaları zorunludur.

2- Ara Tasdikleri
Yukarıda sayılan defterlerden 2011 yılında kullanılan ancak kalan bos sayfaları 2012 yılında da kullanmak isteyenler, bu defterlerini 2012 yılı Ocak ayı sonuna kadar notere tasdik ettirmelidirler. (TTK madde 69)

3- Kapanıs Tasdikleri
2011 yılı yevmiye defterinin 2012 yılı Ocak ayı sonuna kadar, 2011 yılı envanter defterinin ise 2012 yılı Mart ayı sonuna kadar notere tasdik ettirilmesi gerekmektedir. (TTK madde 70 ve madde 72)

III- ÖZELLİK ARZ EDEN DURUMLAR:

a) Damga vergisi defteri:
Damga vergisi defteri tutma zorunluluğu (ticaret sirketleri ve tüccarlar açısından) sadece anonim sirketler için söz konusudur. (DVK genel tebliğlerine göre diğer mükellefler ise, ihtiyari olarak damga vergisi defteri tutmayı ve dolayısıyla, damga vergisi ödemelerini makbuz karsılığı ve istihkaktan kesinti suretiyle yapmayı ve damga vergisi beyannamesi vermeyi tercih edebilirler.)

b) imalat defteri:
Sınai (imalatçı) isletmeler, maliyet muhasebesi kayıtlarını tekdüzen hesap planında yer alan 7/A seçeneğine göre yapmaları ve ayrıca VUK’nun 197 ilâ 203. maddeleri arasında yer verilen miktar temelli bilgileri de raporlamaları halinde (miktar-tutar dengesi ve randıman analizi raporları) ayrıca imalat defteri tutmak ve tasdik ettirmek zorunda değillerdir. 246 seri no.lı VUK Genel Tebliğinde de konu hakkında açıklamalar yapılmıstır.
Gerek ticari mal alım satımı ile uğrasan isletmeler gerekse imalatçı isletmeler, kaydi envanterlerini detaylı bir sekilde olusturmak; miktar ve tutar temelli raporlamalarını (muhasebe kayıtları ile uyumlu olarak) hazırlayarak envanter defterlerine kaydetmek ya da ayrıca saklamak zorundadırlar.

c) Bilgisayar ortamında islenen kayıtların resmi defterlere yazdırılması VUK’na göre, evrakların en geç 10 gün içinde muhasebe kayıtlarına alınması ve bilgisayar ortamında islenen ve çıktıları alınarak yetkililerce onaylanan muhasebe kayıtlarının, resmi defterlere en geç 45 gün içinde yazdırılması zorunludur.

d) Özel hesap döneminde tasdik zamanları
Özel hesap dönemi olan mükellefler resmi defterlerinin açılıs tasdiklerini, içinde bulundukları hesap döneminin son ayında, ara tasdikini bir sonraki hesap döneminin ilk ayı içinde ve yevmiye defterlerinin kapanıs tasdikini bir sonraki hesap dönemimim ilk ayı içinde ve envanter defterlerinin kapanıs tasdikini ise bir sonraki hesap döneminin üçüncü ayı sonuna kadar yaptırmalıdırlar.

e) Kapanıs tasdikinin önemi
VUK’nda kapanıs tasdikine yer verilmemistir. Ancak, TTK gereği, doğacak bir uyusmazlıkta kapanıs tasdiki yapılmamıs defterlerdeki bilgiler tacirin lehine delil teskil edemez.

f) Kapanıs tasdiki sonrası yasal defterlere kayıt yapılması
Yevmiye defteri için Ocak ayı içerisinde, envanter defteri için ise Mart ayı içerisinde kapanıs tasdiki yaptırılması zorunludur. Ancak, bu zorunluluk TTK açısından söz konusu olup, VUK açısından böyle bir zorunluluk yoktur. Kapanıs tasdiki, faaliyet konusu ticari islemlerin ve buna iliskin kayıtların sona
erdiğini ifade etmektedir. Ancak, kapanıs tasdiki, tasdik tarihinden sonra, dönem sonu islemlerinin yapılmasına veya hesap mutabakatlarına göre hesaplarda düzeltme yapılmasına engel değildir.

Yıldırım ERCAN
http://www.huseyinust.com/

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
26-01-2012 07:05 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: