Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Bağkur Affı 2018 Borçlar Silinecek mi? 2018 bağkur affı
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 600

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bağkur Affı 2018 Borçlar Silinecek mi? 2018 bağkur affı
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,633
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
Bağkur Affı 2018 Borçlar Silinecek mi? 2018 bağkur affı
KAYNAK : https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi-2018-...inecek-mi/


Bağkur Affı 2018 Borçlar Silinecek mi? 2018 bağkur affı

Bağkur affını binlerce bağkur borçlusunun merakla beklediğini ve bağkur yapılandırma 2018 yılında çıkmasını istediğini biliyoruz. Daha önce 6736 Sayılı yasa ile bağkur affı çıkarılmış ve 2016/06 dönemi öncesi 4b bağkur borçları yeniden yapılandırılmıştı. 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan bağkur borçlarına ilişkin taksit ödemeleri halihazırda devam etmekte.

Yine 7020 sayılı Kanun ile 2017/03 dönemi ve öncesindeki 4b bağkur prim borçları yapılandırılmış ve taksitlendirilmişti. Bu kanun kapsamında yapılandırılan bağkur borçlarına ilişkin taksit ödemeleri de devam etmekte. SGK yapılandırma ödeme planı başlıklı yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Ayrıca 2015 yılında çıkan yasa ile 2015/04 dönemi ve öncesinde 12 aydan fazla 4b bağkur prim borcu olanların bağkur borçları silinmiş ve silinen bu dönemlere ilişkin 4b bağkur hizmetleri de dondurulmuştu. Yine 2008’de çıkan yasa ile 2008/04 dönemi ve öncesinde 4b bağkur borcu 60 aydan fazla olanların bu borçları siinmiş ve hizmetler dondurulmuştu.Prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri bağkurlular dilerlerse cari prim üzerinden ihya yolu ile borçlanarak hizmetten saydırabilmekte. Ama hesaplamaya GSS primleri de dahil edildiğinden ihya için çıkartılan prim borcu miktarı yüksek olmakta ve dolayısıyla bağkurlunun bu borcu ödeme durumu olmamakta.

Bildiğiniz üzere 01.10.2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı kaydı olup bağkur tescili olmayanların bu kayıtlara istinaden bağkur tescili yaptırma hakları yok. Bu durumda olanlar da yeni bir düzenleme beklemekte.

Yukarıdakilerden özetle bağkurluların bagkur affi 2018 ile ilgili bekledikleri düzenlemeleri şöyle sıralayabiliriz;

Bağkur prim borçlarına yeni bir af gelmesi, yapılandırma imkanı sağlanması
Prim borcu 12 aydan fazla olanlara borçlarını sildirme ve dondurma hakkı verilmesi,
Bağkur ihya borçlarında hesaplama şeklinin değiştirilerek çıkartılan borç miktarının esnetilmesi,
2008 öncesi oda, vergi kaydı v.s. istinaden geriye dönük bağkur tescil hakkı verilmesi.
Bağkur prim borçlarının yeniden yapılandırılarak gecikme zammı ve faizlerinin silinmesi.
Peki 2018 yılında çıkan torba yasada bağkur borç yapılandırma 2018 düzenlemesi var mı, bağkur ihya affı çıkacak mı, bağkur sildirme 2018 yılında çıkacak mı? İşte cevabı.

Milyonlarca bağkur prim borçlusunun beklediği müjdeli haber Başbakan Binali YILDIRIM tarafından verildi. 30 Nisan 2018 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Başbakan Yıldırım 31 Mart 2018 tarihi ve öncesi tüm sigorta prim borçları, bağkur prim borçları ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağı ve affa uğrayacağı müjdesini verdi. Müjdesi verilen 7143 sayılı yeni bağkur affı yasası 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni af yasası konusundaki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvurusu nereye ve nasıl yapılacak, gerekli belgeler neler konusunda bağkur yapılandırma başvurusu 2018 başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Af konusunda ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağkur affı 2018, bağkur faiz affı 2018?
Yukarıda da belirttiğim üzere 7143 sayılı yeni bağkur yapılandırma yasası 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.. Böylece Bağkur borçlarına af 2018 yılı içerisinde çıkar mı, bağkur faizleri silinecek mi, bagkur affı 2018 ne zaman çıkar sorularının cevabı da yasanın resmi gazetede yayımlanması ile birlikte belli oldu. Bagkur affi 2018 konusundaki gelişmeler için bizi takipte kalmanızı öneririz.

Çıkan yeni bağkur borcu yapılandırma 2018 düzenlemesi ile;

2018 Mart ayı ve öncesi bağkur prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinecek. 36 aya kadar taksitlendirilerek ödenmesi sağlanacak.
Prim borcunu yapılandıran ve taksitlerini düzenli ödeyen bağkurlu sağlıktan yararlanma hakkına sahip olacak.
Ayrıca prim borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlara prim borcu olsa dahi sağlıktan yararlanma imkanı sağlanmış olacak.
Getirilecek en önemli düzenleme ise ihya borçları için olacak. Mevcut uygulamada bağkurda durdurulan/dondurulan hizmet sürelerinizi borçlanmak istediğinizde hesaplama aylık cari primler üzerinden yapılıyor. Kanunla getirilecek düzenleme ile dondurulan bağkur prim borçlarının ihyası da yapılandırma kapsamına alınacak. Böylece düşük prim tutarları üzerinden borçlanma yaparak hizmeti borçlanabileceksiniz.
Yine diğer bir önemli düzenleme ise 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki tüm borçların silinecek olması. Detaylı bilgi aşağıda.
Bağkur prim borçlarının tamamı silinecek, hizmet dondurulacak!

Geldik 7143 sayılı torba yasada bağkurlular ile ilgili en can alıcı düzenlemeye. Eğer 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcunuz varsa ve bağkur prim borcunuzu 27 Ağustos 2018 tarihine kadar yapılandırmaz ya da ödemez iseniz 31 Mayıs 2018 tarihi öncesindeki tüm bağkur prim borcunuz silinecek ve borçlu olduğunuz sürelere ilişkin bağkur hizmetleriniz de askıya alınacak yani dondurulacak. Eğer vergi, oda v.s. gibi kayıtlarınız devam ediyorsa bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılacak. Yani özetle bağkurda temiz ve borçsuz bir sayfa açmış olacaksınız. Tabi ki şunu yine hatırlatmadan geçemeyeceğim. Borcun silinmesi demek hizmetin kalacağı anlamına gelmiyor. Tekrar belirtmek gerekirse prim borçları silindiğinde hizmet de silinecek.

27 Ağustos 2018 tarihini beklemeden dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak 2018/Mayıs ayı ve öncesi prim borcunuzu sildirebilir ve hizmetlerinizi dondurabilirsiniz. Bağkur prim borcu sildirme dilekçesini buradan indirebilirsiniz >>> bağkur sildirme dondurma dilekçesi indir

31 Mayıs 2018 tarihinden önceki dönemde bağkura hiç prim ödemesi yapmadıysanız bağkur tescil tarihi itibariyle dondurulup kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılacak.
31 Mayıs 2018 tarihinden önceki dönemde prim ödemeniz varsa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle bağkur durdurulacak ve 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.
Bir örnekle bunu somutlaştıralım isterseniz.

Örnek:

Esnaf Ahmet BEY 01 Ocak 2016 tarihinden beri bağkurludur ve hiç prim ödemesi yapmamıştır. Eğer torba yasa yayımlandıktan sonra Ahmet BEY iki ay içerisinde prim borcunu yapılandırmaz ya da ödemez ise Ahmet BEY’in tüm bağkur prim borçları silinecek, 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle terk kaydı girilecek ve vergi kaydı devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağkuru yeniden başlatılacak.

Bu düzenleme özellikle prim borcunu ödeme durumu olmayan ya da bağkur hizmetine ihtiyacı olmayan binlerce kişi için ilaç gibi olacak. Dondurulan bu süreleri daha sonra dilerseniz canlandırma diğer ismi ile ihya yolu ile borçlanabilir ve hizmetinizden saydırabileceksiniz. Detaylı bilgi için bağkur dondurma 2018 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvuruları ne zaman başlayacak, son başvuru tarihi ne zaman?

7143 sayılı yasa kapsamında bağkur prim borç yapılandırması için başvurular 04 Haziran 2018 tarihi itibariyle başladı. Bağkur prim borçları için yapılandırma son başvuru tarihi ise 27 Ağustos 2018 olacak.

Torba yasada bağkur ihya borçlarına af var mı, bağkur ihya 2018 affı başvuruları başladı mı ?
Bir önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU bağkur ihya hesaplamasına genel sağlık sigortasının dahil edilmeyeceğini ve hesaplamanın %34,5 yerine %20 oranında yapılması düzenlemesinin getirileceği müjdesini vermişti. Ama bugüne kadar bu konuda somut bir gelişme yaşanmamıştı. Düzenleme ile bağkur ihya borcu neredeyse %40 düşmüş olacaktı. Yukarıda belirtilen gibi bir düzenleme olmayacak ama daha iyi bir düzenleme 7143 sayılı torbada yer alıyor. İhya borçları da yukarıda belirttiğim gibi yapılandırma kapsamına alınıyor. Böylece ödeyeceğiniz ihya borç tutarları yapılandırma kapsamına alınacağından düşük tutarlarlarla hizmet borçlanması yapabileceksiniz.

Bağkur prim borç yapılandırma başvurusu ile dondurulan bağkur hizmetlerini yeniden yapılandırma başvurunuz için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> bağkur yapılandırma başvuru formu indir

Bağkur ihya affı 2018 ile özellikle de Ziraat Bankası ile emeklilik kredisi anlaşması sağlanan bu dönemde çıkacağı için binlerce kişi düzenlemeden yararlanarak emeklilik hakkı kazanabilir.Konu hakkında bağkur emeklilik kredisi 2018 başlıklı yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bağkur 2008 öncesi geriye dönük tescil hakkı verilecek mi, geriye dönük bagkur affi varmi 2018?
Yukarıda da belirttiğimiz üzere 01.10.2008 tarihinden önce vergi kaydı, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı v.s. kaydı olmasına rağmen 01.10.2008 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak bu kayıtlarına istinaden tescilini yaptırmayanların şu an için o kayıtlara istinaden geriye dönük tescil hakları yok. Bu konuda bir çok mağdur olmasına rağmen düzenlemenin yapılması çok zor görünüyor. Ayrıca bu hususta açılan davaların da neredeyse hepsine red veriliyor.

2018 12 aydan fazla bağkur borçları silinecek mi, bağkur borcu dondurma 2018 ?

Bu aralar en çok sorulan soruların başında bağkur borçları siliniyor mu 2018’de düzenleme çıkacak mı sorusu geliyor. Bağkur dondurma 2018 düzenlemesi yukarıda da ayrıntılı anlattığım üzere yeni torba yasada yer alıyor. Bu düzenleme ile 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki tüm prim borçlarının tamamı silinecek ve hizmetler dondurulacak.

2015 yılında çıkartılan yasada da 12 aydan fazla olan prim borçlarının silinmesi ya da hizmetlerin dondurulması sağlanmıştı. .Bağkur borç sildirme 2018 düzenlemesi ile binlerce bağkurlu prim borcunu sildirebilecek. Ayrıca prim borçlarının silinmesi için 12 ay şartı da aranmıyor. 1 aylık bile prim borcunuz varsa bu borç silinecek.

Bağkur borcu taksitlendirme 2018 nasıl yapılır ?

4b bağkur prim borçlarınızı her zaman taksitlendirebilme hakkınız bulunmakta. Taksitlendirme ile yapılandırmayı birbirine karıştırmamamız gererekir. Yapılandırmada gecikme zammı ve faizlere silinerek anapara üzerinden ödeme yapılırken taksitlendirmede gecikme zammı ve faizi dahil toplam borca ayrıca taksit farkı uygulanmakta ve taksitlendirme o şekilde yapılmakta.

Bağkur borcu taksitlendirmesi 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesine göre yapılıyor. Taksitlendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler ve borcunuzu taksitlendirmek için izlemeniz gereken yol şu şekilde;

Bağkur taksitlendirmede senelik faiz oranı yaklaşık %12 civarıdır. Yani 15 bin liralık bir prim borcunu 12 ay taksitlendirmek istediğinizde toplam borcunuz 16800 TL olur ve aylık taksit tutarınız da 1400 TL olur.
Taksitlendirme yapabilmeniz için ön başvurunuzu bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Orada zaten size başvuru formlarını verirler.
Ön başvurunun ardından SGK sizden taksit peşinatını yatırmanızı ister.
Herhangi bir bankaya belirtilen tutarı T.C. numaranız üzerinden 4b bağkur taksit peşinatı menüsünden yatırdıktan 1 gün sonra SGK’ya giderek taksitlendirme işlemini tamamlayabilir ve ödeme planını alabilirsiniz.
Taksit peşinatını yatırdıktan sonra taksitlendirme tamamlandıktan itibaren hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilir.
Taksit ödemeleri her ay yapılıyor. 2 taksidi ödemediğinizde taksitlendirme bozulur.
Diğer SGK borçlarına af var mı, sgk borç yapılandırma 2018 yılında çıkacak mı, sgk borcu yapılandırma 2018 ne zaman çıkacak konularında bilgiyi sgk borçları siliniyor mu 2018 başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Gelelim bağkur borç affı 2018, bağkur borcu sildirme 2018 ve 2018 bağkur yapılandırma konularında en çok sorulan bazı sorular ve cevaplarına.

Tarım bağkur prim affı 2018 yılında çıkacak mı, tarım çiftçi 2018 bağkur affı var mı?

Yeni bağkur borcu affı 2018 yasası ile tüm bağkurlular bu düzenlemeden yararlanır. Yani bağkur borcu sildirmeden esnaf yararlanır çiftçi bağkurlu yararlanamaz diye birşey olmaz.

Bağkur prim borcu affı 2018 kapsamında borçların tamamı silinir mi?

Önceki yıllar bagkur affı düzenlemelerinde olduğu gibi 2018 bağkur borç affı ile de isteyen 31 Mayıs 2018 tarihi öncesi prim borçlarının tamamını sildirebilecek.

Ayrıca dileyen bağkur borcunu yeniden yapılandırabilecek. Yapılandırma kapsamında gecikme zamları ve faizleri silinir. Anapara üzerinden enflasyon oranlarına göre yeniden hesaplama yapılır. Yani bugüne kadar hiç bir af yasasında borçların tamamı silinmedi. Bu durum sadece bağkur borç sildirmede geçerli olur. Tabi bu durumda yukarıda da belirttiğim gibi hizmetler de siliniyor.

Bağkur borç silme 2018 ile kaç aylık borçlar silinir?

2015 yılında çıkan düzenlemede 2015/04. döneminden önce 12 aydan fazla prim borcu olanların borçları silinmiş hizmetleri dondurulmuştu. 2008 yılında ise borcu 60 aydan fazla olanların borçları silinmişti. Yeni torba yasada ise ay sınırı aranmadan 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki prim borçlusu olunan dönemlerdeki bağkur borçlarının tamamen silinmesi düzenlemesi yer alıyor.

İsteğe bağlı bağkur borcu dondurma 2018 nasıl yapılır, isteğe bağlı bağkur prim yapılandırma 2018 ?

İsteğe bağlı 4b bağkur kapsamında ödenmemiş prim borcunuz 12 aydan fazla ise zaten bu borçlar otomatik siliniyor ve hizmetiniz de iptal ediliyor. İsteğe bağlı bağkur borcunu sildirmek için 2018 bağkur borcu yapılandırma düzenlemesini beklemenize gerek yok. Bunun için dosyanızın bulunduğu SGK ile görüşmenizi önerebilirim.

01.10.2008 öncesi tarihler için geriye dönük bağkur tescili 2018 yılında çıkar mı?

Bu konuda çok fazla mağdur var ancak çıkar mı derseniz ben çok zor olduğunu düşünüyorum. Tabi ki belli olmaz ama gerçekten zor bir ihtimal.

Bağkur borcumu sildirmek istiyorum 2018 nasıl silinir?

Bağkur sildirme 2018 düzenlemesi torba yasada yer alıyor. Söz konusu düzenleme ile 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki prim borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Torba yasada ihya borçlarına af var mı,?

18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7143 sayılı torba yasada ihya borçlarına da af var.

Bağkur borç faizleri silinecek mi?

Bağkur af 2018 düzenlemesi ile gecikme zamları ve faizleri silinir.

Esnaf bağkur borç dondurma 2018 nasıl yapılır?

Torba yasa ile 31 Mayıs 2018 tarihi öncesindeki bağkur prim borçlarınızı sildirebilir ve hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

Ödenmediği için hizmeti silinen bağkura af varmı 2018

Bildiğiniz üzere eskiden ilk bağkur tescili açtırdığınız da hizmet hakkı elde edebilmeniz için prim ödemesi yapmanız gerekirdi. Eğer prim ödemesi yapmadıysanız geriye dönük hizmet alma hakkınız olmuyor. Bu yönde bir düzenleme çıkma ihtimali de zor görünüyor.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
03-10-2018 12:13 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: