Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
  • Menü
  • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

    Basit usul mükelefi sigortalı işçi çalıştırabilirmi
    Konuyu Açan Kişi: şafi
    Cevap Sayısı: 3
    Görüntülenme Sayısı: 25549

    Cevapla 
     
    Değerlendir:
    • 0 Oy - 0 Yüzde
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    Basit usul mükelefi sigortalı işçi çalıştırabilirmi
    Yazar Mesaj
    şafi
    Registered
    Default Avatar
    Mesajlar: 21
    Tarih: Feb 2008
    Üye no: 2745
    Nerden: Turkiye
    Rep Puanı: 0
    Mesaj: #1
    Basit usul mükelefi sigortalı işçi çalıştırabilirmi
    Basit usule tabi bir mükellef sigortalı işçi çalıştırabilirmi?

    işçi çalıştırabilirse bu kaç işçiye kadar olabailir?

    herkese kolay gelsin der,başarılar dilerim.
    15-09-2008 03:04 PM
    Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
    Y.ERCAN
    YÖNETİCİ
    ******
    Mesajlar: 18,409
    Tarih: May 2008
    Üye no: 4845
    Nerden: İstanbul
    Rep Puanı: 86
    Mesaj: #2
    RE: Basit usul mükelefi sigortalı işçi çalıştırabilirmi
    Soru: Basit usulde gelir vergisi mükellefi olarak yeni mükellefiyet tesis ettirdim. İşyerimde bana yardımcı olacak işçi çalıştırmak istiyorum. İşyerimde çalıştıracağım işçiye ödeyeceğim ücret nasıl vergilenecektir?
    Yanıt: Gelir Vergisi Kanunu’nun 64.maddesinde,“Aşağıda yazılı hizmet erbabının safi ücretleri takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının % 25’idir.

    1-Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar,

    2-Özel hizmetlerde çalışan şoförler,

    3-Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdıkları inşaat işçileri,

    4-Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar,

    5-Gerçek ücretlerinin tespitine imkan olmaması sebebiyle, Danıştay’ın müspet mütalaasıyla, Maliye Bakanlığı’nca bu kapsama alınanlar.

    Diğer ücretler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler nedeniyle beyanname verilmesi halinde de bunlar beyannameye ithal edilmez” hükmü yer almaktadır.

    Yine Gelir Vergisi Kanunu’nun 108.maddesinde Gelir vergisinde vergilendirme döneminin geçmiş takvim yılı olduğu açıklanmış olup,108/3’üncü maddesinde ise diğer ücretlerde vergilendirme döneminin hizmetin ifa olunduğu takvim yılı olduğu açıklanmıştır.

    Öte yandan, aynı Kanunun 118.maddesinde “Diğer ücretlerin vergisi:

    1-Öteden beri işe devam edenlerde, yıllık verginin yarısı bütçe yılının ikinci, diğer yarısı sekizinci ayında;

    2-Bütçe yılının birinci yarısı içinde işe başlayanlarda, yıllık verginin yarısı verginin karneye yazıldığı ayda; diğer yarısı bütçe yılının sekizinci ayında;

    3-Bütçe yılının ikinci yarısı içinde işe başlayanlarda, verginin karneye yazıldığı ayda; ödenir” hükmü yer almaktadır.

    Bu hükümlere göre, işyerinizde çalıştıracağınız personel ücretlerinin diğer ücret olarak vergilendirilmesi gerekmektedir. Bunun için personelin vergi karnesi alması gerekmektedir. Diğer taraftan, işyerinizde çalıştıracağınız söz konusu personelin takvim yılı içinde işe başlaması halinde, işe başlama tarihinden itibaren bir ay içinde vergi dairesine başvurarak vergilerini tarh ettirerek vergi karnelerine yazdırmaları ve yasal süreleri içinde ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, yanınızda çalıştıracağınız hizmet erbabının zamanında vergi karnesi almaması, vergisini tarh ettirmemesi veya ödememesi halinde bu vergi, vergi dairesi tarafından adınıza tarh edilip cezasıyla birlikte tahsil edilecektir.

    Ayrıca diğer ücretlerden gelir vergisi tevkifatı yapılmayacağından, hizmet erbabına ödeyeceğiniz ücretlerden herhangi bir tevkifat yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

    Muhasebe ve Mevzuat Grubu

    Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

    Kişisel Blog Sayfam
    15-09-2008 03:17 PM
    Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
    Y.ERCAN
    YÖNETİCİ
    ******
    Mesajlar: 18,409
    Tarih: May 2008
    Üye no: 4845
    Nerden: İstanbul
    Rep Puanı: 86
    Mesaj: #3
    RE: Basit usul mükelefi sigortalı işçi çalıştırabilirmi
    BU EKLEDİGİM YAZIYA İSTİNADEN ŞUNUDA BELİRTMEK İSTERİM AYNI İŞ KOLU OLSUN YADA OLMASIN ŞUBE AÇILIŞI YAPAN BASİT USUL ERBABINDA SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞITIRILIP DİGER ÜCRETLER OLARAKTA BEYAN EDİLEBİLMEKTEDİR BU SEBEPLERLE DEFTERE TABİ OLMADAN BASİT USULE DEVAM EDEBİLMEKTEDİR.
    ANCAK ŞUBE AÇILIŞI OLMADAN AYNI İŞYERİNDE BİRDE SİGORTALI İŞÇİ GÖSTERİLMESİ DURUMUNDA BASİT USUL ŞARTLARININ İHALAL EDİLDİGİNİ DÜŞÜNEREK VERGİ DAİRESİ BU KİŞİLERİ DEFTERE TABİ YAPMAK İSTEMEKTEDİR BU DURUMUDA GÖZ ARDI ETMEYİNİZ.
    İYİ ÇALIŞMALAR...

    Muhasebe ve Mevzuat Grubu

    Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

    Kişisel Blog Sayfam
    15-09-2008 03:20 PM
    Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
    şafi
    Registered
    Default Avatar
    Mesajlar: 21
    Tarih: Feb 2008
    Üye no: 2745
    Nerden: Turkiye
    Rep Puanı: 0
    Mesaj: #4
    RE: Basit usul mükelefi sigortalı işçi çalıştırabilirmi
    sayın life is life cevabınız için çok teşekkür ederim.

    Basit usule tabi olmanın genel şartları

    GV:madde:47:kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak,(işinde yardımcı işçi ve çırak kulanmak seyahat,hastalık,ihtiyarlık,askerlik, tutukluluk ve hükümluluk gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak
    bilffil işin başında bulunmamak bu şartı bozmaz).denilmektedir.

    Buna göre basit usul mükellefi seyahat,askerlik,hastalık,tutukluluk,hükümlülük gibi haler hasıl olduğundamı sigortalı işçi çalıştırıabilir diye teredut ettim.selamlar
    15-09-2008 04:12 PM
    Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
    « Önceki | Sonraki »
    Cevapla 



    Forum'a Git: