Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE İTİRAZ DİLEKCESİ
  Konuyu Açan Kişi: Mavilim
  Cevap Sayısı: 1
  Görüntülenme Sayısı: 9243

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE İTİRAZ DİLEKCESİ
  Yazar Mesaj
  Mavilim
  (Yönetici)
  ******
  Mesajlar: 2,338
  Tarih: Oct 2008
  Üye no: 10255
  Nerden: İşten
  Rep Puanı: 40
  Mesaj: #1
  BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE İTİRAZ DİLEKCESİ
  BÖLGE İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA SUNULMAK ÜZERE

  İSTANBUL …… VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

  BAHÇELİEVLER/İSTANBUL


  DOSYA NUMARASI : ESAS NO :

  KARAR NO :

  İTİRAZ EDENİN,

  (UNVANI :

  (ADRESİ :

  KARŞI TARAF : …………..VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ  İTİRAZIN KONUSU : İstanbul ….Vergi Mahkemesinin ………..

  tarih ve E:……. , K:……….. sayılı

  kararının bozulması, isteminden ibarettir.  DAVA KONUSU CEZANIN,

  (TÜRÜ : Özel usulsüzlük Cezası. (MİKTARI :

  (DÖNEMİ :

  (KARAR TEBLİĞ TARİHİ :

  OLAY:  Kurumumuzun 2005 Takvim yılına ait Kurumlar Vergisi elden verdik. Ancak; Vergi dairesi söz konusu beyannameyi Elektronik ortamda vermediğimizden dolayı, 213 Sayılı VUK’nun Mükerrer 355. maddeye göre 1.290.-YTL Özel usulsüzlük cezası kesmiştir.  KARARIN BOZULMASINI GEREKTİREN NEDENLER:  1)-VUK’ nun Mükerrer 355’nci maddesinin ikinci fıkrasında açıklandığı gibi; bu maddeye ilişkin cezai hükümlerin uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde “bilginin” verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı “bilgi” verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır.  Buna göre, Mük. 355’nci maddeye göre ceza kesilebilmesi için, verilmeyen veya eksik veya yanıltıcı verilen “bilgi” olması ve bu cezanın kesilmesi için tebliğ veya cezaya gidileceğine ilişkin yazılı bildirim yapılması gerekmektedir.  2)-Kurumlar Vergisi beyannamemizi elektronik ortamda vermediğimizden özel usulsüzlük cezası ile cezalandırıldık. Beyannamemizi elektronik ortamda vermemiz için firmamıza yapılmış bir tebligat mevcut değildir.

  3)-213 Sayılı VUK’ nun 25. Maddesine göre Türk Vergi sisteminde “İradi Beyan” sistemi benimsenmiştir. Söz konusu madde aşağıdaki düzenlenmiştir.  “Vergi kanunlarına göre beyan üzerinden alınan vergiler "Tahakkuk fişi" ile tarh ve tahakkuk ettirilir.

  Bu esasa göre, vergi dairesince beyannamenin alınması üzerine bir tahakkuk fişi tanzim olunur ve bunun bir nüshası mükellefe veyahut beyannameyi mükellef namına vergi dairesine tevdi edene verilir. Bu suretle vergi tahakkuk etmiş olur. Tahakkuk fişinin mükellefe verilen nüshası aynı zamanda beyannamenin makbuzu yerine geçer.

  Lüzum görülen hallerde beyana dayanan vergi tahakkuk fişi yerine ihbarname ile tebliğ olunabilir. Kanunen belli hallerde tebliğ tekalif cetvelinin ilaniyle yapılır.”  Vergi Ziyaına neden olmamış, yükümlülüğüne yerine getiren mükellefe şekli şarta uymadığı için ceza kesilmektedir. Şekli şarta uymayanlara ilişkin düzenleme VUK’ nun 352. Maddesinde düzenlenmiştir.  Mesnetsiz ve Hukuka aykırı olarak kesilen Özel Usulsüzlük cezasının kaldırılması gerektiği kanaatindeyiz.  4- İhtilafımıza karar veren İstanbul ………Vergi Mahkemesi; VUK Mük. 355. Maddesindeki ceza yaptırımından hareket ile karar vermiştir. Oysa; Elektronik ortamda beyanname verilmesi yükümlüler ve idare açısından bir kolaylık olup, beyannamemizi elektronik ortam yerine elden ve süresi içerisinde vermemiz cezai bir durum yaratmadığı kanaatindeyiz.  SONUÇ


  Yukarıda açıklanan nedenlerle, itiraza konu Vergi mahkemesi kararının bozulmasına ve yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini arz ederiz.

  İTİRAZ EDEN
  EKLER:

  1-İst……..Vergi Mahkemesi kararı

  2-İmza sirküleri

  Muhasebecilik işi kılıfına uydurmak değil;

  İşin gereğini yapmaktır.
  17-09-2009 04:25 PM
  Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  ParaderevoLT
  Administrators
  *******
  Mesajlar: 10,681
  Tarih: Jul 2007
  Üye no: 1
  Nerden: İstanbuL
  Rep Puanı: 33
  Mesaj: #2
  RE: BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE İTİRAZ DİLEKCESİ
  Konu gunceldır

  Technical support unit Ofline

  New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
  27-12-2011 01:43 AM
  Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: