Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Çalışana ödenen ücretlerden hangisi SSK'ya bildirilecek?
Konuyu Açan Kişi: Feride
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 747

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çalışana ödenen ücretlerden hangisi SSK'ya bildirilecek?
Yazar Mesaj
Feride
Müdavim Üye
******
Mesajlar: 3,442
Tarih: Jul 2007
Üye no: 13
Nerden: İZMİR
Rep Puanı: 16
Mesaj: #1
Exclamation Çalışana ödenen ücretlerden hangisi SSK'ya bildirilecek?
İşyerimizde çalışan işçilerin yıllık izinde oldukları, istirahatlı (raporlu) bulundukları sürelerde kendilerine ücret ödemeye devam etmekteyiz.
Bu durumda olan personelimizin SSK'ya ücret bildirimlerini nasıl yapmamız gerekiyor? (Muzaffer EKYAR)Sayın EKYAR, İşyerinizde çalışan işçilere ödemekte olduğunuz ücretlerden; prime esas alınacak ücretler, prime tabi olmayan kazançlar, günlük, haftalık veya aylık belirli bir ücrete dayalı olmadan belirsiz zaman ve miktar üzerinden ücret alanların durumu, prim hesabına esas alınacak günlük kazancın ne olduğu, prim ödeme gün sayılarının nasıl saptanacağı ve bir ay içinde birden fazla işverenin işinde çalışan sigortalıların aylık ve günlük kazançlarının tespit usul ve esasları 506 sayılı Sosyal Sigortalar Yasası'nın 77'nci maddesinde açıklanmıştır.

Ayrıca İş Yasası'nın 32'nci maddesinde; genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutar olarak tanımlanmıştır.

Gelir Vergisi Yasasında ise; işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler ücret olarak kabul edilmiştir.

506 sayılı Yasaya göre prim hesabında esas alınacak kazanç, sigortalının herhangi bir zamandaki herhangi bir kazancı değil, primin Kuruma ödeneceği aya ait kazancıdır. Prime tabi tutulacak kazanç, bir kısmı hak edilmiş, diğer bir kısmı ise ödenmiş olması şartlarına bağlanmıştır.

Buna göre prime esas ücretlerin açıklamasına konu başlıklarıyla yer verecek olursak; Sigortalıların o ay için hak ettiği ücretlerin prime tabi olması? -Bu ücretler asıl ücretlerdir. Hizmetin karşılığı olan ücret, nakit para veya ayın olarak verilebilir. Ayın ile sağlanan ve yerine getirilen ödemenin para (nakit) ile temsil edilebilir bir menfaat olması gerekir.

506 sayılı Yasa uyarınca; asıl ücret, yarım ücret (zorlayıcı nedenlerden dolayı çalışılmayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresinde bir haftaya kadar her gün için ödenen), fazla çalışma-mesai ücreti (izin alınmadan yapılan çalışmalar dahil), hafta tatili ücretleri, ulusal bayram ve genel tatil günleri ücretleri, yüzde usulüyle alınan ücretler, yıllık ücretli izin ücreti, hazırlama, tamamlama, temizleme ücreti, komisyon ücreti, kardan pay alma şeklinde alınan ücretler asıl ücret kapsamındadır.

Yukarıda açıklamış olduğumuz bu ücretlerin hakkedilen ayın kazancı olarak ve brüt toplam üzerinden prime tabi tutulması gerekmektedir. Prim, ikramiye ve her çeşit istihkaktan sigortalılara o ay içinde ödenen ücretlerin prime tabi olması?

Prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan oluşan bu gruptaki sigortalı kazançları, ücretin tamamlayıcısı ve ek ücret olarak kabul edilmektedir.

Ücretin eklentileri olan bu ödemelerin prime tabi tutulmaları, ödenmeleri şartına bağlanmıştır. Hak edildikleri değil, ödendikleri ayların prime esas kazancı kabul edilmesi gerekecektir.

Her türlü prim ve ikramiyeler (devamlılık, satış, çalışma, özendirme, üretim primleri ile bayram, yılbaşı, temettü ikramiyeleri) brüt toplamları üzerinden prime tabi tutulması gerekmektedir. İdare veya kaza mercilerince verilen karar gereğince sigortalılara o ay içinde yapılan ödemelerin prime tabi olması?

Yönetim ve yargı kararlarına göre yapılan bu ödemelerde, ödendiği ayın kazancı sayılarak brüt toplamları üzerinden prime tabi tutulacaktır. Hak edilen ücretler (506 sayılı Yasanın 77'nci maddesinin a fıkrası) kapsamında olmakla birlikte idare veya kaza mercilerince ödenmesine karar verilen fazla mesai, hafta tatili, ulusal bayram (resmi ve dini bayram) ve genel tatil günlerindeki çalışmalar karşılığı ödenen ücretlerin, ödendiği ayın kazancına dahil edilmesi suretiyle prime tabi tutulması gerekmektedir.

Ayrıca çalışılmadan hak edilmesine karşın ödenmediği saptanan hafta tatili, genel tatil ve ulusal bayram günlerine ait ücretler, gün olarak da bildirilmesi gerektiğinden, (77/a) bendi uyarınca, günlü prim belgelerinin ilgili oldukları aylar itibariyle alınması gerekmektedir.

Prime Tabi Tutulmayacak Ödemeler; İş akdinin feshinden sonra, ödenmesi gerektiği saptanan ya da Yasadan veya sözleşmelerden doğan prim, ikramiye, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil ve bayram günlerinde çalışma karşılığı hakkedilen ve de ödendiği ayın kazancına dahil edilmesi gereken kazançlar, prime tabi tutulmayacaktır. Sayın EKYAR'ın sorusunu cevaplamaya bir sonraki yazımızda devam edeceğiz... Sağlıcakla ve sosyal güvenlikle kalın...


Kaynak:Bugün Gazetesi

Feride Nihal Tunçsiper
05-02-2008 05:37 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: