Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Doğum borçlanmasında bazı gelişmeler
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 677

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doğum borçlanmasında bazı gelişmeler
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
Doğum borçlanmasında bazı gelişmeler
DOĞUM borçlanması, 01. 10. 2008 sonrası yeni sosyal güvenlik sisteminin en tartışmalı konusu oldu. Olmaya da devam edecek anlaşılan. Bu konuda önceden de pek çok yazı yazdık. Konunun bu kadar tartışmalı hale gelmesinde başlıca iki neden var: İlki, reform öncesinde doğum borçlanmasının çok fazla dile getirilmesiydi. 5510 sayılı kanunun, çalışanlardan götürdüklerine karşılık, getirilerinden birisi de doğum borçlanmasıydı. Bu nedenle 5510 sayılı kanunu savunanlarca çok fazla reklamı yapıldı. Bu da ister istemez kadın sigortalılarda büyük beklenti oluşturdu. Ancak doğum borçlanması hakkına ilişkin düzenlemenin kanun metninde yer alma şekli, konuyu tartışmalı hale getiren ikinci neden oldu. Bize göre kanunu hazırlayanlar, doğum borçlanmasındaki amaçlarını madde metnine tam olarak yansıtamadılar.

Kurum sonradan, doğum borçlanmasıyla ilgili amaçladığı çerçeveyi tebliğ ve genel yazılarla çizmeye çalıştıysa da bu defa da alt düzenleyici metinler yasa ile çelişmiş oldu. Devreye yargı kararları girdi. Doğum borçlanması yapabilmek için kurumun istediği, işten ayrılma tarihi ile doğum tarihi arasındaki üç yüz günlük koşul işlevsiz hale geldi. Son düzenlemelerle doğum borçlanması yapabilmek için, doğumdan önce en az bir gün dahi olsa sigortalı çalışmış olmak yeterli. Ancak bu son hali bile, doğum borçlanmasıyla ilgili beklentileri ortadan kaldırmadı. Hatta beklentileri artırdığını bile söyleyebiliriz. Bu defa da yeni bir yargı kararı ile, ilk defa sigortalı olunan tarihten önce yapılan doğumlar için bile borçlanma hakkı yolunun açılabileceği beklentisi oluştu.

Okur sorularından, sırf ileride borçlanma hakkı elde edebiliriz ümidiyle şimdiden sigortalı işe giriş yapanlar olduğunu anlamaktayız. Böylece borçlanma sayesinde sigortalılık başlangıcını 01.10.2008 tarihinden önceye çekip, reform öncesi eski kanunlara göre tescilli sigortalı olma hakkı edinmeyi ümit etmekteydiler.


Bu defada karşılarına isteğe bağlı (Bağ-Kur) sigortalılığı çıktı.

Doğum yapan kadının borçlanma yapabilmesi için;

-Doğum yapmadan önce sigortalı olmak,

-Doğumdan sonra 2 yıl çalışmamış olacak ve canlı doğum yapacak,

-Son genelgeye göre, SSK’lı (4’a) olarak çalışır olmak,

-İsteğe bağlı sigortalılığın Bağ-Kur (4’b) sigortası olması nedeniyle, örneğin 4 yıllık yapılan borçlanma Bağ-Kur sigortalılığına sayılmaktadır.

Hal böyle olunca doğum borçlanması yapan kadınlarımızın Bağ-Kur sigortasından emekli olma zorunluluğu doğacaktır. Askerlik borçlanması nasıl ki SSK borçlanması sayılmakta ise doğum borçlanmasının da aynı şekilde SSK’lı (4’a) olarak kabul edilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Aksi halde vatandaş isteğe bağlı sigortalılıktan vazgeçip bir iş yerine girerek SSK’lı (4’a) olarak borçlanacak bir süre sonra tekrar isteğe bağlılığa dönecektir.

Haklı olarak daha kolay emekliliği seçecektir.


Recep AKÇAKAYA
Kocaeli Demokrat

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
06-01-2011 02:19 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: