Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

e-Defter Beratlarında yeni sorumluluk
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 357

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
e-Defter Beratlarında yeni sorumluluk
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,638
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
e-Defter Beratlarında yeni sorumluluk
e-Defter Beratların da yeni sorumluluk2019 Ocak Döneminden İtibaren, e-Defter Beratları İle Birlikte “Defter Raporu Beratı” da Sisteme Yüklenecektir.
Defter Raporu Beratı bir ay içerisinde sadece tek parça olarak üretilen ve tüm ayın kebir defterlerinin birleşimi baz alınarak oluşturulan farklı bir belge türüdür. İlgili ayın tüm beratları Gelir İdaresi Başkanlığı ortamına yüklendikten sonra Defter Raporu Beratı sisteme yüklenecektir.


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uyumlu yazılım firmalarına hitaben yayınlanan duyuruda, 2019/Ocak döneminden başlamak üzere Berat dosyalarının yanı sıra Defter Raporu Beratının da Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmesi gerekeceğinden; uyumlu yazılım hizmeti verilmekte olunan e-Defter mükelleflerinin konu hakkında bilgilendirilmesi ve sahadaki ürünlerin yeni yapıya uygun olarak güncellenmesinin önem arz ettiği ifade edilmiştir. Buna göre 2019/Ocak döneminden başlamak üzere aylık dönemler halinde ve aynı sürede (ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar) Berat dosyalarının yanı sıra Defter Raporu Beratının da Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmesi gerekecektir.

Defter Raporu Beratı’nın herhangi bir nedenle yüklenmemesi halinde, izleyen ay beratlarının yüklenmesi sırasında sistem hata mesajı verecektir. Kebir defterlerinde bulunan her hesabın toplam borç ve alacak tutarları Defter Raporu Beratına işlenecektir. Defter Raporu Beratı imzalı bir belge olmakla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bir kez daha imzalanmayacaktır.

Defter beratlarının Gelir İdaresi Başkanlığı ortamına yüklenmesinde izlenecek yol Defter Raporu Beratları için de aynen geçerli olacaktır. İlgili ayın beratlarının yüklenmesi tamamlandıktan sonra Defter Raporu Beratları Gelir İdaresi Başkanlığı ortamına yüklenecektir. Defter Raporu Beratları Gelir İdaresi Başkanlığı ortamına yüklendikten sonra süreç tamamlanmış olacaktır. Beratlardaki gibi onaylı belge indirme durumu Defter Raporu Beratları için geçerli olmayacaktır.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
15-12-2018 12:51 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: