Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Emekli Maaşına Haciz Konulabilir mi?
Konuyu Açan Kişi: SİNAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 554

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Emekli Maaşına Haciz Konulabilir mi?
Yazar Mesaj
SİNAN
ÜSTAD
******
Mesajlar: 10,128
Tarih: May 2008
Üye no: 4866
Nerden: Türkiye
Rep Puanı: 39
Mesaj: #1
Emekli Maaşına Haciz Konulabilir mi?
Nazmi MARHAN
Sosyal Güvenlik Denetmen Yrd.
http://calismarehberi.com/nazmi-marhan-makale,47.html

İşçi emeklisi bir vatandaşımızın sorduğu iki soru bu makalenin konusunu yazmamıza vesile oldu. Emekli vatandaşımız bir akrabasına kredi çekmiş ve akrabası kredisini ödememiştir. Neticede banka bu vatandaşımızı icraya vermiştir.Emeklilik maaşıma haciz konulabilir mi? diye sormaktadır.



5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun ’’ Devir, temlik, haciz ve Kurum alacaklarında zamanaşımı’’ başlıklı 93.maddesinde ‘’Bu kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 nci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.’’ Şeklinde açıklanmıştır. Kanun’un bu maddesini özetlemek gerekir ise; Emekli kişinin emeklilik maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları haricinde haczedilemeyecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu sadece kendi alacaklarına ve nafaka için emekli maaşına haciz koyabilir.



18.02.2009 tarihli 27155 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 5838 sayılı Kanuna göre; ‘’Emekli maaşı hak sahibinin muvafakati olmadan haczedilemeyecektir.’’ Burada emeklinin izni şartı getirilmiştir. İcra daireleri bankalara göndermiş oldukları yazılarda borçlu emeklinin izni olmadan emekli maaşına haciz koyamamaktadır. Eğer haciz işlemi borçlu emeklinin izni olmasa dahi yapılmışsa bu suç oluşmaktadır. Emekli kişi maaşının haczedilmesi halinde icrayı koyanlar hakkında şikayette bulunabilir.



Memur emeklilerinde durum biraz daha farklıdır. Memur emeklileri 5434 sayılı Kanun’a tabi olduklarından mevzuatlarında emekli maaşlarının haciz edilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Bundan dolayı Memur emeklilerin maaşlarına haciz konulabilmektedir. Soruda belirtilen işçi emeklisi vatandaşımızın maaşındaki haczi kaldırabilmesi için İcra Müdürlüğü’nün bağlı olduğu İcra Hukuk Mahkemesi’ne şikayet davası dilekçesi vermesi gerekmektedir. Alınacak karar ile haczi kaldırabilir.



Soru: Emekli olarak bir işyerinde çalışmaktayım. Sigortam yapılmış fakat emekli maaşım kesilmiştir.Maaşımı tekrardan almak için ne yapmam gerekiyor denilmektedir?



5510 sayılı Kanuna göre sigortalı işe giriş bildirgesi zorunlu olarak işveren tarafından internet üzerinden yapılmaktadır. Emekli bir kişinin tekrar çalışmaya başlaması durumunda sigortalı işe giriş bildirgesi iki şekilde verilebilmektedir. Emekli olan kişi isterse Sosyal Güvenlik Destek Primini ödeyerek aynı zamanda maaşını almaya veya Tüm Sigorta Kollarına olmak suretiyle maaşını durdurarak çalışmaya devam edebilir. Eğer işverenin internet üzerinden verdiği sigortalı işe giriş bildirgesinde, sigorta kolu Sosyal Güvenlik Destek Primi yerine Tüm Sigorta Kolları seçilir ise, emekli sigortalının bir sonraki ayın alacağı maaşı kesilecektir. Eğer burada yanlış sigorta kolu seçilmiş ise aynı gün içinde iptal işlemi yapılabilmektedir. Fakat iptal işlemi zamanında yapılmaz ise bir sonraki maaşını alamayacaktır. Sehven yapılan işlemlerin düzeltilmesi mümkün olmak ile beraber bunun için emeklinin yazılı olarak bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak bu işlemi düzeltebilir. Yapılacak düzeltme işlemleri ile ilgili emekli daha önce alamadığı aylıklarıyla birlikte yeni aylıklarını alabilecektir.



Bazı işverenler, emekliler için sigortalı işe giriş bildirgelerini vermekten kaçınmaktadırlar. Emekli kişiler, aldıkları maaş haricinde başka bir işte çalışıp, ikinci bir gelir elde etmek için çalışmaktadırlar. Bu yüzden işverenler daha az maliyetli olan emekli kişileri işe almak istemektedirler. Fakat işverenler için bu durum risk oluşturmaktadır. İş kazası ve meslek hastalığına karşı savunmasız kalan işverenler, büyük bir risk altında kalmaktadırlar. 5510 sayılı Kanun’un ‘’İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortasından sağlanan haklar’’ başlıklı 16.maddesinde İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar şunlardır denilmektedir.



a. Sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğinin verilmesi

b. Sigortalıya sürekli iş göremezlik ödeneğinin verilmesi

c. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.

d. Gelir bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

e. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.



Görüldüğü gibi emekli kişinin yapılmayan sigortası sebebiyle olabilecek bir olumsuz bir vakada hem sigortasız kişi hem de işveren için ciddi zararlar söz konusu olabilmektedir. İşverenin zamanında sigortalı işe giriş bildirgesini SGK’ya bildirmemesi eğer tespit edilirse; iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık halleri için doğacak ödemelerin tümünü SGK tarafından ödenmesinden sonra yapılacak masraflar ile gelir bağlanacaksa bu gelir işverene ödettirilir. Ayrıca idari para cezaları da işveren için ciddi bir yük getirmektedir.



Halk arasında konuşulan çok güzel bir deyim var.’’Dimyat’a Pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak.’’

GÜLEREK KAYBETTİKLERİNİZİ AĞLAYARAK KAZANAMAZSINIZ..
15-05-2012 09:21 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git: