Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Eski Memura İkramiye Yasası Yayınlandı
Konuyu Açan Kişi: ParaderevoLT
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 633

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eski Memura İkramiye Yasası Yayınlandı
Yazar Mesaj
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #1
Eski Memura İkramiye Yasası Yayınlandı
Milletvekili emekli aylıklarının 6500 liraya yükseltilmesi yasasının içinde eski memurların ikramiyesi konusunda da düzenleme vardı. Yeni düzenleme ile eski memurların ikramiyesi işçilerin kıdem tazminatına benzer şekilde düzenlendi. Artık 15 yıldan az memuriyeti olanlara ikramiye vermeyecekler ama umarım bunu da Anayasa Mahkemesi bir kez daha bozar….

26 Ocak 2012 Perşembe günlü 28185 sayılı Resmi Gazete’de “6270 SAYILI TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN” yayınlandı. Bu köşeden defalarca eski memurların ikramiyesi konusunu okudunuz. Dilekçe ve dava dilekçe örneklerini aldınız ama şu anda Hükümet bu konuda yeni bir düzenleme daha yaptı. Yeni düzenlemenin özeti şu; geçmişte 15 yıldan çok memuriyet yapmış olanlar ikramiyelerini alacaklar ama 15 yıldan az olanlar alamayacak. Bu Kanun’dan önce 15 yıldan az süresi ile dava açanlar da ikramiyelerini dava ile alacaklar. 15 yıldan çok olanlar dava açmışlarsa davalarından feragat edebilirler.

***İKRAMİYEDE YENİ DÜZENLEME

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 89 uncu maddesi değiştirildi;

Değişik yasa Cumhurbaşkanı tarafından onanır ve Resmi Gazetede yayınlanırsa;

1-Sadece memuriyet süreleri ile Emekli Sandığından emekli olan herkese eskiden olduğu gibi ikramiye ödeyecekler.

2-Memuriyet süreleri yanında SSK, Bağ-Kur gibi başka çeşit hizmetleri olup da SSK’dan, Bağ-Kur’dan veya Emekli Sandığından emekli olanlara ise 1475 sayılı İş Kanunu’nun esaslarına göre emekli aylığı ödeyecekler. Yani;

a-15 yıldan fazla memuriyet süreleri varsa,

15 yıldan az memuriyeti olmakla birlikte;

b-Memuriyet hizmeti evlenme sebebiyle ve nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde sona ermişse,

c-Memuriyet hizmeti askere gitme sebebiyle bitmiş ama askerden sonra tekrar memuriyete dönülmemişse,

SSK’dan, Bağ-Kur’dan, Banka-Borsa emekli sandıklarından, T.C. Emekli Sandığından emekli olunursa ikramiye ödenecek.

-Ödenecek ikramiye emekli olunan yılın katsayıları ile hesaplanacak.

-30 yıldan çok memuriyet süresine ikramiye ödenmeyecek.

***DAVA AÇANLAR NE OLACAK?

15 yıldan çok hizmeti olup da dava açanlar isterlerse davadan vazgeçip ikramiyelerini alabilirler. 15 yıldan az hizmeti olanlar ise kesinlikle davalarına devam etsinler.

***DAVA AÇMAYANLAR NE OLACAK?

15 yıldan çok hizmeti olup da dava açmayanlar emekli iseler dilekçelerini versinler, emekli değillerse de emekli olunca ikramiyelerini davasız alacaklar.

15 yıldan az hizmeti olanlar ise yasa Resmi Gazetede yayınlanmadan dava açabilirlerse açsınlar, yasadan sonra dava etmesinler.

***ANAYASA MAHKEMESİ TEKRAR İPTAL EDEBİLİR

Biliyorsunuz, daha önceki iki yasada eski memurlara ikramiye ödenmesini engellediği için Anayasa Mahkemesince iptal edilmişti. Bu yasada içinde vekil aylıklarının artışı da dahil anamuhalefet partisi tarafından veya vekiller tarafından Anayasa Mahkemesince götürülürse iptal edilebilir.

Eski kızlar” GSS primi ödemeyecek

Sayın Tezel, öncelikle tüm vatandaşlarımızı bilgilendirdiğiniz ve bilinçlendirdiğiniz için sonsuz teşekkürler. Benim sorum 26.01.1986 doğumlu kızım üniversite öğrencisi. Çalışmıyor, evli değil. Ben ve eşim emekliyiz, şu ana kadar bizim sigortamızdan yararlanmakta idi. Yeni çıkan yasa ile sağlık sigortasından yararlanacak mı, yoksa gelir testi yaptırması mı gerekiyor? Ve eğer gerekiyorsa bu testi nerede yaptıracak?
Meltem Dikel

Meltem hanım, kızınız 1 Ekim 2008 günü öncesinde 18 yaşını tamamlamış ise “eski kız” sayılıyor ve eski kanuna tabi oluyor. Doğum tarihine göre kızınız 26.01.2004 günü 18 yaşını tamamladığından gelir testi yaptırmanıza gerek yok, sizin üzerinizden sağlık yardımı alacak. Şayet kızınız 1 Ekim 2008 günü veya sonrasında 18 yaşı tamamlamış veya tamamlayacak olsaydı o zaman “ Yeni Kız” sayılacak ve yeni kanuna tabi olacak ve GSS primi ödemek zorunda olacaktı.

Bütün emeklilere “İntibak” gerekir

Babam 1999 yılında emekliliği hak etmiş olmasına rağmen belki 2000’liler için bir yasa çıkar diye 2000 yılının ilk ayını beklemiş emekli olmak için ve şu an emekli aylığı da 90’lılar gibi bağlanmış. Şu an SSK emeklisi olarak 800 lira maaş alıyor. Çıkan her yasa 2000 öncesi emekli olup maaşı çok az olanlardan bahsediyor. Peki babam ve babamın durumunda olan binlerce emeklinin durumu ne olacak? Babam bu iyileştirmelerden nasıl faydalanabilir? Eda Aksu

Eda hanım, babanız yalnız değil. Evet Bakanlar Kurulunca açıklanan intibak sadece 31.12.1999 günü ve öncesinde emekli olmuş olan SSK emeklilerini kapsıyor ve bu yanlış. Sadece babanız değil bütün SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklilerinin de intibaka ihtiyacı var. Hiçbir emekliye ülkenin büyümesinden pay vermiyorlar bu sebeple babanız gibi olanlarında da ülkenin büyüme oranından paylarını almaları gerekir. Bu sebeple babanız için siz, diğerleri içinde kendileri veya çocukları TBMM’ye dilekçe göndersinler. İntibakı biz de istiyoruz desinler. Babanız intibaka girerse aylığı 180 lira kadar artar.
Kaynak: http://www.alitezel.com/tezel/index.php?...zi&id=5164

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
29-01-2012 02:00 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: