Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Evlenen bayanlara çeyiz parası ve prim iadesi
Konuyu Açan Kişi: Feride
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 5404

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evlenen bayanlara çeyiz parası ve prim iadesi
Yazar Mesaj
Feride
Müdavim Üye
******
Mesajlar: 3,442
Tarih: Jul 2007
Üye no: 13
Nerden: İZMİR
Rep Puanı: 16
Mesaj: #1
Question Evlenen bayanlara çeyiz parası ve prim iadesi
1990 yılından beri sigortalı olarak çalışmaktayım. SSK’nın bir defaya mahsus olmak üzere evlenen bayanlara çeyiz parası ödediğini duydum. Bu yardım sadece yetim aylığı alanlar için mi geçerli? Çalışan bayanlara da bu şekilde ödenen bir para var mı? Eğer varsa bunun yolu nedir? Ayrıca SSK evlilik nedeniyle işten ayrılana istekte bulunduğu takdirde ödenen pirim tutarlarını iade ediyor mu? Ediyorsa hangi şartlarda iade ediyor ve prim iadesi alırsam haklarımdan vazgeçmiş olur muyum? G.G

Çeyiz parası, yetim aylığı alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödeniyor. Yetim aylığı alan kız çocukları evlendiklerinde yetim aylıkları kesiliyor. Bu nedenle de kesilen aylığın yerine kendilerine 24 aylık tutarında çeyiz parası ödeniyor. SSK'lı olarak çalışan veya kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı alan kız çocuklarına yetim aylığı ödenmediği için evlendiklerinde de çeyiz parası ödenmiyor.
Prim iadesi ise evlenme dolayısıyla işten ayrılan bayan sigortalılara yapılıyor. Halen yürürlükte bulunan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun Ek 1. maddesine göre, evlenme nedeniyle işten ayrılan bayan sigortalılara kendileri ve işverenleri tarafından ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin yarısı, yazılı talepleri üzerine, toptan ödeme şeklinde veriliyor. Ancak 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 1 Ekim 2008'de yürürlüğe girdikten sonra, bu uygulama son bulacak.

İşten ayrıldıkları tarihten itibaren bir yıl içinde evlenmiş veya evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde işinden ayrılmış olan bayan sigortalılar, evlenme dolayısıyla işten ayrılmış sayılıyorlar. Başka bir anlatımla prim iadesi alabilmek için ya evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılmak ya da işten ayrıldıktan sonra bir yıl içinde evlenmiş olmak gerekiyor.

Evlenme dolayısıyla prim iadesi alanların, primlerini geri aldıkları süre, sigortalılık süresinden sayılmıyor. Bunların sigortalılık süreleri, yeniden işe girdikleri tarihten itibaren başlıyor. Primlerini geri aldıkları süreyi sigortalılık süresine saydırmak isteyenlerin ise primleri geri aldıkları tarihten itibaren yüzde 5 faizi ile birlikte iade etmeleri gerekiyor.
SEZGİN ÖZCAN - GAZETEPORT

Feride Nihal Tunçsiper
27-05-2008 07:36 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: