Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  Faturada Bulunması Zorunlu Olan Firma Kaşesinin ve Yetkili Kişilerin İmzalarının Anl
  Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
  Cevap Sayısı: 0
  Görüntülenme Sayısı: 2549

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Faturada Bulunması Zorunlu Olan Firma Kaşesinin ve Yetkili Kişilerin İmzalarının Anl
  Yazar Mesaj
  Y.ERCAN
  YÖNETİCİ
  ******
  Mesajlar: 18,408
  Tarih: May 2008
  Üye no: 4845
  Nerden: İstanbul
  Rep Puanı: 86
  Mesaj: #1
  Faturada Bulunması Zorunlu Olan Firma Kaşesinin ve Yetkili Kişilerin İmzalarının Anl
  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı

  (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)

  Sayı: B.07,1.GİB.04.99.16.01/01-2009/VUK-231-MUK- 45 05-06-2009/ 19139

  Konu: Faturada Bulunması Zorunlu Olan Firma Kaşesinin ve Yetkili Kişilerin İmzalarının Anlaşmalı Matbaada Batırılıp Bastırılamayacağı Hk.  …………………………………

  İlgi: ……………………………… sayı ile kayda alınan dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçenizde; beyaz eşya ve elektronik eşya ürünlerinin yurtiçi pazarlaması işi ile iştigal ettiğiniz, müşteri sayınızın çokluğu ve iş yoğunluğu nedeniyle yılda yaklaşık 600.000 adet fatura düzenlediğiniz ve söz konusu faturalarınızın kaşe-imza sürecinin zaman kaybına neden olduğu belirtilerek bu zaman kaybını engellemek ve Şirketinizin verimliliğini arttırmak için bahsi geçen faturalar üzerinde bulunması zorunlu firma kaşesinin ve yetkili kişilere ait imzaların ilgili faturalarınızı bastırdığınız anlaşmalı matbaada bastırılarak bahse konu satış faturalarınızın bu şekilde kullanılıp kullanılamayacağı hakkında Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 230. ve 231. maddelerinde faturanın şekil ve nizamına ilişkin esaslar düzenlenmiş olup mezkur Kanun’un 231. madde’sinin 4 numaralı bendinde: “ Faturaların baş tarafında iş sahibinin veya namına imzaya mezun olanların imzası bulunur.” hükmü yer almaktadır.  Yukarıda yer alan hükme göre, vergi uygulamaları bakımından faturada imzanın bulunması zorunlu hale getirilmiş olsa da bahsi geçen maddede faturadaki imza ile ilgili başka bir açıklama bulunmamaktadır.  Faturanın baş tarafında iş sahibinin veya namına imzaya mezun olanların imzasının bulunması zorunludur. Ancak, iş yoğunluğu ve gün içerisinde düzenlenen fatura sayısının çok olması dikkate alınarak imzaya yetkili olanların imzalarının notere onaylattırılmak suretiyle fatura üzerinde bulunması gereken imzanın ve firma kaşesinin fatura üzerine anlaşmalı matbaada bastırılarak kullanılabilmesi mümkündür.  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  Muhasebe ve Mevzuat Grubu

  Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

  Kişisel Blog Sayfam
  25-08-2009 05:36 PM
  Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: