Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

"Garanti taahhütnamesi" başlıklı kağıda ilişkin damga vergisi hk.
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 5640

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Garanti taahhütnamesi" başlıklı kağıda ilişkin damga vergisi hk.
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
"Garanti taahhütnamesi" başlıklı kağıda ilişkin damga vergisi hk.
[Resim: zelgeblb.jpg]

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)

Sayı :B.07.1.GİB.4.06.17.02-DMG-1566-277 07/05/2011

Konu : "Garanti taahhütnamesi" başlıklı kağıda ilişkin
damga vergisi hk.

... SAYMANLIK MÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi : .... tarih ve ..... evrak kayıt sayılı özelge talep formu.

İlgide kayıtlı özelge talep formu ve eklerinin incelenmesinden, saymanlığınız tarafından ödemesi yapılan hakedişler ile ilgili sözleşmeye istinaden düzenlenen Garanti Taahhütnamesi/ Belgesi başlıklı kağıdın damga vergisine tabi olup olmadığı hususunda görüş talep edildiği anlaşılmaktadır.

488 sayılı Damga Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde, bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kâğıtların damga vergisine tabi olduğu, bu Kanundaki kâğıtlar teriminin, yazılıp imzalanmak veya imza yerine geçen bir işaret konmak suretiyle düzenlenen ve herhangi bir hususu ispat veya belli etmek için ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeleri ifade ettiği; 3 üncü maddesinde, damga vergisinin mükellefinin kağıtları imza edenler olduğu, resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait kâğıtların damga vergisini kişilerin ödeyeceği; 4 üncü maddesinde, bir kâğıdın tabi olacağı verginin tayini için o kağıdın mahiyetine bakılıp buna göre tabloda yazılı değerinin bulunacağı, kâğıtların mahiyetlerinin tayininde, şekli kanunlarda belirtilmiş olanlarda kanunlardaki adlarına, belirtilmemiş olanlarda üzerlerindeki yazının tazammun ettiği hüküm ve manaya bakılacağı, mahiyeti tayin edilmek istenen kâğıt üzerinde başka bir kâğıda atıf yapılmışsa, atıf yapılan kağıdın hükümlerine nazaran iktisap ettiği mahiyete göre vergisinin alınacağı; Kanuna ekli (1) sayılı tablonun, "I-Akitlerle ilgili kağıtlar" başlıklı bölümünün A/1 fıkrasında, belli parayı ihtiva eden taahhütnamelerin e damga vergisine tabi olacağı hükme bağlanmıştır. Bu kâğıtların damga vergisi oranı 1/1/2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 29/12/2009 tarih ve 2009/15725 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile binde 8,25 olarak belirlenmiştir.

Bu itibarla, ... Başkanlığı ile ... A.Ş. arasında .../.../2010 tarihinde imzalanan ... ihale kayıt numaralı sözleşme konusu muhtelif müstahzar ilaç malzemesinin, sözleşmenin "16.7.Garanti ve bakım, onarım" başlıklı bölümünde yer alan maddeler kapsamındaki yükümlülükler yönünden garanti ve taahhüt edilmesine yönelik olarak düzenlendiği anlaşılan "Garanti Taahhütnamesi/Belgesi" başlıklı kâğıdın, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunun 4 üncü maddesi hükmü uyarınca söz konusu kâğıtta atıf yapılan .../.../2010 tarihli sözleşme bedeli olan 179.220,25.-TL üzerinden binde 8,25 oranında damga vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Vergi Dairesi Başkanı a. Grup Müdürü V.

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413 .maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
21-06-2011 03:02 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: