Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Geçici ihraç izni ile yurt dışına çıkan taşıtların yurt dışında olduğu süreler içeris
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1320

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geçici ihraç izni ile yurt dışına çıkan taşıtların yurt dışında olduğu süreler içeris
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
Geçici ihraç izni ile yurt dışına çıkan taşıtların yurt dışında olduğu süreler içeris
T.C.
IĞDIR VALİLİĞİ
Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

Sayı: B.07.4.DEF.0.76.10.00-009- 16/5/2011

Konu: Geçici ihraç izni ile yurt dışına çıkan taşıtların yurt dışında olduğu süreler içerisinde motorlu taşıtlar vergisi karşısındaki durumu hk.


Defterdarlığımıza vermiş olduğunuz ilgide kayıtlı dilekçenizin incelenmesinden, şirketiniz adına kayıt ve tescilli taşıtların Dış Ticaret Müsteşarlığının ... tarih ve ... sayılı geçici ihracat izni kapsamında ... tarihinde yurt dışına çıkışlarının yapıldığını, söz konusu taşıtlardan bir kısmının ... tarihlerinde ... gümrük kapısından kesin dönüş yaptığını, bir kısmının ise halen yurt dışında bulunduğunu belirterek, taşıtların yurt dışında olduğu dönemlere ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin aranılıp aranılmayacağı hususunda Defterdarlığımız görüşünün sorulduğu anlaşılmaktadır.

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 3, 7 ve 8 inci maddelerinde;

"Madde 3- Motorlu Taşıtlar Vergisinin mükellefi; trafik sicili ile Ulaştırma Bakanlığınca tutulan sivil hava vasıtaları sicilinde adlarına motorlu taşıt kayıt ve tescil edilmiş olan gerçek ve tüzel kişilerdir."

"Madde 7- Motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti motorlu taşıtların trafik sicili ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından tutulan sivil hava vasıtaları siciline kayıt ve tescili ile başlar.

(...)"

"Madde 8- Motorlu taşıtların trafik sicili ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından tutulan sivil hava vasıtaları siciline ait kayıtlarının silinmesi halinde, silinme takvim yılının ilk altı ayı içinde yapılmış ise ikinci altı aylık dönemin başından, ikinci altı aylık dönem içinde yapılmışsa takip eden takvim yılı başından itibaren mükellefiyet sona erer."

hükümleri yer almaktadır.

Bu hükümlerden, motorlu taşıtlar vergisi mükellefinin ilgili trafik tescil kuruluşunda adına motorlu taşıt kayıt ve tescil edilenler olduğu, mükellefiyetin başlaması için motorlu taşıtın ilgili trafik tescil kuruluşunda taşıt sahibi adına kayıt ve tescil edilmesi gerektiği, motorlu taşıtların trafik sicilinde adına kayıt ve tescilli olana ilişkin tescil kaydının silinmesi halinde motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetinin sona ereceği anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 41 inci maddesine göre trafikten çekilen taşıtların tescil kayıtlarının silinmesi ve tescil kayıtlarının silindiğinin trafik tescil kuruluşlarınca ilgili vergi dairelerine bildirilmesi halinde, tescil kaydının silindiği tarihi takip eden dönemin başından itibaren motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti sona erdirilmektedir. Söz konusu taşıtların yeniden trafiğe çıkarılması halinde ise trafik tescil kuruluşu tarafından bahse konu taşıtların tescil kaydının yapıldığının ilgili vergi dairesine bildirilmesi üzerine, tescil kaydının yapıldığı tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti yeniden başlatılmaktadır.

Buna göre, şirketiniz adına kayıt ve tescilli olup da yurt dışına çıkarılan taşıtlardan dolayı şirketiniz adına olan trafik tescil kaydının devam etmesi halinde, söz konusu taşıtlardan dolayı motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetiniz de devam edecektir. Ancak, ilgili trafik tescil kuruluşunca söz konusu taşıtların şirketiniz adına olan trafik tescil kaydının, bu taşıtların yurt dışına çıktığı tarih itibarıyla silinmesi halinde, aynı tarih itibarıyla motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetinizin de terkin edileceği tabiidir.

Bilgi edinilmesini ve söz konusu taşıtlardan dolayı adınıza devam eden trafik tescil kayıtlarının silinmesi için ilgili trafik tescil kuruluşuna müracaat etmenizi rica ederim.

Defterdar

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
03-09-2011 12:11 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: