Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Grup Firmasına Döviz Borcu Verilmesine İlişkin Sermaye Hareketleri Genelgesi Değişti
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 262

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grup Firmasına Döviz Borcu Verilmesine İlişkin Sermaye Hareketleri Genelgesi Değişti
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,414
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
Grup Firmasına Döviz Borcu Verilmesine İlişkin Sermaye Hareketleri Genelgesi Değişti
Sermaye Hareketleri Genelgesi'nin; aynı holding bünyesindeki firmaya veya grup firmasına döviz borcu verilmesi ve döviz gelirlerinin kapsamına ilişkin maddelerinde değişiklikler yapılmıştır.

Yapılan değişiklikler özetle aşağıdaki gibidir:

1) Aynı holding bünyesindeki firmaya veya grup firmasına döviz borcu verilmesi

Kambiyo mevzuatı uyarınca, Türkiye’de yerleşik kişiler ancak 32 sayılı Karar’da yer alan şekliyle bankalar ve finansal kuruluşlardan döviz kredisi temin edebilecekleri için bir firmanın başka bir firmaya döviz kredisi kullandırması mümkün bulunmamaktadır.

Sermaye Hareketleri Genelge’sinin 38 inci maddesinde ise bankalar veya finansal kuruluşların köprü kredi ve benzeri uygulamalarla bu şekilde hareket ettiğini tespit ettikleri şirketleri Bakanlığa bildirecekleri; ancak işlemin aynı holding bünyesinde veya grup içinde gerçekleştirilmesi, borçlandırmanın ve takibinin Türk Lirası cinsinden yapılması kaydıyla, borçlandırma işlemlerine ilişkin bedellerin döviz cinsinden karşılığının firmanın yazılı beyanına istinaden yurt içindeki ilgili hesaplara transfer edilmesinin mümkün olduğu belirtilmekteydi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının 08.02.2022 tarih ve 940051 sayılı yazısı ile söz konusu 38 inci maddede değişiklik yapılmıştır. Buna göre, işlemin fon fazlası olan firmanın fon açığı olan aynı holding bünyesindeki firmaya veya grup firmasına ilgili tutarın döviz cinsinden karşılığını yatırabilmesi amacıyla gerçekleştirilmesi halinde, borçlandırmanın ve takibinin Türk Lirası cinsinden yapılması kaydıyla, borçlandırma işlemlerine ilişkin bedellerin döviz cinsinden karşılığının firmanın yazılı beyanına istinaden yurt içindeki ilgili hesaplara transfer edilmesi mümkündür; ancak yeni bir döviz kredisi kullanmak suretiyle kredi kullanan firmanın aynı holding bünyesinde veya grup içinde olan başka bir firmaya söz konusu krediyi aktarması mümkün bulunmamaktadır.

2) Döviz gelirlerinin kapsamı

Sermaye Hareketleri Genelgesi’nin 15 inci maddesinde hangi gelir unsurlarının döviz geliri olarak kabul edileceği açıklanmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığının 03.02.2022 tarih ve 932060 sayılı yazısı ile söz konusu 15 inci maddede değişiklik yapılarak; Türkiye'de yerleşik kişiler tarafından dışarıda yerleşik kişilere verilen eğitim, bilişim, telekomünikasyon, bulut ve veri merkezi işletmeciliği, eğlence ve kültür hizmetlerinden ve dışarıda yerleşiklere yurt dışında yapılan araç kiralama faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin, döviz geliri olarak kabul edilmesi sağlanmıştır.

Sermaye Hareketleri Genelgesi (16/02/2022)

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
23-03-2022 05:48 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: