Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

HAKKI BİLMEK!!!!!
Konuyu Açan Kişi: real
Cevap Sayısı: 1
Görüntülenme Sayısı: 1103

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HAKKI BİLMEK!!!!!
Yazar Mesaj
real
Müdavim Üye
Default Avatar
Mesajlar: 145
Tarih: Sep 2008
Üye no: 8999
Nerden: ankara olsun:))
Rep Puanı: 4
Mesaj: #1
HAKKI BİLMEK!!!!!
[CENTER ALIGN=CENTER]
[COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#d3dce3]HAKKI BİLMEK<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><oTongue></oTongue>[/HIGHLIGHT][/COLOR]
[/CENTER ALIGN]

Dünyanın merhameti bile insana acı çektirmek içindir. Allahın’sa tam tersine onu azabı bile kuluna olan merhametinden dolayıdır. İşte bence hakkı bilmek budur. Onu bilmek acı çekmek demektir. Ona kavuşmayı arzulamak demektir. Hakkı bilmenin mükâfatı acı çekmektir. Bunun içindir ki alemlerin efendisi sevgili peygamberimiz "Dünya Müslüman’a zindan, kafire ise cennettir." buyurmuşlardır. Bakın Resulullah efendimizle bir sahabe arasında nasıl bir diyolag geçiyor. Sahabeden bir zat Resulullah efendimize geliyor ve buyuruyor ki:
- Ya Resulullah! Ben seni çok seviyorum.
Efendimiz:
- O zaman fakirliğe hazır ol.
Sahabe tekrar:
-Ya Resulullah! Ben Allah’ıda çok seviyorum.
Efendimiz bu seferde:
- O zaman acı ve sıkıntı çekmeye hazır ol.
buyururlar.
Hani bir çok yerde görmüşüzüdr. " Huzur İslamdadır." Doğrudur. Ama düşündüğümüz manada değil. Peki ya nasıl? İnsanoğlu o kadar nankör bir varlıktır ki her şeyi olsa bile yinede birşeylerim yok der ve onun derdine tasasına düşer. İşte İslam’ın özüne inmiş insan her halinde ve her anında haktan razı olur. Yoksa o sıkıntı ve derlerin bitmesi demek değildir bu. Evliyaullahtan bir zata talebesi derki "Ey efendim. Bizlerle dalga geçiyorlar. Siz Allah’ın sizi sevdiğini iddia ediyorsunuz. Oysa miskinlik ve fakirlik içerisinde acı ve sıkıntılarla dolu bir hayat sürüyorsunuz" der. O mübarek öğrencisine tebessüm eder ve derki "Be evladım bu yolun aslı budur. Bu yolda ilerlemek için acı ve sıkıntı çekmek gerekir." Tabi ya. Allahın rızasını kazanmak o kadar kolay mı? Hani diyebilirsiniz ki "İnsan bir ömür boyunca acı ve sıkıntılara nasıl katlanabilir?" Ünlü bir düşünür ne güzel demiş. "Ömür dediğimiz şey bir avuç kar, çölde yürürüz eriyene kadar." Bu iletiyi okuyan can dostlarım kimileriniz daha 13, kimileriniz 20, kimileriniz 50, kimilerinizde belki 80 yaşındasınızdır. Ama şöyle bir geriye dönüp bakın bakalım o seneleri, o zaman dilimini görebilecek misiniz? Bir zamanlar daha çok dediğiniz gözümüzde bir dağ gibi büyüttüğümüz o zaman dilimini. Boşuna uğraşmayın göremezsiniz. İşte bir avuç karın çölde erimesi kadar kısa olan bir ömür çizgisiyle yalnızca tek bir kelime yazabilirsiniz. Onun adı "AŞK". Formüle dökecek olursak ;
SEVGİ + SADAKAT = AŞK
Bir çoğumu Allah’ı seviyoruz deriz. Peki ya sadakat. Eğer o yoksa biz Allah’a asla aşık değiliz demektir. Eğer sadakat varsa zaten seviyoruz demektir. İnsan yalnızca sevdiğine karşı sadık olur. O zaman her gün yatağımıza girdiğimizde şu soruyu kendimize soralım "ACABA BEN RABBİME KARŞI SADIK MIYIM?" Eğer cevabınız evet olursa bilin ki şeytan ve nefs sizi oyuncağı haline getirmiş. Eğer cevabınız hayırsa bilin ki siz gerçekten Allah’ı seviyorsunuz.
Hazreti İbrahim A.S. Allah’a yalvarır derki "Ya rabbi! Senin nimetlerine şükretmemin bir yolu yok mu? Ne kadar düşünsem de senin nimetlerine şükredemediğimi görüyorum."
Yaratandan şöyle bir niyaz gelir " Ey İbrahim! Gerçek şükür bana şükredemeyeceğini bilmendir."
İşte bunun içindir ki İslam alimleri" Allah’ı anlamak, anlayamayacağını anlamaktır demişlerdir."
Ayet meali " BU ÖYLE BİR İLİMDİRKİ ALLAH ONU YANLIZCA DİLEDİĞİNE VERİR.\" Allah’tan o ilmi iste. Zira \" Vermek istemeseydi, istemek vermezdi.
Allah’ın rahmeti bereketi hepimizin üzerine olsun. AMİN.

her bilenin üstünde mutlaka bir bilen vardır...
(Bu Mesaj 18-09-2008 02:01 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : real.)
18-09-2008 01:56 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
abdullah73
Kıdemli Üye
Mesajlar: 1,173
Tarih: Jul 2007
Üye no: 14
Nerden: Silopi-ŞIRNAK
Rep Puanı: 6
Mesaj: #2
RE: HAKKI BİLMEK!!!!!
sayın real çok güzel bi paylaşım teşekkürler

[Resim: 77220132xu7ny7fr6.gif]
18-09-2008 02:17 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: