Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  Hazır beton teslimlerinde tevkifat uygulaması
  Konuyu Açan Kişi: aycan
  Cevap Sayısı: 0
  Görüntülenme Sayısı: 1174

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Hazır beton teslimlerinde tevkifat uygulaması
  Yazar Mesaj
  aycan
  Moderators
  *****
  Mesajlar: 1,240
  Tarih: Nov 2007
  Üye no: 618
  Nerden: İSTANBUL
  Rep Puanı: 9
  Mesaj: #1
  Hazır beton teslimlerinde tevkifat uygulaması
  İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, tevkifat yapmakla yükümlü kuruluş olmamakla birlikte tevkifat yapmakla yükümlü bir kuruluşa karşı yüklendiği yapım işini alt yüklenicilere devreden ana yüklenicilere ortaklık yapısı nedeniyle kendisi tevkifat yapmakla yükümlü olan Kurumunuzca verilen yapım işlerinde KDV tevkifatı yapılmasının gerekip gerekmediği hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 9 uncu maddesi ile vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanları vergi alacağının ödenmesinden sorumlu tutma konusunda Bakanlığımıza yetki verilmiştir.

  Bakanlığımıza tanınan bu yetkiye istinaden yayımlanan 91 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (A/2) bölümünde, yarıdan fazla hissesi tek başına ya da birlikte bu bölümde sayılan kurum ve kuruluşlara ait olan kurum, kuruluş ve işletmeler de tevkifat yapacak kuruluşlar arasında sayılmış, tevkifat yapacak kurum, kuruluş ve işletmelerin birbirlerine karşı ifa ettikleri hizmetler hariç olmak üzere bu Tebliğde sayılan hizmetlerde katma değer vergisi tevkifatı yapmaları uygun görülmüştür.

  Söz konusu Tebliğin “Yapım İşleri ile Bu İşlere İlişkin Mühendislik-Mimarlık ve Etüt-Proje Hizmetleri” başlıklı (A/5-a) bölümünde; bu Tebliğin uygulanmasında yapım işlerinin hangi işleri kapsamakta olduğu açıklanmıştır.

  Öte yandan, yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere (taşeronlara) veya daha alt yüklenicilere devredilmiş ve devredilecek yapım işlerinde, işi devreden her yüklenicinin, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden bu Tebliğdeki esaslar çerçevesinde tevkifat yapması uygun görülmüş ve alt yüklenicilere uygulanan tevkifatın, bu Tebliğin (A/2) bölümünde sayılan kurum ve kuruluşlarca yapım işinin asıl yüklenicisine tevkifat uygulanmasına engel olmadığı belirtilmiştir.

  Bu çerçevede, 91 Seri No.lu KDV Genel Tebliği uyarınca tevkifat yapacak kurum, kuruluş ve işletmelerin birbirlerine karşı ifa ettikleri hizmetlerde KDV tevkifatı uygulanmayacağı belirtildiğinden kendisi tevkifat yapmakla yükümlü tutulan kurumdan tevkifat yapılması söz konusu değildir.

  Buna göre, Kurumunuz tarafından aslen tevkifat yapmakla yükümlü kuruluş olmayan ancak tevkifat yapmakla yükümlü bir kuruluşa karşı yüklendiği yapım işini alt yüklenicilere devreden ana yüklenicilere, alt yüklenici sıfatıyla verilen yapım işlerinde; ortaklık yapısı nedeniyle kendisi tevkifat yapmakla yükümlü olan Kurumunuzdan tevkifat yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
  ———————————————————————————————————–
  Maliye Bakanlığı Özelgesi
  ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Tarih 06/09/2011
  Sayı B.07.1.GİB.4.06.17.01-KDV-3 14009-26 /-690
  Konu:Hazır Beton Teslimlerinde Tevkifat uygulaması hk

  LİNKEDİN
  http://www.linkedin.com/profile/edit?trk...b_pro_top]

  Zaman kimseyi beklemez...
  03-11-2011 12:06 AM
  Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: