Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  HZ. MEVLANA DA MUTLULUK
  Konuyu Açan Kişi: DENİZSU
  Cevap Sayısı: 0
  Görüntülenme Sayısı: 3986

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  HZ. MEVLANA DA MUTLULUK
  Yazar Mesaj
  DENİZSU
  MÜDAVİM ÜYE
  Mesajlar: 59
  Tarih: Oct 2008
  Üye no: 10827
  Nerden: ....
  Rep Puanı: 7
  Mesaj: #1
  HZ. MEVLANA DA MUTLULUK
  Hz. Mevlâna'da Mutluluk:
  Hz. Mevlâna'ya göre bir insanın mutlu olabilmesi sade bir hayat yaşamakla, diğer insanlarla iyi ilişkiler içerisinde olmakla ve gösterişten uzak durmakla mümkündür. Hz. Mevlâna bir gün dostlarına; "Şöhretimizin arttığı ve insanların bizim ziyaretimize geldiği günden beri dünya sıkıntılarından rahat edemiyorum." demiştir.

  Hz. Mevlâna’nın Anlattığı Hikâye
  Bir zamanlar Bağdat'ta yaşayan bir adama rüyasında şöyle derler: "Mısır'ın Kahire şehrinin şu adresinin şu sokağında ve şu numaralı evinin temelinde şu kadar altın var. Gidip alırsan çok zengin olursun." Adam rüyadır diyor ve pek aldırmıyor. Aynı rüya üç kez tekrarlanınca bunun ilahi bir işaret olabileceğini düşünüyor ve Kahire'ye gitmeye, anılan adresi bulmaya karar veriyor. Adam gidiyor ve adresi buluyor ama adresin sahibi vardır. Söylese bana ait deyip vermeyebilir, söylemese bu kadar yolu boş yere tepmiş olacak. Adam "Eğer söylemezsem, adamında bu konuda bilgisi olmadığından bundan yararlanamayacak, ben de boşuna gelmiş olacağım. Eğer söylersem belki müjdemin karşılığı birkaç altın alabilirim." diye düşünür ve söylemeye karar verir. Buna duyan ev sahibi "Bre ahmak adam! Bir rüyaya inanıp, ta Bağdat'tan kalkıp buraya kadar gelmişsin. Bu evi ben yaptım ve temelinde altın olmadığından eminim. Ayrıca, bir zamanlar ben de senin gibi, üstelik üç kez, Bağdat'ın filan mahallesinin filan sokağının şu numaralı adresindeki evin temelinde şu kadar altın var şeklinde bir rüya görmüştüm ama rüyaya inanarak Bağdat'a gitme gereği duymadım." der. Bağdatlı şok olur. Mısırlının rüyasında gördüğü ve tarif ettiği adres kendi oturduğu evdir. O da evinin temelinde aslında altın küpü olmadığından emindir. Birbiriyle tevafuk eden bu iki rüyadan Bağdatlı kendisine şu dersi çıkarır: "Gerçek hazine, mutluluk senin kendi evinde ve gönlündedir. O halde evine, yuvana dön; hazineyi kendi içinde ara."
  12-12-2008 08:01 PM
  Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: