Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
Konuyu Açan Kişi: firtinamami
Cevap Sayısı: 2
Görüntülenme Sayısı: 10431

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
Yazar Mesaj
firtinamami
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 43
Tarih: Oct 2008
Üye no: 11114
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #1
İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
İkinci el bi yazar kasa aldık. Satan kişi dükkanını kapattığı için bize fatura kesemiyor. Biz de gider pusulası yaptırdık. Bu işlemde nasıl bir gider pusulası düzenlicez ? stopaj oranı nedir?

yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler....
10-07-2009 02:47 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hakanaslan69
MÜDAVİM ÜYE
Mesajlar: 320
Tarih: Feb 2009
Üye no: 15684
Nerden: bayburt
Rep Puanı: 3
Mesaj: #2
RE: İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
Yazar Kasa alımlarında stopaj vergisi kaldırıldı.

10-07-2009 02:50 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
g.bilge
ÜSTAD
******
Mesajlar: 2,568
Tarih: Sep 2007
Üye no: 243
Nerden: samsun
Rep Puanı: 47
Mesaj: #3
RE: İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
Vergi Usul Kanunu’nun 234 üncü maddesi uyarınca, ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin:
3. Vergiden muaf esnafa;

Yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmündedir. Bu belge, birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için de tanzim edilecektir.

Bu maddede gider pusulasının esnaf muaflığından faydalananlardan alınan emtia ve hizmet ile birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için gider pusulasının düzenlenmesine izin verilmiştir. Dolayısıyla 2 el yazar kasa alımı bu madde kapsamına girmediğinden gider pusulası düzenlenmek zorunda değildir. Ancak, uygulamada gelir idaresi gider pusulasının düzenlenmesi gerektiği konusunda özelgede verebilmektedir. Örneğin, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nın B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK/94-13- sayılı özelgesiinde aynen aşağıdaki şekilde açıklama yapılmıştır.

İkinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemelerini esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden almanız durumunda, ödeyeceğiniz bedel için “gider pusulası” düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek yoktur. Esnaf muaflığından yararlananlara ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımları karşılığında yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı tabiidir.

Dolayısıyla, herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için gider pusulası düzenlenmesinde fayda bulunmaktadır.

Ayrıca, gider pusulası düzenlendiğinde sadece ve sadece vergiden muaf esnaftan yapılan alımlar nedeniyle tevkifat yapılacak olup, ödeme kaydedici cihaz satan mükellefler de vergiden muaf esnaf tanımına girmediğinden tevkifat yapılmayacaktır.

Dolayısıyla işini terk eden mükellefler, işini terk ettikten sonra satacakları ÖKC için fatura düzenleyemeyeceklerinden bu mükelleflerden ÖKC satın alan mükellefler söz konusu cihazların alımı sırasında gider pusulası düzenlense dahi, tevkifat yapılmayacaktır.

İYİ ÇALIŞMALAR!

[Resim: 468x60.jpg]
10-07-2009 03:02 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: