Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
  Konuyu Açan Kişi: firtinamami
  Cevap Sayısı: 2
  Görüntülenme Sayısı: 9339

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
  Yazar Mesaj
  firtinamami
  Registered
  Default Avatar
  Mesajlar: 43
  Tarih: Oct 2008
  Üye no: 11114
  Nerden: istanbul
  Rep Puanı: 0
  Mesaj: #1
  İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
  İkinci el bi yazar kasa aldık. Satan kişi dükkanını kapattığı için bize fatura kesemiyor. Biz de gider pusulası yaptırdık. Bu işlemde nasıl bir gider pusulası düzenlicez ? stopaj oranı nedir?

  yardımcı olursanız sevinirim...
  Teşekkürler....
  10-07-2009 02:47 PM
  Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  hakanaslan69
  MÜDAVİM ÜYE
  Mesajlar: 320
  Tarih: Feb 2009
  Üye no: 15684
  Nerden: bayburt
  Rep Puanı: 3
  Mesaj: #2
  RE: İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
  Yazar Kasa alımlarında stopaj vergisi kaldırıldı.

  10-07-2009 02:50 PM
  Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  g.bilge
  ÜSTAD
  ******
  Mesajlar: 2,568
  Tarih: Sep 2007
  Üye no: 243
  Nerden: samsun
  Rep Puanı: 47
  Mesaj: #3
  RE: İkinci el yazar kasada stopaj durumu ?
  Vergi Usul Kanunu’nun 234 üncü maddesi uyarınca, ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin:
  3. Vergiden muaf esnafa;

  Yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmündedir. Bu belge, birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için de tanzim edilecektir.

  Bu maddede gider pusulasının esnaf muaflığından faydalananlardan alınan emtia ve hizmet ile birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için gider pusulasının düzenlenmesine izin verilmiştir. Dolayısıyla 2 el yazar kasa alımı bu madde kapsamına girmediğinden gider pusulası düzenlenmek zorunda değildir. Ancak, uygulamada gelir idaresi gider pusulasının düzenlenmesi gerektiği konusunda özelgede verebilmektedir. Örneğin, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nın B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK/94-13- sayılı özelgesiinde aynen aşağıdaki şekilde açıklama yapılmıştır.

  İkinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemelerini esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden almanız durumunda, ödeyeceğiniz bedel için “gider pusulası” düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek yoktur. Esnaf muaflığından yararlananlara ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımları karşılığında yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı tabiidir.

  Dolayısıyla, herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için gider pusulası düzenlenmesinde fayda bulunmaktadır.

  Ayrıca, gider pusulası düzenlendiğinde sadece ve sadece vergiden muaf esnaftan yapılan alımlar nedeniyle tevkifat yapılacak olup, ödeme kaydedici cihaz satan mükellefler de vergiden muaf esnaf tanımına girmediğinden tevkifat yapılmayacaktır.

  Dolayısıyla işini terk eden mükellefler, işini terk ettikten sonra satacakları ÖKC için fatura düzenleyemeyeceklerinden bu mükelleflerden ÖKC satın alan mükellefler söz konusu cihazların alımı sırasında gider pusulası düzenlense dahi, tevkifat yapılmayacaktır.

  İYİ ÇALIŞMALAR!

  [Resim: 468x60.jpg]
  10-07-2009 03:02 PM
  Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: