Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

İş kazası olduğu gün için işçi SGK’ya sigortalı olarak bildirilecek mi?
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 35

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İş kazası olduğu gün için işçi SGK’ya sigortalı olarak bildirilecek mi?
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,577
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
İş kazası olduğu gün için işçi SGK’ya sigortalı olarak bildirilecek mi?
İş kazası olduğu gün için işçi SGK’ya sigortalı olarak bildirilecek mi?
BAŞLIKLI MAKALENİN YASAL TÜM HAKLARI makale yazarı

Dr. Mehmet BULUT
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
aittir.

İşyerinde bir iş kazası meydana gelmesi halinde işverenin kazayı bildirim yükümlülüğü bulunuyor. Söz konusu bildirimin SGK’ya kazadan sonraki 3 iş günü içinde bildirilmesi gerektiği ise genelde bilinen bir husus. Ayrıca sigortalının, işverenin kontrolü dışındaki yerlerde iş kazası geçirmesi halinde, iş kazası ile ilgili bilgi almasına engel olacak durumlarda, bildirim süresi iş kazasının öğrenildiği tarihten itibaren 3 iş günü.


Bunun dışında işverenler tarafından sıkça sorulan ve hata yapılan bir husus var. Acaba kazanın olduğu gün için işçi SGK’ya sigortalı olarak bildirilecek mi?
Bugünkü yazımızda bu soruya cevap vereceğiz.

Kaza Günü Çalışılmış Sayılır
Bazen iş kazası geçirip, kaza günü itibariyle hastanede yataklı tedavi gören veya rapor alan işçiler, SGK'ya işverenler tarafından "01" bildirim koduyla "istirahatli-raporlu" olarak bildiriliyor ve fiili uygulamada birçok işveren tarafından kaza günü itibariyle sigortalı gösterilmiyor. Ancak yapılan bu uygulama hatalı.

Burada öncelikle belirtilmesi gereken husus şu: İşçi iş kazasına maruz kaldığı gün çalışıyor durumdadır. Dolayısıyla işçi, iş kazası geçirdiği gün birkaç saat bile olsa sigorta bildirimi yapılan işyerinde çalışmış veya çalışmaya giderken kaza geçirmiştir. Bu nedenle, işçinin iş kazası geçirdiği gün sigortalı bildirilmesi gerekir.

​İş kazası geçiren işçi, kaza günü kazadan sonra işe gelmeyip hastanede tedavi görse veya rapor alsa bile, kaza günü itibariyle mutlaka sigortalı gösterilmeli.

Yaptırımı Ağır
Yukarıda belirttiğimiz gibi işveren tarafından kaza günü için işçinin sigortalı olarak bildirilmemesi halinde bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalınması söz konusu. Bu durumda yapılacak incelemeler neticesinde yapılacak işlemleri ve yaptırımları şöyle sıralamamız mümkün:

SGK tarafından işçi kaza günü çalışmış gibi kabul edilip işverenden 1 günlük ek prim belgesi düzenlenmesi istenilir, işveren tarafından söz konusu belge verilmediği takdirde SGK tarafından resen düzenlenir.

Belge muhteviyatı prim tutarı 5510 sayılı Kanun’un 88 ve 89. maddelerine göre işverenden tahsil edilir.
Kaza günü ek prim belgesinin yasal süresinde SGK’ya verilmemesi nedeniyle işveren hakkında idari para cezası uygulanır. Buna göre düzenlenecek prim belgesi için ceza tutarları aylık asgari ücretin iki katı tutarında olacaktır.

İşverenin kaza gününün ait olduğu aya ilişkin ücret ödeme bordrosu ile aynı aya ait yasal defter ve belgeleri, iş kazasına maruz kalınan güne ilişkin bir günlük çalışmayı içermemesi nedeniyle geçersiz kabul edilir ve işveren hakkında iki tane yarım asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
09-11-2018 01:18 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 



Forum'a Git: