Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

İŞÇİLİK ALACAK VE TAZMİNATLARINA UYGULANACAK FAİZ ORANI
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 4891

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İŞÇİLİK ALACAK VE TAZMİNATLARINA UYGULANACAK FAİZ ORANI
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
İŞÇİLİK ALACAK VE TAZMİNATLARINA UYGULANACAK FAİZ ORANI
Av. Merve DİLEK

(Bilirkişi)4857 sayılı iş kanunumuzun 32 ve 34. maddeleri ücret olarak nitelendirilen alacak ve tazminatlara uygulanacak faize ilişkin bir düzenleme yapmıştır. Şöyle ki yasanın 32. maddesine göre’ Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.’

Yine aynı kanunun 34. maddesine göre ise ‘ Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

Fazla çalışma ücreti, hafta tatili çalışmalarına ait ücret, ulusal bayram-genel tatil çalışmalarına ait ücretler bir çalışmanın karşılığı olan ücretler olduğundan 4857 sayılı Yasa'dan kaynaklanan asıl ücret, fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ile kıdem tazminatına en yüksek mevduat faizi uygulanmaktadır Hafta tatilleri ile ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılmasa bile bu günlere ait ödemeler ücret olarak değerlendirilmektedir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi . 2006/7019K. 2006/9023T. 10.4.2006 günlü kararında ’ Kıdem tazminatının 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14 ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 120. maddesi uyarınca fesih tarihinden itibaren en yüksek mevduat faizinin, diğer alacaklara ise Borçlar Kanunun 101. maddeleri uyarınca yasal faiz yürütülmesi gerekir. Verilen karar faiz yönünden hatalıdır. Mahkemece, kıdem tazminatına 04.12.2002 tarihinden itibaren reeskont faizini geçmemek şartı ile bankalarca uygulanan en yüksek mevduat faizi, ihbar tazminatı, ücret ve yıllık ücretli izin alacağına ise, davalının dava tarihinden önce temerrüde düşürülmediği anlaşıldığından dava tarihinden yasal olan uygulanmasına karar verilmesi gerekir.’demekle kanunla paralel bir düzenlemeye gitmiştir


1475 sayılı yasanın 14. maddesi halen yürürlüktedir ve kıdem tazminatına uygulanacak faize ilişkin düzenleme yapmıştır.Maddeye göre ‘Kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi sebebiyle açılacak davanın sonunda hakim gecikme süresi için ödenmeyen süreye göre, mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmeder.’

Kanun koyucu 4857 sayılı iş yasasıyla 1475 sayılı iş kanunun 14. maddesinin yürürlüğünün devam edeceğini belirtmiş , bu yüzden bu konuyla ilgili bir düzenlemeye gitmemiştir. Eski madde uygulanmaya devam edilmiştir. Ancak sorun en yüksek mevduat faizinin nasıl hesaplanacağı yönünde karşımıza çıkmaktadır.

Yargıtay eski kararlarında kamu bankalarınca mevduata uygulanan en yüksek mevduat faizini esas alırken artık görüş değiştirmiş ve ekteki kararda yer aldığı üzere. fiilen mevduata uygulanan en yüksek faiz oranının tarafların bildirdiği bankalardan sorularak, yüksek olanın belirlenmesi şeklinde hüküm kurmuştur. T.C.YARGITAY12. Hukuk Dairesi Esas : 2006/2522Karar2006/5088Tarih13.03.2006günlü kararında ‘ Kamu bankalarınca fiilen uygulanan en yüksek mevduat faiz oranı esas alınarak hüküm kurulması görüşü değiştirilmiştir. Son içtihatlara göre mahkemece yapılması gereken hakkın doğumu gününden itibaren birer senelik devreler halinde mevduata fiilen uygulanan en yüksek faiz oranı tarafların bildirdikleri bankalardan sorulması ve sonucuna göre karar verilmesidir’ demiştir.

4857 Sayılı İş kanunun 34.maddesi gününde ödenmeyen ücrete en yüksek mevduat faizi ödeneceğini düzenlenmiş .ancak Yargıtay yıllık ücretli izin alacağının ancak iş akdinin sona ermesinden itibaren talep edilebilir bir alacak olduğundan;ücret kavramı içinde görmemiş ve en yüksek mevduat faizi yerine yasal faiz uygulanacağını hüküm altına almıştır.. Yargıtay 11.05. 2006 tarihli kararında kullanılmayan yıllık izinlerin fesihle birlikte alacağa dönüştüğü için en yüksek mevduat faizi uygulanmayacağına karar vermiştir.

Yargıtay 9. HD. 13.02.2006 günlü 865-3005 sayılı kararında yer aldığı üzere "Mahkemece yıllık izin ücretine dava tarihinden en yüksek mevduat faizi yürütülmek suretiyle hüküm kurulmuştur. Yıllık izin ücretine de diğer alacaklara da uygulandığı şekilde yasal faiz yerine en yüksek mevduat faizinin uygulanmış olması hatalıdır’. .şeklindeki kararı yıllık ücretli izin alacağına bir yıl çalışmış olma koşulu gerekleşmeden hak kazanılmayacağından ve iş akdi sona ermeden talep edilemeyeceğinden alacak yerine tazminat olarak değerlendirmesinden kaynaklanmaktadır.

İhbar tazminatı açısından ise Yargıtay 9. Hukuk Dairesi . E1999/10597. 1999/12128 K 6.7.1999günlü kararında ‘ İhbar tazminatı için yasal faiz oranının yürütülmesi gerekirken en yüksek işletme kredisi faizinin uygulanması isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir.’demek suretiyle ihbar tazminatına yasal faiz uygulanacağını öngörmüştür. Ancak ihbar tazminatı alacağı toplu iş sözleşmesinden kaynaklanıyorsa 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi ve Grev Lokavt Kanunu’nun 61. maddesi uyarınca yasal faiz yerine en yüksek işletme kredisi üzerinden temerrüt faizine karar verilmektedir.

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
15-05-2009 05:02 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: