Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

İşyeri kapanışından sonra işletmedeki yazar kasanın durumu ve defter ve belgelerin sa
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 4934

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşyeri kapanışından sonra işletmedeki yazar kasanın durumu ve defter ve belgelerin sa
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,537
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
İşyeri kapanışından sonra işletmedeki yazar kasanın durumu ve defter ve belgelerin sa
0213
VUK. Özelgeleri
T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
Defterdarlık Usul Gelir Müdürlüğü

TARİH : 22.08.2005
SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20/ VUK-1/11687
KONU : İşyeri kapanışından sonra işletmedeki yazar kasanın durumu ve defter ve belgelerin saklanma süresi Hk.

İLGİ: … tarihli dilekçeniz.

Dilekçenizde; kooperatifinizin 24.04.2005 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısı neticesinde, kooperatifin tasfiye edilmesine ilişkin karar alındığını bu hususta tasfiye kurulu tespit ve tescil edilerek çalışmalara başlanıldığını, kapanan … mağazalarında kullanılan eski tip 1.000.000.-TL basan Beko ve Olivetti yazarkasalarınızın 19 adedinin 1998’de 21 adedinin 2002 tarihinde … Vergi Dairesine götürülerek, kontrollerinin yapılması suretiyle … Vergi Dairesi memuru tarafından mühürlenerek deponuzda muhafaza altına alındığını belirterek, sözkonusu yazarkasaların muhafazası ile, resmi evraklarınızın noter tasdikli defterlerinizin kaç yıl saklanacağı hususları sorulmaktadır.

Bilindiği gibi, ödeme kaydedici cihazların hurdaya ayrılmasına ilişkin uygulamaya 60 Seri no.lu ÖKC Genel Tebliği ile yön verilmiştir. Söz konusu Tebliğin “Hurdaya Ayrılan Cihazlar” başlıklı 4’ncü maddesinde;

"İşi bırakma, yeni bir cihaz alma veya herhangi bir nedenle eski cihazlarını hurdaya ayırmak isteyen mükellefler, aşağıda açıklandığı şekilde işlem yapacaklardır. İşi bırakma nedeniyle yapılacak hurdaya ayırma işlemleri, işi bırakma tarihinden itibaren 30 gün içerisinde gerçekleştirilecektir.


Mükellefler, Bakanlığımızdan onay alan üretici veya ithalatçı kuruluşların yetkili servislerine başvuruda bulunarak cihazlarının hafızalarında kayıtlı bilgileri tespit ettireceklerdir. Yetkili servisçe cihazın kullanılmaya başlandığı tarihten son güne kadar (son gün dahil) mali hafıza raporu alınacak ve söz konusu rapor servis tarafından düzenlenecek bir tutanağa (Ek: 1) iliştirilerek mükellefe verilecektir. Şu kadar ki (yalnızca hurdaya ayrılacak ödeme kaydedici cihazlara mahsus olmak üzere) söz konusu işlemlerin mutlaka ilgili üretici veya ithalatçı kuruluşun servisince yapılması şart olmayıp, Bakanlığımızca yetki verilmiş olması şartıyla herhangi bir ödeme kaydedici cihaz servisi tarafından yapılması da mümkün bulunmaktadır.

Yetkili servis gerekli işlemleri yaptıktan sonra cihazın mali hafızasını söküp, saklanmak üzere mükellefe verecek ve cihazı çalışamaz hale getirecektir. Mali hafızalar (1 Seri No.lu Genel Tebliğ (5) gereği) cihaz şasisine şasi tahrip edilmedikçe çıkartılamayacak tarzda monte edilmiş olduğundan, söz konusu sökme işlemi hafıza kutusunu yerinden kesmek suretiyle de gerçekleştirilebilecektir.

Mükellefler, servis tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde; servis tutanağı, mali hafıza raporu ve ödeme kaydedici cihaz levhası ile birlikte vergi dairesine başvurarak cihazlarının kaydını sildireceklerdir.

Başvuruda bulunulan vergi dairesi, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra cihazın levhasını iptal edip kaydını silecek ve servis tutanağı ile mali hafıza raporunu mükellefin dosyasına koyacaktır. Mali hafıza ile saklanmak üzere mükellefte kalacaktır.

Hurdaya ayrılan cihazların mali hafıza dışında kalan bölümlerinin (yazıcı, kasa vb.) hurda olarak servise bırakılması veya satılması mümkündür. Bu şekilde servise bırakılan veya satılan hurda cihazların servislerce tamir edilerek veya yeni hafıza takılarak bir başkasına satılması ve tekrar kullanılması kesinlikle mümkün değildir."
denilmektedir.

Öte yandan 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 253’ncü maddesinde;

"Bu kanuna göre defter tutmak mecburiyetinde olanlar tuttukları defterlerle üçüncü kısımda yazılı vesikaları ilgili bulundukları yılı takibeden takvim yılından başlayarak beş yıl süre ile muhafaza etmeye mecburdurlar."

denilmekte olup aynı kanunun 254’ncü maddesinde,

"Bu kanuna göre defter tutmak mecburiyetinde olmayanlar, 232, 234 ve 235’nci maddeler mucibinde almaya mecbur oldukları fatura ve gider pusulası ve müstahsil makbuzlarını tarih sırası ile tanzim tarihini takip eden takvim yılından başlayarak beş yıl süre ile muhafaza etmeye mecburdurlar."

hükmü yer almaktadır.

Ayrıca; Türk Ticaret Kanununun 68’nci maddesinde;

"Defter tutmak mecburiyetinde bulunan kimse ve işletmeye devam eden halefleri, defterleri son kayıt tarihinden ve saklanması mecburi olan diğer hesap ve kağıtları tarihlerinden itibaren on yıl geçinceye kadar saklamaya mecburdurlar"

denilmektedir.

Buna göre, işletmenizce gerek kullanılamayacak olan gerekse de kullanılamayacak olup vergi dairesine mühürlettirilerek çuvallanan ödeme kaydedici cihazların hurdaya ayrılma işleminde, Tebliğ gereğince Bakanlıkdan onay almış olan üretici veya ithalatçı kuruluşların yetkili servislerine başvuruda bulunacak, cihazlarının hafızalarında kayıtlı bilgiler tespit ettirecek, yetkili servisçe cihazın kullanılmaya başlandığı tarihten son güne kadar (son gün dahil) alınacak olan mali hafıza raporu servis tarafından düzenlenecek bir tutanağa (Ek: 1) iliştirilerek işletmenize verilecektir. Ayrıca; işletmenize ait defter ve belgelerin ise Vergi Usul Kanununun 253’ncü ve 254’ncü maddelerinde belirtildiği üzere beş yıl saklanma mecburiyeti bulunmaktadır. Ancak, Türk Ticaret Kanununa göre sözkonusu evrak ve belgelerin 10 yıl süre ile uhdenizde saklanma mecburiyeti bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
26-04-2008 01:10 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: