Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

"İyi mükellef", sorununu anında çözecek
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 355

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"İyi mükellef", sorununu anında çözecek
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,625
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
"İyi mükellef", sorununu anında çözecek
Borcuna sadık mükelleflere ödülde ilk adım

16 Temmuz 2014 13:36 (Son güncelleme 16 Temmuz 2014 13:40)
Maliye Bakanı Şimşek, "Borcunu zamanında ödeyen ve belirli bir kapasiteye sahip sanayicilerimizin ithalat sırasında verdikleri teminatın çözümüne kolaylık getiriyoruz" dedi.

ANKARA - Recep Demir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borcunu zamanında ödeyen ve belirli bir kapasiteye sahip sanayicilerin ithalat sırasında verdikleri teminatın çözümüne kolaylık getirdiklerini belirterek, "Söz konusu sanayicilerimizin ithal ederek imalatta kullandıkları petrol ürünleri dolayısıyla verdikleri teminatın yüzde 80'i, vergi incelemesi sonucu beklenmeksizin çözülecek" dedi.

Maliye Bakanlığı, vergisini düzgün ve zamanında ödeyen mükellefleri ödüllendirmek için ilk adımı attı. Bakanlık, petrol ürünleri ithal ederek, bunu imalatta kullanan sanayicilere finansman açısından sorun oluşturan teminatın çözülmesine kolaylık getirmek için yeni bir sistemi hayata geçiriyor.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek, sanayicilerin hammadde olarak imalatta kullandıkları petrol ürünleri için ithalat sırasında verdikleri teminatlarının çözümünün, genel olarak bu malların ÖTV'si ödendikten hemen sonra yapıldığını söyledi. Bu ürünlerin ÖTV'sinin, daha önceden ortaya çıkmış vergi borcuna mahsuben ödenmesi durumunda ise ödemenin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının, yapılacak vergi incelemesi sonucunda ortaya çıktığını anlatan Şimşek, "Bunun neticesinde ithalde alınan teminatlar da inceleme sonucuna göre çözülüyor. Bu durum, teorik olarak ne zaman sonuçlanacağı önceden tahmin edilemeyen vergi incelemelerinin sonucunun beklenmesi nedeniyle sanayicilerin üzerindeki finansman yükünü artırıyor ve kullanılabilir işletme sermayesini azaltıyor" diye konuştu.

"İyi mükellef", sorununu anında çözecek

Söz konusu sorunları dikkate aldıklarını ve vergisini düzgün, zamanında ödeyen "iyi mükellefler" için yeni bir sistemi hayata geçirdiklerini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, bazı suçlardan mahkum olmama, ürettikleri ürünler için TSE markasını haiz olma, imalat işinde en az 35 işçi çalıştırarak istihdama büyük oranda katkı sağlama ve gecikmiş vergi borcu bulunmama gibi belli şartları sağlayan sanayicilerimiz için yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Bu kapsamda hazırlanan Erken Teminat Çözümü Sertifikası (ETÇS) uygulaması ile söz konusu mükelleflerin, ithal ederek imalatta kullandıkları petrol ürünleri dolayısıyla verdikleri teminatın yüzde 80'i, vergi incelemesi sonucunu beklemeksizin çözülecek. Uygulama, konuya ilişkin hazırlanan tebliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek."

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
17-07-2014 11:49 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: