Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 14
Görüntülenme Sayısı: 33149

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
K2 YETKİ BELGESİYLE TAŞIMA


25.02.2004 tarih ve 25384 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak Yürürlüğe giren KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ’ nde 08.09.2004 Tarih,25577sayılı resmi gazete ile 15 Aralık 2004 Tarihli25671 Resmi Gazeteyle değişiklikler yapılmış ,yapılan değişiklikler sonucu Karayolunda eşya ve yolcu taşımacılığıyla ilgili standartlar belirlenmiş ve bu işi yapanların TAŞIMA BELGESİ alması zorunluluğu getirilmiştir.
K Yetki belgesi: Ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır.
K1 Yetki belgesi:
Belirli bir zaman tarifesine göre ve/veya belirli bir zaman tarifesine uymaksızın eşya taşımacılığı yapacaklara,
K2 Yetki belgesi:
Taşımacının kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara,
K3 Yetki belgesi:
Ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara,verilir.

K Türü yetki belgeleri için;

a) K1 yetki belgesi almak için başvuran, gerçek kişilerin kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az 25 ton istiap haddinde, taşıma kooperatifleri dahil tüzel kişilerin kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az 75 ton istiap haddinde eşya taşımaya mahsus özmal ticari taşıt filosu ile 10 milyar Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine,

b) K2 yetki belgesi almak için başvuranların, kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az bir adet eşya taşımaya mahsus özmal ticari taşıta,

c) K3 yetki belgesi almak için başvuran, gerçek kişi ve taşıma kooperatifleri dahil tüzel kişilerin kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az 30 ton istiap haddinde eşya taşımaya mahsus özmal ticari taşıt filosu ile 5 milyar Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine, sahip olmaları şarttır.

(EPDK) Enerji Piyayası Düzenleme Kurumu Petrol Piyasası Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, “Ulaştırma Bakanlığınca verilen K2 yetki belgesi ile taşıma lisansı verilmemektedir. Akaryakıt taşıma aracı için K2 yetki belgesi olan bayilik lisansı sahipleri, lisanslarına kayıtlı olması şartı ile sadece kendi akaryakıtını taşıyabilir”. K2 yetki belgesi olmasına rağmen bunu bayilik lisansına işletmeyen ya da taşıma lisansı olmayanların yapılan denetimlerde cezai müeyyide ile karşılaşmaları durumunda ilk savunmaları, “ kendi malımızı taşıyorduk, K2 belgemiz var, lisans tadili için başvurumuz var” şeklinde olmaktadır.
Yukarıda açıklandığı üzere K2 belgesi sadece kendisine ait malı taşıma yetkisi verdiğinden zaten 3. şahsa ait bir malın taşınması söz konusu olamamaktadır. Bu sebeple bu tür savunmanın sonuca etkili olması düşünülemez. Ancak K2 yetki belgesi olmasına, bunu lisansına işletmesine rağmen yeni aldığı bir aracı da lisansına işletmediğinden, bayilerin bundan dolayı cezalara muhatap olduğu görülmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan yapılan açıklamaya göre bu durumda önemli bir değişiklik yapılmıştır.
Buna göre: “ Petrol piyasasında lisanslandırma işlemlerinde bürokrasinin azaltılması ve işlem sürelerinin kısaltılması amacıyla, karayolu alt başlığı altında verilen taşıma lisansları ile dağıtıcı, bayilik ve serbest kullanıcı lisanslarına, araç plaka numaralarının işlenmemesi kararlaştırılmıştır Bundan sonra; taşıma lisansları (karayolu) ile dağıtıcı, bayilik, ihrakiye teslimi ve serbest kullanıcı lisanslarında yer alan taşıma (karayolu) alt başlığına; araç plakaları yerine Ulaştırma Bakanlığınca verilen taşıma yetki belgesi bilgileri işlenecektir. Lisansına taşıma yetki belgesi bilgileri işlenmemiş kişilerin kontrolleri, ilgili lisansta veya kurumun veri tabanında kayıtlı plaka numaraları ile yapılmasına devam edilecektir. Bu nedenle, lisansına araç plaka numaraları işlenmiş kişilerin lisansları geçerli olup, herhangi bir değişiklik yapmaları gerekmemektedir. Yeni uygulama ile Kurumca sadece tarımsal amaçlı satış için kullanılacak olan araçların plaka numaraları izlenecektir. Bayilik lisansına tarımsal amaçlı satış aracı (tanker) işletmek isteyen kişiler, mevcut uygulama paralelinde, başvurularında taşıma yetki belgesinin yanı sıra taşıt belgesi listesi, (taşıt listesi) taşıt kartı ve sayaç muayene cüzdanı da ibraz edilecektir.Lisansına veya kurumun veri tabanına taşıma yetki belgesi bilgileri işlenen ilgililerin, kontrolleri, lisansa kayıtlı taşıma yetki belgesinin bilgilerini taşıyan taşıt kartıyla birlikte yapılacağından dolayı, ilgililerin lisansının yanı sıra taşıt kartını da yanlarında bulundurmaları gerekmektedir”
EPDK’dan yapılan bu açıklamaya göre, K2 yetki belgesi olan ve bunu lisansına işleten bayilerin, yapılan denetimlerde lisansını, K2 belgesini ve taşıt kartını göstermesi halinde bir sorun çıkmayacaktır. Yeni alınan taşıtın K2 belgesi çerçevesinde yetkilendirilmesi yeterli olup her yeni aracın plaka bilgisinin lisansa işlenmesi diye bir zorunluluk artık sözkonusu olmayacaktır.


K BELGESİ ALMAK İÇİN LÜZUMLU OLAN EVRAKLAR EKTEKİ DOSYADADIR.


K Belgeleri alımı ile iştigal eden bir firmanın link sayfası ektedir.

http://www.abuyum.com/abuyum/Content.asp...20&cId=101


Ekli Dosya(lar)
.doc  K BELGESI ICIN ISTENEN EVRAKLAR.doc (Boyut: 52 KB / İndirme: 55)

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
(Bu Mesaj 20-01-2008 03:35 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
20-01-2008 03:14 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #2
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
K YETKİ BELGESİ İÇİN İSTENEN BELGELER


Başvuru Formu (Örneği İnternet sitemizde Mevzuatların altında Örnek Form ve Sözleşmeler kısmında mevcut)
Taşımacı Gerçek Kişi İse İlgili Kişinin, Tüzel Kişilik ise Firma Ortakları İle Temsile Yetkili Kişinin Adli Sicil Belgesi İle Nüfus Cüzdanı Örnekleri
Firmayı Temsil ve İlzama Yetkili Kişi/Kişilerin İmza Sirküleri (Aslı veya noter onaylı suretleri)
Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi İle Değişiklikleri Gösteren Ticaret Sicil Gazetesi veya Yetki Belgesi talebinde bulunan Gerçek Kişi/ Tüzel Kişinin Kayıtlı Olduğu Esnaf Odası / Ticaret Odası Belgesi (Belgede taşımacının unvanı, adresi, kayıt tarihi, çalışma konusu- iştigali, sermayesi yazılı olacak)
Taşımacıya Ait Araçların Trafik ve Tescil Belgelerinin Örnekleri
Taşımacının Merkezi Adresine Ait Kira Kontratı veya Tapu Örneği
25.02.2004 Tarihinden Önce Nakliyecilik Faaliyetinde Bulunduğunu Belgeleyen kayıtlı olduğu Vergi Dairesinden Alınmış Yazı,
Yetki Belgesi Ücreti İle Taşıt Belgesine Kayıt Edilecek Taşıtların, Taşıt Kartı Ücretlerinin Yatırılmış Olduğunu Gösteren Makbuz Asılları. (Banka Hesap Numaraları için Ana Sayfadaki “ DUYURULAR” bölümüne bakınız.


K YETKİ BELGESİ TALEP EDENLER İÇİN BİLGİ NOTU:

K türü yetki belgesi talep edenler, 30.04.2005 tarihine kadar yetki belgelerini %89 oranında, 25.08.2005 tarihine kadar %87 indirimli olarak alabilirler. Ayrıca, 30/4/2005 tarihine kadar başvurarak yetki belgesi ücretinin 1/10'ini (onda birini) 25/2/2005 ila 30/4/2005 tarihleri arasında, kalanını ise; 2005 yılının Mayıs, Haziran, Temmuz ayları içinde ve 25 Ağustos'a kadar toplam belge ücretinin her ay %15'inin üzerinde taksitler halinde ödemeleri kaydıyla %89 indirimden yararlanırlar.
K2 yetki belgesi talep edenlerin, Cumhuriyet Savcılığından alınmış Adli Sicil Kayıt Belgesi ibraz etmeleri zorunlu değildir.
Kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla, il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 25.02.2007 tarihine kadar yetki belgesi almak zorunlu değildir.
K1 yetki belgesi talep eden adi ortaklıklar, 25.08.2005 tarihine kadar müracaat etmeleri ve diğer şartları sağlamaları halinde K1 yetki belgesi alabilecek, ancak durumlarını yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren 2 yıl içerisinde Karayolu Taşıma Yönetmeliğine uygun hale getireceklerdir.
K2 yetki belgesi talep eden adi ortaklıklar, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ndeki diğer şartları sağlamaları halinde K2 yetki belgesi alabileceklerdir.
K2 yetki belgesi talep edenlerin sadece kendi iştigal konularında vergi mükellefi olmaları ve bunu belgelemeleri yeterli görülmektedir.
K1 yetki belgesi talep eden bireysel taşımacıların tebligat adresi olarak bir adres beyan etmeleri ve bununla ilgili belgeleri ibraz etmeleri yeterli olmaktadır. ( Örneğin ev adresi ve bununla ilgili kira kontratı/tapu fotokopisi, ikametgah ilmühaberi veya vergi levhasında belirtilen adresten herhangi biri)
Karayolu Taşıma Yönetmeliği yürürlüğe girmeden önce nakliye sektöründe faaliyette bulunduğunu herhangi bir belge ile belgeleyenlerden, meslek odalarından birine kayır şartı 25.08.2005 tarihine kadar aranmamaktadır.
K2 yetki belgesi talep eden gerçek veya tüzel kişilerden “nakliye sektöründe” faaliyette bulunma şartı değil, “ticari faaliyette” bulunma şartı aranır


NOT: Müracaatlar Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine / Yetkilendirilen Ticaret Odalarına yapılacaktır.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
20-01-2008 03:40 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #3
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
http://www.etso.org.tr/tr/k-turu-yetki-belgeleri.html


K Türü Yetki Belgeleri
10 Aralık 2006 - Pazar


4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve 25.02.2004 tarihli ve 25384 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince alınması gereken K türü ( K1, K2, K3) yetki belgelerinin düzenlenmesi TOBB birliğine bağlı 29 adet Oda tarafından yapılmaktadır. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'da bu yetkilendirilen 29 adet Oda'dan biridir ve Edirne ili sınırları içerisinde K türü yetki belgelerinin düzenlenmesinde yetkilidir.

K Türü Yetki Belgesi nedir?

K türü yetki begeleri (K1, K2, K3) Karayolu ile ticari amaçla taşımacılık yapacak gerçek veya tüzel kişilerin 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu çerçevesinde almak zorunda oldukları belgelerdir.

K1 Yetki Belgesi: K1 yetki belgesi belirli bir zaman tarifesine göre veya belirli bir zaman tarifesine uymaksızın Karayolu ile ticari amaçla (nakliyecilik) yapacak olan gerçek veya tüzel kişilerin almak zorunda oldukları belgedir.
K2 Yetki Belgesi: Taşımacının kendİ adına tescil edilmiş taşıtlarla sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacak gerçek veya tüzel kişilerin almak zorunda oldukları belgedir.K3 yetki Belgesi : Ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak gerçek veya tüzel kişilerin almak zorunda oldukları belgelerdir.

K Türü Yetki Belgelerinin fiyatları nelerdir?

3.5 tondan küçük araçlar için (il içi) K1 Yetki Belgesi : 1.503,00 YTL
3.5 tondan büyük araçlar için K1 Yetki Belgesi : 11.556,00 YTL
3.5 tondan küçük araçlar için (il içi) K2 Yetki Belgesi : 752,00 YTL
3.5 tondan büyük araçlar için K2 Yetki Belgesi : 5.778,00 YTL
K3 Yetki Belgesi : 5.778,00 YTL
Taşıt Kartı için araç başına 57,00 YTL

Not: Araçların ağırlıkları istiap hadlerine göre değil yüklü ağırlıklarına göre belirlenir. (İstiap Haddi + Net Ağırlık)


K Türü Yetki Belgeleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularSoru 1 : 27 Şubat 2006 tarihinde önce nakliyecilik faaliyetinde bulunuyordum, fakat belge ücretini yatırmadım.Kanunda belirtilen muafiyetlerden yararlanabilirmiyim?

Cevap : Belge ücretini yatırıp başvuruda bulunmadığınız çin söz konusu muafiyetlerden yararlanamazsınız.
Soru 2 : Belge ücretini yatırdım, belgem düzenlendi ve belgemi teslim aldım. Belgemi bir başkasına devredebilirmiyim?

Cevap : Gerçek kişilerde, yetki belgesi sahibinin talebi üzerine; birinci derecedeki yakınları arasında veya yetki belgesi aldıkları tarihten sonra ticaret siciline tescil edilmiş tüzel kişilik içinde asgari % 25 hisseye sahip olmaları kaydıyla, gerçek kişi adına düzenlenen yetki belgesi yeni gerçek veya tüzel kişilik adına el değiştirebilir. Eğer yetki belgesi sahibine Yönetmeliğin Geçici Maddeleri ile tanınmış muafiyetler varsa; bu muafiyetler yeni yetki belgesi sahibi için geçerli olmaz.Yetki belgesinin yeni sahibi, bu değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren bir yıl içinde Yönetmelikte ön görülen yetki belgesi alma şartlarını sağlamak zorundadır. Bir yıl içerisinde şartların sağlanamaması halinde yetki belgesi iptal edilir."

Soru 3 : Belge ücretini yatırdım, belgem düzenlendi ve belgemi teslim aldım. Daha sonra belge aldığım aracı sattım ve yerine başka aldım. Ne yapmam gerekir?

Cevap : Sözkonusu satışı 90 gün içinde aracın noter satış sözleşmesinin fotokopisi, taşıt kartı ve taşıt belgesinin orjinalleri ile birlikte başvurmanız ve gerekli düşüm işlemlerini yaptırmanız gerekir. Yeni aldığınız araçlarla ilgili olarak da Ulaştırma Bakanlığı Hesap numaralarına her bir taşıt için 57,00 YTL taşıt kartı ücreti yatırıp dekontun aslı ile birlikte yeni alınan aracın ruhsat fotokopisiyle beraber yetki belgenizin taşır belgesinin aslıyla beraber bir dilekçe yazarak Odamıza başvurmanız gereklidir. Eğer satış işlem yaptığınızda asgari kapasitenin altına indiyseniz 60 gün içerisinde tekrar asgari kapasitenin üstüne çıkmanız gerekmektedir. Aksi halde belgeniz iptal edilir. (Not: Bu durum 27.02.2006 tarihinden önce muafiyetlerden yararlanıp belge alan tüzel kişiler için 25.02.2008 tarihine kadar aranmaz)
Soru 4 : Yetki belgesi almadım. Belgesiz taşımacılık yapmanın cezası nedir ve kim tarafından kontrol edilir.?

Cevap : 27.02.2006 tarihinden sonra denetimler başlamıştır. Ulaştırma Bakanlığı yapacağı denetimleri, kendi personelinin yanı sıra, Kanunun 35 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak, valilikler, kolluk kuvvetleri (polis, zabıta, jandarma) ve yetkili kıldığı diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personeli aracılığıyla yapar. Yetki belgesiz taşımacılık yapanlara 5.778,00 YTL ceza kesilir.

Soru 5 : İstiap haddi 3.500 kg dan düşük bir aracım var. 25.02.2008 tarihine kadar belge almak zorunda değilmiyim?

Cevap : 3.5 tondan düşük araçlarınız için (ister nakliyecilik ister kendi iştigal konunuz ile ilgili taşımacılık ) 25.02.2008 tarihinde kadar belge almadan il sınırları içerisinde taşımacılık yapabilirler. 25.02.2008 tarihinden sonra belge alma zorunluluğu vardır. Ve yetki belgesi fiyatları her yıl yeniden değerleme oranında artacağı için şimdiden belge almaları yararlarına olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi sadece bulundukları il sınırları içerisinde taşımacılık faaliyetleri muafiyet kapsamındadır ve il sınırları dışarısında yapılan şehirlerarası taşımacılık ister K1 olsun ister K2 belge alma zorunluluğu 25.02.2006 tarihinden itibaren başlamıştır ve belgesiz taşıma yapanlara ceza kesilmektedir. İkinci dikkat edilmesi gereken konu ise tonaj dır. Kanunda bu muafiyet ile ilgili olarak yüklü ağırlığı 3.500 kg dan aşağı taşıtlar denmektedir, istiap haddi değil. Aracın yüklü ağırlığı net ağırlığı ile istiap haddinin toplamıdır. Aracınızın yüklü ağırlığı 3.500 kg ı geçiyorsa bu muafiyetten yararlanamazsınız ve belge almak zorundasınız.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
10-02-2008 02:28 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #4
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
İLAN BİLGİLERİ

İlan Başlığı İlan Yayın Aralığı
K2 Belgesi İçin Son Günler 18/01/2008 - 18/04/2008
İlanı Ekleyen Tekil İzlenme
Deren Danışmanlık 312


Dikkat önemlidir! % 87 harç muafiyeti için hemen arayınız. Süreyi kaçırdığınızda maddi olarak da, çok daha fazla para ödemek zorunda kalmamanız için uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. 19.07.2003 tarih ve 25173 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4925 sayılı karayolu taşıma kanununa göre ruhsatında kamyonet yazan her türlü aracınız için Kendi iştigal konunuz ile ilgili özmal taşıtlarınızla yapacağınız şehir içi, site içi, mal nakilleri için K2 belgesi alma zorunluluğunuz vardır.

Süresi içerisinde yaklaşık 1.000 – 1.200 YTL' ye maledeceğiniz belgenizi muafiyet süresini kaçırdığınızda 5.000 – 6.000 YTL' ye maledeceğiniz gibi yapılan kontrollerde K2 belgenizi ibraz edemediğinizde 5.390 YTL para cezasına çarptırılabilir ve aracınız bağlanabilir.

Size telefonunuz kadar yakınız.
Telefon: 0 312 4175943

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
10-02-2008 02:40 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #5
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
11. K2 yetki belgesi talep eden gerçek veya tüzel kişilerden “nakliye sektöründe” faaliyette bulunma şartı değil, “ticari faaliyette” bulunma şartı aranır ve K2 yetki belgesi talep edenlerin sadece kendi iştigal konularında vergi mükellefi olmaları yeterli olacaktır. Esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımalarında, K2 yetki belgesi sahipleri, yalnız kendi adına kayıt ve tescil edilmiş özmal taşıtları taşıt belgelerine kaydettirerek kullanabilirler. Ayrıca, taşıtların motorlu araç tescil ve trafik belgelerinde ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş olmaları K2 yetki belgesi için ihtiyaridir.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
10-02-2008 02:50 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #6
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
Yük taşıyıcılığı yapacaklara 'K belgesi' uyarısı

Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akaya, aracını özel işlerde kullanan ancak ruhsatında kamyonet yazan tüm sürücülerin 'K' türü yetki belgesi alması gerektiğini söyledi.İki yıl önce 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'na istinaden büyük kamyonlara belge alma zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Akkaya, şimdi de yeni düzenleme ile küçük kamyonetlere 'K' belgesi alma şartı getirildiğini aktardı. Akkaya, toplam yük ağırlığı 3 bin 500 kilogram altında kalan kamyonet sahiplerinin 25 Şubat 2008 tarihi mesai bitimine kadar yüzde 87 indirimle belge alabileceklerini hatırlattı. Ticari amaçla yük taşımacılığı yapacak araçların K-1 belgesi alması gerektiğine işaret eden Akkaya, bu kamyonet sahiplerinin 5 yıllık 11 bin 613 YTL para ödemesi gerektiğini kaydetti. Alınan belgelerin 5 yıl geçerli olduğunu ifade eden Akkaya, "Bulunduğu il sınırında ticari amaçla yük taşıma işi yapacak sürücüler bin 560 YTL ödeyecekler. İl sınırı gözetmeksizin kendine ait malı taşıyacakların K-2 belgesi alması gerekiyor. K-2 belgesi 5 bin 835 YTL'ye alınıyor. Bulunduğu il sınırı içersinde 3 bin 500 kilogram altındaki kamyoneti ile kendi malını taşıyacakların da K-2 belgesi alması gerekiyor. Ayrıca ruhsatlarında kamyonet yazan kango, partner, doblo türü koltuklu araçlar ise 809 YTL para ödeyerek belge alabilirler." dedi.

Belge sahibi olmadan ticari amaçla yük taşımacılığı yapanların 5 bin YTL para cezasında çarptırılacağına ifade edan Akkaya, üçüncü tespit de ise bu cezanın 50 bin YTL'yi bulacağını kaydetti. Akkaya, şöyle devam etti: "Alanya'da 11 bin 568 kamyonet ruhsatı olan araç var. Ruhsat alarak resmi yollardan taşımacılık yapan kişilere haksızlık yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu duruma asla izin vermeyeceğiz. Kentin değişik yerlerinde denetimlerimiz sık sık sürecek. Vatandaşlarımızın bu konuda mağdur olmamaları için odamıza müracaat etmelerini bekliyorum."

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
10-02-2008 02:54 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
kralbayram06
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Feb 2008
Üye no: 2522
Nerden: ankara
Rep Puanı: 0
Mesaj: #7
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
s.a usta benım bir kamyonetim var kendi işimi yapıyorum kağit topluyorum şimdi bende mi bu k2 vergisine maruz kalacam yoksa ben olayın dısında mı kalacam bana acil haber verirsen sewinirim kral_bayram@mynet.com adresıne ileti seklinde atarsan sewinirimn Big Grin
10-02-2008 08:41 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
kralbayram06
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Feb 2008
Üye no: 2522
Nerden: ankara
Rep Puanı: 0
Mesaj: #8
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
hust59® Yazılan:İLAN BİLGİLERİ

İlan Başlığı İlan Yayın Aralığı
K2 Belgesi İçin Son Günler 18/01/2008 - 18/04/2008
İlanı Ekleyen Tekil İzlenme
Deren Danışmanlık 312


Dikkat önemlidir! % 87 harç muafiyeti için hemen arayınız. Süreyi kaçırdığınızda maddi olarak da, çok daha fazla para ödemek zorunda kalmamanız için uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. 19.07.2003 tarih ve 25173 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4925 sayılı karayolu taşıma kanununa göre ruhsatında kamyonet yazan her türlü aracınız için Kendi iştigal konunuz ile ilgili özmal taşıtlarınızla yapacağınız şehir içi, site içi, mal nakilleri için K2 belgesi alma zorunluluğunuz vardır.

Süresi içerisinde yaklaşık 1.000 – 1.200 YTL' ye maledeceğiniz belgenizi muafiyet süresini kaçırdığınızda 5.000 – 6.000 YTL' ye maledeceğiniz gibi yapılan kontrollerde K2 belgenizi ibraz edemediğinizde 5.390 YTL para cezasına çarptırılabilir ve aracınız bağlanabilir.

Size telefonunuz kadar yakınız.
Telefon: 0 312 4175943


s.a merhaßa ben ankarada kağit topluyorum 90 model bir fargo 250 komynet arabam [doç] var kardeş ben sımdı bu k2 i vergisini verecek miyim_?
10-02-2008 08:46 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
HEBEREDİTOR
Registered
Mesajlar: 2
Tarih: Feb 2008
Üye no: 2526
Nerden: artvin
Rep Puanı: 0
Mesaj: #9
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
İLAN BİLGİLERİ

İlan Başlığı İlan Yayın Aralığı
K2 Belgesi İçin Son Günler 18/01/2008 - 18/04/2008
İlanı Ekleyen Tekil İzlenme
Deren Danışmanlık 312


Dikkat önemlidir! % 87 harç muafiyeti için hemen arayınız. Süreyi kaçırdığınızda maddi olarak da, çok daha fazla para ödemek zorunda kalmamanız için uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. 19.07.2003 tarih ve 25173 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4925 sayılı karayolu taşıma kanununa göre ruhsatında kamyonet yazan her türlü aracınız için Kendi iştigal konunuz ile ilgili özmal taşıtlarınızla yapacağınız şehir içi, site içi, mal nakilleri için K2 belgesi alma zorunluluğunuz vardır.

Süresi içerisinde yaklaşık 1.000 – 1.200 YTL' ye maledeceğiniz belgenizi muafiyet süresini kaçırdığınızda 5.000 – 6.000 YTL' ye maledeceğiniz gibi yapılan kontrollerde K2 belgenizi ibraz edemediğinizde 5.390 YTL para cezasına çarptırılabilir ve aracınız bağlanabilir.

Size telefonunuz kadar yakınız.
Telefon: 0 312 4175943

s.a merhaßa ben ankarada kağit topluyorum 90 model bir fargo 250 komynet arabam [doç] var kardeş ben sımdı bu k2 i vergisini verecek miyim_?
KARAYOLU TAŞIMA KANUNU

Kanun No. 4925
Kabul Tarihi: 10.7.2003
BİRİNCİ KISIM
Başlangıç Hükümleri
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam ve Tanımlar
Amaç:

[JUSTIFY]MADDE 1. — Bu Kanunun amacı; karayolu taşımalarını ülke ekonomisinin gerektirdiği şekilde düzenlemek, taşımada düzeni ve güvenliği sağlamak, taşımacı, acente ve taşıma işleri komisyoncuları ile nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliği ve benzeri hizmetlerin şartlarını belirlemek, taşıma işlerinde istihdam edilenlerin niteliklerini, haklarını ve sorumluluklarını saptamak, karayolu taşımalarının, diğer taşıma sistemleri ile birlikte ve birbirlerini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini ve mevcut imkânların daha yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır.[/JUSTIFY]Kapsam
[JUSTIFY]MADDE 2. — Bu Kanun kamuya açık karayolunda motorlu taşıtlarla yapılan yolcu ve eşya taşımalarını, taşımacıları, taşıma acentelerini, taşıma işleri komisyoncularını, nakliyat ambarı ve kargo işletmecilerini, taşıma işlerinde çalışanlar ile taşımalarda yararlanılan her türlü taşıt, araç, gereç, yapıları ve benzerlerini kapsar.[/JUSTIFY][JUSTIFY]Ancak, özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar, genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu iktisadî teşebbüslerine ait otomobillerle yapılan taşımalar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait motorlu taşıt ve bunların römorkları ile yapılan taşımalar, lastik tekerlekli traktörlerle çekilen römorklarla yapılan taşımalar bu Kanun hükümlerine tâbi değildir.[/JUSTIFY][JUSTIFY]İl sınırları içerisindeki taşımalar ile yüz kilometreye kadar olan şehirlerarası taşımaların düzenlenmesi il ve ilçe trafik komisyonları ile işbirliği yapılmak suretiyle ilgili valiliklere, belediye sınırları içerisindeki şehiriçi taşımalar belediyelere bu Kanuna göre düzenlenecek yönetmelik esasları dahilinde bırakılabilir.[/JUSTIFY][JUSTIFY]Uluslararası anlaşmalar ile savaş hali, sıkıyönetim, olağanüstü hal ve doğal afet durumlarında uygulanacak hükümler saklıdır.
Tanımlar
MADDE 3. — Bu Kanunda geçen;[/JUSTIFY][JUSTIFY]Bakanlık : Ulaştırma Bakanlığını,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Taşıma işleri : Taşımacılık, acentelik, taşıma işleri komisyonculuğu, nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliğini,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Taşıma işleri işletmecisi : Taşıma işlerinde faaliyette bulunacak taşımacı, acente, taşıma işleri komisyoncusu, nakliyat ambarı ve kargo işletmecisini,<[/JUSTIFY][JUSTIFY]Sorumluluk sigortası : Bu Kanunun 18 inci maddesiyle ihdas edilen zorunlu karayolu taşımacılık malî sorumluluk sigortasını,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Taşıma : Yolcunun taşıta bindiği veya eşyanın taşımacıya teslim edildiği yerden varış noktasına götürülmesini[/JUSTIFY][JUSTIFY]Taşımacı : Taşımacı yetki belgesine sahip olan ve kendi nam ve hesabına taşımayı bir ücret karşılığı üstlenen gerçek veya tüzel kişiyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Eşya (yük) : İnsandan başka taşınabilen canlı veya cansız her türlü nesneyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Kalkış noktası : Yolcunun taşıta bindiği veya eşyanın taşımacıya teslim edildiği yeri,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Varış noktası : Yolcu bileti veya taşıma senedinde gösterilen, yolcu veya eşyanın götürülmek istendiği yeri,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Gönderen : Eşyayı taşımacıya teslim eden, gönderileni belirleyen ve taşıma senedini imzalayan kişiyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Gönderilen : Sevk irsaliyesi, taşıma irsaliyesi ve taşıma senedinde belirtilen eşyanın teslim edileceği kişiyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Acente : Ticarî mümessil, ticarî vekil, satış memuru veya müstahdem gibi bağımlı bir sıfatı olmaksızın bir sözleşmeye dayanarak belirli bir yer veya bölge içinde daimî surette bir veya birden fazla taşımacıyı ilgilendiren sözleşmelerde aracılık etmeyi ve onlar adına taşıma sözleşmesi yapmayı meslek edinen kişiyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Taşıma işleri komisyoncusu : Ücreti karşılığında kendi namına ve bir müvekkil hesabına eşya taşıtmayı meslek edinmiş kişiyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Nakliyat ambarı : Bir veya birden fazla gönderenden toplu veya parça başı eşyanın teslim alınarak işletmecinin gözetimi ve denetimi altında yükleme, boşaltma, depolama, istifleme, aktarma ve gönderilene teslim gibi hizmetlerin yapıldığı yeri,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Nakliyat ambarı işletmecisi : Bağımsız bir işyerinin kullanma hakkına sahip olan ve eşyayı teslim alarak kendi gözetim ve denetimi altında; yükleme, boşaltma, depolama, istifleme, aktarma ve gönderilene teslim gibi hizmetleri yerine getiren, taşımayı yapan veya yaptıran ve bundan doğacak sorumluluğu üstlenen kişiyi,<oTongue></oTongue>[/JUSTIFY][JUSTIFY]Kargo : Tek parçada en fazla yüz kilogramı geçmeyen genellikle ambalaj ve kap içerisinde olan küçük boyutlu koli, sandık, paket gibi parça eşyayı,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Kargo işletmecisi : Bağımsız bir işyerinin kullanma hakkına sahip olan ve kargoyu teslim alarak kısa sürede gönderilene ulaştırmak amacıyla kendi gözetimi ve denetimi altında yükleme, boşaltma, depolama, istifleme, aktarma ve gönderilene teslim gibi hizmetleri yerine getiren, taşımayı yapan veya yaptıran ve bundan doğacak sorumluluğu üstlenen kişiyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Yolcu : Taşıtı kullanan sürücü ile hizmetliler dışında taşıtta bulunan kişileri,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Tehlikeli yük : Bu Kanuna göre düzenlenecek yönetmelikte tehlikeli olarak kabul edilen yükü,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Parça başına taşıma : Bir veya birden çok gönderenin aynı veya birbirinden ayrı gönderilene ait eşyaların taşınmasını,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Yolcu bileti : Yolcunun taşınması yükümlülüğünü içeren, yönetmelikte öngörülen şekil ve şartları ihtiva eden ve yolcuya verilmesi zorunlu belgeyi,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Şehirlerarası taşıma : Herhangi bir ilin herhangi bir noktasından veya yerleşim biriminden başlayıp diğer bir ilin herhangi bir noktasında veya yerleşim biriminde biten taşımaları,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Uluslararası taşıma : Türkiye'den veya Türkiye'ye karayoluyla; Türkiye üzerinden karayoluyla transit, Türkiye'ye denizyolu, demiryolu ve havayolu ile gelip karayolundan üçüncü ülkelere yapılan taşımaları,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Düzenli sefer : Belirli bir zaman ve ücret tarifesine göre, tespit edilmiş bir güzergâhta önceden açıklanmış yerleşme birimleri arasında yapılan taşımaları,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Arızî sefer : Aynı taşıtla bütün güzergâh boyunca aynı yolcu grubunun taşınması ve kalkış noktasına geri getirilmesi şeklindeki kapalı kapı seferleri ile gidişi dolu, dönüşü boş veya gidişi boş, dönüşü dolu seferleri,[/JUSTIFY][JUSTIFY]Mekik sefer : Birden fazla gidiş ve dönüş seferinde aynı kalkış yerinden aynı varış yerine önceden gruplandırılmış yolcuların taşınmasını,[/JUSTIFY][JUSTIFY]İfade eder.[/JUSTIFY]DENİLİYOR YORUMU KENDİNİZ YAPIN
(Bu Mesaj 13-02-2008 02:14 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
11-02-2008 03:04 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #10
RE: K BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR NE DEĞİLDİR ?
Hüseyin bey,
Bir üyemizin konu ile ilgili ulaştırma bakanlığı i,zmir şb den aldığı cevabı sizlerle paylaşıyoruz.

Eşim Şehir plancısı, kendi adına firması var. Haziran ayında 2. bebeğimiz olduğu için daha geniş diye Opel Combo City Plus aldık.(eşimin adına) Kdv. sinide düştük Fakat hiç bir ticari yük ve eşya taşımıyoruz. Sadece işe gidip gelirken ve hafta sonları aile olarak biniyoruz.
Bugün sabah İzmir'deki ulaştırma bakanlığına gittim. Ruhsatta kamyonet yazdığı için belgeyi almam gerektiğini, yük taşıyıp taşımadığımın devleti ilgilendirmediği söylediler. Ancak il içi k2 belgesi için sürenin 31 Aralık 2008' e kadar uzatıldığı ben ve benim gibiler için yeni bir düzenleme yapılabilme ihtimali üzerine beklemem gerektiğini söylediler. Bu aradada şehir dışına çıkmazsanız iyi olur dediler.
Bilgi vermek için size yazdım siz de sitede yayınlarsanız sevinirim.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
18-02-2008 02:33 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: