Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

K2 belgesi ile ilgili soru cevaplar
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 1
Görüntülenme Sayısı: 4206

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
K2 belgesi ile ilgili soru cevaplar
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
K2 belgesi ile ilgili soru cevaplar
KAYNAK : http://www.abuyum.com/abuyum/Content.asp...13&cId=106

Aşağıdaki yazı abuyum.com adlı siteden alıntıdır.


Karayolu Taşıma Yönetmeliği - Yetki Belgeleri ve ekleri hususunda en sık sorulan sorular, cevaplar ve yorumlarımız
31.01.2008 tarihi itibariyle güncellenmiştir, bilgilerinize !

. Nakliyeci değilim, ticari amaçla mal taşımıyorum, esnafım kamyonet türü aracım var belge almam gerekir mi?
. TC Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Taşıma Yönetmeliği içeriğinde 39 adet belge olup, bunlardan birisi K2 Yetki Belgesidir ki; Yönetmelikte geçen hali şöyledir: Taşımacının kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla sadece kendi iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara ..der. Bu açıklama ile kendi ticari araçlarıyla kendi ürün ya da mallarını taşıyanlar demektir. K2 Yetki Belgesi alınması zorunludur!

. Nakliyeci değilim, aracımın ruhsatında hususi yazıyor, esnafım kendi malımı taşıyorum beni kapsıyor mu?

. Evet kapsıyor. K2 Yetki Belgesi kapsamında araçların trafik tescil belgesinde (ruhsat) ticari sıfatı aranmaz, ihtiyaridir. Yalnızca K1 ve K3 türü Yetki Belgelerinde aranır.

. Tüzel kişilik değilim, şahıs firmasıyım K2 beni ilgilendiriyor mu?

. Evet, aynı hükümler gerçek kişiler için de yani şahıs firmalarında da geçerli. Sadece Bakanlığa sunulacak olan dosya formatında farklılıklar vardır.

. Öğrendiğim kadarı ile K2 kapsamında olup, il sınırları dâhilinde şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 25.02.2008 tarihine kadar Yetki Belgesi bulundurma şartı aranmayacaktır. Doğru mu?

. Evet Doğru. Bulundurma şartı 25.02.2008 tarihinden itibaren aranacaktır, bu tarihten sonra K2 yetki belgesi almak istenmesi halinde belge bedeli olarak 5.778,-YTL ödenecektir.

. Firmam var, vergi mükellefiyim aracımla çoğu zaman personel bazen de numune ya da küçük çaplı mal taşıyorum. Minibüs, kamyon veya kamyonet değil, yine de belge almam gerekiyor mu?

. Hayır, sanırız aracınızın cinsi binek oto. Personel, kısmen de olsa iştigal konunuz ile ilgili ürün ya da mal taşımanız halinde sorun olmayacaktır. Çünkü binek tipi araçlar Yasa kapsamı dışında tutulur. Bariz şekilde ve binek türü oto ile ticari maksatla taşımacılık faaliyetlerinde bulunur ve tespit edilirseniz sorun yaşayabilirsiniz.

. Şirketime/firmama kayıtlı araç/araçlarla ağırlıklı olarak kendi malımı taşıyorum, araç/araçlar boş kaldığında ya da komşum veya müşterim talep ettiğinde bedel karşılığı ya da bedel almaksızın irsaliye veya faturası olduğu takdirde başkasının malını da taşıdığım oluyor. Ne tür belge almam lazım?

. Kendi iştigal konunuz dışında, kendi ürün veya malınızdan farklı ürün ya da mal veya başkasının malını taşımanız halinde, taşıma işinden gelir elde ettiğiniz varsayılır ki, K1 Yetki Belgesi aranır. K1 Yetki Belgenizin olmaması halinde 5.778,-YTL idari para cezası uygulanır bu ceza aynı anda malını taşıttıran vergi mükellefine de uygulanır.

. Gerçek anlamda vergi mükellefiyim, K2 Yetki Belgesine başvurdum alacağım, fakat 27.02.2006 tarihinden sonra şirket kuracağız. Belgem geçersiz mi sayılacak?

. Hayır, belge aldığınız tarihten sonra ticaret siciline tescil edilmiş bir tüzel kişilik içinde asgari %25 oranında hisseye sahip olmanız suretiyle, gerçek kişi adına düzenlenen K2 Yetki Belgesi yeni oluşturulan tüzel kişilik adına düzenlenebilecek ve ekstra bir ücret veya fark talep edilmeyecek.

. Ticaret Odası, Sanayi Odasına kayıtlı değilim, benim kaydım Ziraat Odasına. K2 Belgesi alamayacak mıyım?

. Ziraat Odalarına kayıtlı olanlara da K2 Yetki Belgesi düzenlenecektir.

. 25.02.2004 tarihinden sonra işe başladım, şirket değilim, geçenlerde bir adet kapalı kasa kamyonet aldım, il sınırları içinde faaliyette bulunacağım, 752.-YTL K2 belge bedeli bana da geçerli mi?

. Maalesef, yasanın çıktığı tarih olan 25.02.2004 tarihinden sonra işe başlayan gerçek ya da tüzel kişiler için, K2 Yetki Belgesi 5778.-YTL dir.

. Kapalı kasa minibüsüm var, Yetki Belgesi almak istiyorum ama vergi mükellefi değilim. Ne yapmam gerekir?

. Vergi mükellefi olmadığınız için her hangi bir Yetki Belgesi almanız mümkün değildir. Aracı ancak binek otomobil niyetine kullanırsınız. Ancak vergi mükellefiyeti için başvurur bilahare Yetki Belgesi talep edersiniz.

. Tüzel kişiliğiz, şirketimizin ortağına ait araç var, bu aracı şirketimizin kendi işlerinde kullanıyoruz. Ortağımıza araç kiralama sözleşmesi yaptık. K2 Yetki Belgesi için başvurduk. Ortağımıza ait bu aracı şirketimiz için alınacak yetki belgesine kaydettirmek istiyoruz, mümkün mü?

. Mümkün değildir. Şirket ortağınız aracı, yetki belgenizi aldıktan önce veya sonra ortağı olduğu şirketinize satacak veya ortağınız münferiden vergi dairesine başvurup vergi mükellefi olacak bilahare iştigal konusu kapsamında yetki belgesi talep edecek. Doğal olarak yasanın çıktığı tarih olan 25.02.2004 ten sonra ki bir mükellefiyet olduğundan yetki belgesi için 5778.- YTL bedel ödeyecektir.

. 27.02.2006 tarihinden önce TC Ziraat Bankasına K2 Yetki Belgesi almak için 650.-YTL, araçlar için 150.-YTL ödedik. Yatırdığımız bedel yandı mı? Yanmadıysa ne yapmamız gerekir?

. Ödenen bedeller şu an için bir şey ifade etmiyor. Fakat söz konusu bedellerin iadesi istenebilir.

. 25.02.2004 tarihinden önce vergi mükellefiydim. Bu tarihten sonra çocuklarım/kardeşlerim/arkadaşımla bir araya gelerek tüzel kişilik oluşturduk ve kendi işlerimizde kullanmak maksadıyla bir adet araç satın aldık. Tüzel kişiliğimiz için K2 Yetki Belgesi bedelindeki indirimden faydalanabilir miyiz?

. Daha sonra kurulmuş olan tüzel kişilik içerisinde ciddi bir ortaklığınız söz konusu ise evet.

. 25.02.2004 tarihinden önce vergi mükellefiydim. Şu an bir adet aracım var kendi işlerim için kullanıyorum, 25.02.2006 tarihine kadar indirimden yararlanmak amacıyla hiç bir başvuruda bulunmadım, para yatırmadım ve aracımın yüklü toplam ağırlığı 3,5 tonu geçmiyor. K2 Yetki Belgesi için araştırdığımda bedelinin 5778.-TL olduğunu öğrendim. Belgeyi bu kadar yüksek bedelden almak benim için zarar; Ne tavsiye edersiniz?

. Sizin için en önemli kriter 25.02.2004 tarihinden önce vergi mükellefi olmanızdır ayrıca taşımacılık veya nakliyecilik yapmış olmanızda gerekmiyor. Aracınızın yere basan ağırlığı (net ağırlığı+istiap haddi) 3,5 tonu geçmediğinden ve tanınan süreyi geçirmiş olsanız bile aracınızı il sınırları dahilinde kullanacaksanız belge bedeli halen sizin için indirimli ve 752.-YTL dir. Ancak il sınırları dışında kullanma olasılığınız var ise Bakanlık sizden 5.778,-YTL isteyecektir.

. Şirketimize kayıtlı kamyonetimiz var resmi bir kuruluşun taşıma işlerinde kullanılması maksadıyla ihaleye girmiş ve yapılan sözleşme ile aracımızı kurumun kullanımına vermiştik. Şu an bizden K1 belgesi vs talep ediyorlar, aksi halde sözleşmenin iptal olacağını söylüyorlar. Bu konuda hiç bir bilgimiz yok ne yapmalıyız?

. Doğrudur. Sahip olduğunuz aracın taşımacılık faaliyetlerinden dolayı gelir elde etmeniz sebebiyle K1 Yetki Belgesi almanızı gerektirir. 25.02.2004 tarihinden önceki vergi mükellefiyseniz ve 27.02.2006 tarihine kadar indirimden yararlanmak amacıyla yasal başvurunuzu yapmadıysanız; Belge bedeli için 11.556,-YTL ödemek zorundasınız. Diyelim ki bu bedeli yatırıp belge almak için dosyanızı verdiniz. Bütçenizi ya da ileriye dönük gelir analizini iyi yapmak zorundasınız. Çünkü takip eden iki yıl içinde araçlarınızın istiap hadlerinin toplamı yani taşıma kapasitenizi 75 tona ulaştırmanız gerekir. Kısacası; Küçük çaplı böyle bir filo oluşturmaya uygun olmayan bütçe, gelir veya düşünceniz yoksa K1 için ödenen bedelde, gereksiz ve yanlış bir yatırım olacaktır. Çünkü şartları yerine getiremediğiniz için K1 belgeniz iptal edilecektir. (2006 - 2007 yılında sorulmuştur, 2008 yılı için danışınız)

. Şahıs firmam var araç/araçlarımla taşıma işinden para kazanıyorum. K1 Yetki Belgesi için 27.02.2006 tarihinden önce başvurdum, öğrendiğim kadarıyla ODY4 türü Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmam veya olan birisini çalıştırmam ve iki yıl içinde 25 ton taşıma kapasitesine ulaşmam gerekiyormuş, doğrumudur?

. Yanlış. Gerçek anlamda vergi mükellefleri için ODY4 türü Mesleki Yeterlilik Belgesi ve 25 ton istiap haddinde özmal ticari taşıt filosuna sahip olma şartı aranmaz.

. Araçlarımız 3,5 tonun altında K2 yetki belgesi almamız gerekiyor mu?

. 25.02.2008 tarihine kadar, bulunduğunuz ilin sınırlarını ihlal etmediğiniz müddetçe K2 yetki belgesi şartı aranmaz. Ancak çok sık yaşanan ve genellikle cezai müeyyidelere maruz kalınan en büyük sorun? sürücülerin farkında olmadan, keyfi istismarları ya da bilinçsizce hareket etmeleri nedeniyle belirlenmiş sınırları ihlal etmeleri ve dolayısıyla firmaların cezalara maruz kalmasıdır. Muhtemelen denetime yetkili kılınan elemanlar da, aynen radarla hız kontrolü yapan polis memurları gibi potansiyel ve kritik noktalara odaklanıyor. (2006 - 2007 yılında sorulmuştur, 2008 yılı için danışınız)

. 25.02.2006 tarihinden önce indirimden yararlanmak maksadıyla bankaya para yatırdık ama eylül ayı itibariyle henüz hiç bir işlemde bulunmadık. Sorun yaşar mıyız?

. Söz konusu tarihe kadar para yatırmakla, size tanınan indirim hakkından yararlandınız. Ancak para yatırmakla beraber ilk uzatma tarihi olan 15.05.2006 ya da ikinci ve son uzatma tarihi olan 30.06.2006 tarihine kadar ilgili yetki belgesine mahsus nizami dosya verme tarihini elde ettiniz. Eğer 30.06.2006 tarihine kadar ilgili yetki belgesine mahsus nizami dosyanızı vermediyseniz; yatırdığınız paranın yanacağı gibi indirim hakkını da kaybedebilirsiniz. Bu belgenin şu an ki cari değerinden alacağınız anlamına gelir ayrıca yapılan denetimlerde kolluk kuvvetlerine yakalanmanız halinde, yetki belgesi olmaksızın taşıma işleri yaptığınızdan dolayı araç/araçlarınız 15 gün trafikten men edileceği gibi 5000 YTL idari para cezasına da mahkum edilirsiniz. (2006 - 2007 yılında sorulmuştur, 2008 yılı için danışınız)

. Yasal süreler içinde ihmalkarlıktan ya da maddi problemler den dolayı nakliyecilik yaptığım araç/araçlara ve firmama, gerekli olan K1 yetki belgesini almadım/alamadım. Şu an için başvurdum ve şahıs firmasıysam toplam 25ton istiap haddi, tüzel kişiliksem 75ton istiap haddinde araç/araçlara sahip olmam gerektiği ayrıca 10000 YTL belge bedeli ödememin zorunlu olduğu söylendi. Aranan iki şarta sahip değilim. Ne yapmam lazım, nakliyecilik yapamayacak mıyım? sahip olduğum bu araç/araçlara ne olacak?

. Yetki belgeniz ve araçlarınızın taşıt kartı yoksa C2, L1, L2, M1, M2, M3, N1, N2 türü yetki belgesine sahip firmalarla taşıt kiralama sözleşmesi yaparak araçlarınızın bu tip firmaların taşıt belgelerine kaydedilmesi suretiyle yeniden çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Araç başına TC Ulaştırma Bakanlığı`na 50.-YTL ödenmek suretiyle taşıt kartı çıkartılacak ve ilgili taşıt belgesine ilave edilecektir. Diğer bir ihtimal ise: aracınızın mülkiyetini K1 belgesi olan diğer bir gerçek ya da tüzel kişiliğin adına geçirerek onun yetki belgesi altında çalışmasını sağlamaktır ki tamamıyla karşılıklı güven ve itimat gerekir.

. 27.02.2006 tarihinden önce indirimden yararlanmak ve yetki belgesi çıkarttırmak amacıyla TC Ziraat Bankasına (Vakıflar Bankasına) para yatırdım fakat 31.12.2006 tarihine kadar TC Ulaştırma Bakanlığı`na dosya vermem gerekirken vermedim. Yılbaşından sonra aradığımda indirim hakkımı kaybettiğimi ve yetki belgesi bedelini yeni fiyatından yatırmam gerektiği söylendi. Doğrumu ne yapmak lazım?

. 20.02.2007 tarihinden önce doğruydu. Oysa 19.02.2007 tarihli Bakanlık duyurusuyla siz ve sizin konumunuzda olan mükellefler için en geç 15.04.2007 tarihine kadar dosyalarını tamamlamaları için ek süre verildi. Bu tarihe kadar nizami dosyanızı oluşturarak ilgili bölge müdürlüklerine ya da yetkili Ticaret veya Sanayi odalarına başvurunuz. (2006 - 2007 yılında sorulmuştur, 2008 yılı için danışınız)

. Şirkete K2 belgesi, aracımıza taşıt kartı almak için bankaya 650.-YTL + 50.-YTL para yatırdık. Aracımız 3,5 tonun altında 31.12.2006 tarihine kadar biz de dosya vermedik, şimdi 2007 içinde başvurunca yeni bedel olan 5,390.-YTL mi ödeyeceğiz?

. 27.02.2006 tarihinden önce K2 ve taşıt kartı/kartları için bankalara para yatıran veya ilgili mercilere dilekçe verenler; bilmeniz gerekir ki araç/araçlarınız 3,5 tonun altında ise cezaymış, yeni fiyatıymış bunların hiç biri sizi kapsamaz sadece yatırdığınız 650.-YTL lik yetki belgesi bedeline ilave 51.-YTL, 50.-YTL lik taşıt kartı bedeline ilave 4.-YTL daha para yatırarak ödeme ve başvurunuzu güncelleyebilirsiniz. Çünkü bu tonajda ki araçlara sahip mükellefler için K2 yetki belgesi bedeli 25.02.2008 tarihine kadar %87 indirimli olup zaten 701.-YTL dir. Taşıt kartı ise 54.-YTL. (2007 cari yılı için tüm belge, harç, ceza vs bedeller %7,8 nispetinde yeniden değerlendirme oranında artırılmıştır) (2006 - 2007 yılında sorulmuştur, 2008 yılı için danışınız)

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
(Bu Mesaj 18-02-2008 04:42 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
06-02-2008 11:47 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #2
RE: K2 belgesi ile ilgili soru cevaplar
[CENTER]K2 YETKİ BELGESİNİ ALMA SÜRESİ 31 TEMMUZ 2009 TARİHİNE KADAR UZATILDI [/CENTER]
[JUSTIFY] I.Giriş:[/JUSTIFY]
05 Şubat 2008 tarihli, “Kendi Aracı İle Kendi Malını Taşıyan Ticari İşletmelerin K2 Yetki Belgesini İndirimli Alma Süresi 25 Şubat 2008 Tarihinde Sona Erecektir” başlıklı yazımız www.alomaliye.com sitesinde yayımlanmış, kimlerin K yetki belgesi (K1-K2-K3) alması gerektiği hususunu ve K2 yetki belgesinin indirimli olarak alınma süresi olan 25.02.2008 tarihinin yaklaşması nedeniyle ilgililerin ekonomik ve bürokratik sıkıntılarla karşı karşıya kalmamaları için belge ücretlerinin günün ekonomik koşullarına göre uygulanması veya sürenin uzatılması gerektiğini yazmış idik.

Kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için, 25.02.2008 tarihine kadar % 87 indirimli olarak alınması gerekli K2 yetki belgelerinin, 21 Şubat 2008 Tarih, 26794 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile bu kez % 94 indirimli olarak belge alma süresi 31 Temmuz 2009 tarihine kadar ertelenmiş bulunmaktadır.

II.Konunun Yasal Dayanağı;

21 Şubat 2008 Tarih, 26794 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile getirilen düzenlemenin içeriği, iki önemli madde (Madde 1 ve Madde 7) aşağıdaki gibidir.

MADDE 1– 25/2/2004 tarihli ve 25384 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.

b) Genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu iktisadi teşebbüslerine ait taşıtlarla yapılan ticari olmayan taşımalar.

c) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait motorlu taşıt ve bunların römorkları ile yapılan taşımalar.

ç) Lastik tekerlekli traktörlerle çekilen römorklarla yapılan taşımalar.

d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."

MADDE 7– Aynı Yönetmeliğin Geçici 11 inci maddesinin (a) ve (m) bentleri aşağıdaki şekilde, (p) bendinde yer alan "25/2/2008" tarihi "31/7/2009" olarak, (s) bendinde yer alan "25/2/2008" tarihi "31/7/2009" olarak değiştirilmiştir.

"a) Ticari amaçla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 31/7/2009 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 94 oranında indirim uygulanır.

Ticari amaçla olmamak ve sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan eşya taşımaları için 31/7/2009 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 94 oranında indirim uygulanır.

Bu şekilde yetki belgesi alanların/alacak olanların, yetki belgesi eki taşıt belgesine toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan taşıt/taşıtlar kaydedilmez. Ancak yetki belgesi alındıktan sonra yetki belgesi eki taşıt belgesine toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan taşıtın/taşıtların kaydedilebilmesi için ödenen indirimli yetki belgesi ücreti ile yetki belgesinin indirimsiz ücreti arasındaki farkın ödenmesi ve bu Yönetmeliğin, 12 ile 13 üncü maddelerindeki şartların sağlanması şarttır."

"m) Bu Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesine göre, ilk defa yetki belgesi alanlardan; K türü dışındaki yetki belgesi sahipleri 31/12/2008 tarihine kadar, K türü yetki belgesi sahipleri ise 31/7/2009 tarihine kadar durumlarını bu Yönetmeliğe uygun hale getirmek zorundadırlar."

III.Sonuç

Yukarıdaki düzenleme ile; kendi aracı ile kendi malını taşıyan gerçek ve tüzel kişi ticari işletmelerin, şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtları için alacakları K2 yetki belgesini 5.778.-YTL yerine, % 87 indirimli ücret olan 751.-YTL ödeyerek belge alma hakları 25.02.2008 tarihine kadar sona ermekte iken, ilgili Bakanlık gelen yoğun talepleri dikkate alarak sadece K2 yetki belgesini almak zorunda olanlar için bu süreyi 31 Temmuz 2009 tarihine kadar erteleyerek ve indirim oranını da % 94 olarak belirleyerek, bu konuda önemli bir kolaylık ve avantaj getirilmiş bulunmaktadır.

Getirilen yeni düzenleme ile, 31 Temmuz 2009 tarihine kadar K2 yetki belgesi alma şartı aranmaz. Ancak, bu süre içerisinde K2 yetki belgesini almak isteyenler ise, % 87 yerine % 94 indirimli olarak alabileceklerdir.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
24-03-2008 12:18 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: