Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  KAPALI FATURA HAKKINDAKİ ÖRNEK KARAR
  Konuyu Açan Kişi: Feride
  Cevap Sayısı: 0
  Görüntülenme Sayısı: 5796

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  KAPALI FATURA HAKKINDAKİ ÖRNEK KARAR
  Yazar Mesaj
  Feride
  Müdavim Üye
  ******
  Mesajlar: 3,442
  Tarih: Jul 2007
  Üye no: 13
  Nerden: İZMİR
  Rep Puanı: 16
  Mesaj: #1
  Exclamation KAPALI FATURA HAKKINDAKİ ÖRNEK KARAR
  Yargıtay Ondokuzuncu Hukuk Dairesi

  Tarih
  : 18/01/2001

  Esas No
  : 2000/6236

  Karar No
  : 2001/300


  KAPALI FATURA

  Ticaret odasının, kapalı faturanın ödemeye karine (Bilinmeyen bir şeyin anlaşılmasına yarayan ipucu) teşkil ettiğine ilişkin teamül kararına aykırı bir yerel örf ve teamülün bulunmadığını bildirmesine göre, kapalı faturanın ödemeye karine teşkil ettiği ve bu karinenin aksinin davacı tarafından kanıtlanamadığı gözetilerek bir hüküm kurulması gerekir.

  İstemin Özeti: Taraflar arasındaki itirazın iptali davasının yapılan yargılaması sonunda davanın kabulüne yönelik olarak verilen hüküm süresi içinde davalı vekilince temyiz edilmiştir.

  Davacı vekili, davalının fuel-oil satışı nedeniyle müvekkiline borcu olduğunu, bunun tahsili için yapılan takibe davalının itiraz ettiğini belirterek itiazın iptali talep ve dava etmiştir.

  Davalı vekili, davacıya tüm borcun ödendiğini davacının kapalı faturaya dayalı olarak takip yaptığını davacının alacağı ispat etmesi gerektiğini belirterek davanın reddini savunmuştur.

  Mahkemece davanın kabulüne dair verilen karar davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

  Karar: Borçlar Kanunu'nun182/2. maddesinde, aksine sözleşme ve adet bulunmadığı takdirde, satıcı ile alıcının borçlarını aynı zamanda ifa ile yükümlü olduğu belirtilmiştir. Ayrıca faturanın kapalı olarak düzenlenmiş olması mal bedelinin peşin olarak ödendiğine karine teşkil edeceği kabul edilmektedir.

  Mahkemece (...) Ticaret ve Sanayi Odasından alınan cevabi yazıda yörede ticari yaşamın yeni geliştiği, faturalar üzerinde yapılan işlemler ve sonuçları hakkında yeterli bilgi birikimi olmadığı bu nedenlerle kapalı faturaların bedelinin ödenmiş olduğuna dair herhangi yerleşik bir ticari örf ve teamülün bulunmadığı bildirilmiştir.

  (...) Ticaret ve Sanayi Odasının ilgili yazısında, (...) Ticaret Odasının 21.12.1948 tarih 6 sayılı kapalı faturanın ödemeye karine teşkil ettiğine ilişkin teamül kararına aykırı bir yerel örf ve teamülün bulunmadığının da belirtildiği anlaşılmaktadır.

  Bu nedenle kapalı faturanın ödemeye karine teşkil ettiği ve bu karinenin aksinin davacı tarafından kanıtlanamadığı gözetilerek bir hüküm kurulması gerekirken yazılı şekilde karar tesisinde isabet görülmemiştir.

  Açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün bozulmasına oybirliğiyle karar verildi.

  Feride Nihal Tunçsiper
  19-07-2007 12:13 AM
  Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: