Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

kapıcı kıdem tazminatı hk
Konuyu Açan Kişi: mnighting
Cevap Sayısı: 9
Görüntülenme Sayısı: 9841

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kapıcı kıdem tazminatı hk
Yazar Mesaj
mnighting
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Dec 2009
Üye no: 24490
Nerden: Adana
Rep Puanı: 0
Mesaj: #1
kapıcı kıdem tazminatı hk
apartmanımız da 2005 yılından beri çalışan ve halende iş akdi devam eden hizmetliye çalıştığı yıllar için para durumumuza göre parçalı kıdem tazminatı ödemesi yapıyoruz. fakat herhangi bir işten çıkış yapılmadı bu ödenen tazminatlara ilişkin bodro da imzalatıyoruz. şimdi yapılan bu işlem kanunen uygun mu iş süresi devam ederken bu tazminatlar güncel asgari ücret üzerinden ödenebilirmi?
15-12-2009 11:12 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
köroğlu14
MÜDAVİM ÜYE
*****
Mesajlar: 348
Tarih: Oct 2007
Üye no: 415
Nerden: Bolu / İstanbul
Rep Puanı: 1
Mesaj: #2
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
pek yasal gibi gözükmesede elinden her yıl için ibraname ve yazı alınız.

B O L U S P O R ' U M
15-12-2009 11:13 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
mnighting
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Dec 2009
Üye no: 24490
Nerden: Adana
Rep Puanı: 0
Mesaj: #3
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
sonuçta bu verilen paralar karşılığı bodro alınıyor ayrıca ibraname de alır isek hizmetliye tazminat ödemesi yapmış sayılırmıyız? işten çıkışta bu ödemeler dikkate alınarak çıktığı tarih itibari ile çıkış bodrosunda yazan tazminat tutarı karşılıyor ise herhangi bir sorun yaşarmıyız?
15-12-2009 11:26 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #4
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
Bugüne kadar ödediğiniz meblağ ilerde ödenecek olan kıdem tazminatına avans teşkil eder bence.
Ama kişi ile anlaşılıp ( bu kişi de ilerde sorun çıkarmayacağına söz verirse ) bu şekilde de ödeme yapılabilir.Ancak bu kişi şimdi kabul edip ilerde en son ücretinden hesaplanmasını talep edebilir.
Elinden böyle bir talebi olmayacağına dair yazı bile alınca geçersiz olabilir.

-----------------------------------------/-----------------------------

Soru: Genelde Apartmanlarda Değişen Kiracılar Yüzünden Kapıcılara Başta Olmak Üzere İşçilere Çalışırken Verilen Kıdem Tazminatı İşçinin İşten Ayrılırken Alacağı Kıdem Tazminatından Nasıl Mahsup Edilecektir?

Cevap: İşçiye iş akdi devam ederken herhangi bir fesih işlemi olmadan işveren tarafından kıdem tazminatı adı altında belgeye dayalı ödemeler yapıldığının kanıtlanması halinde işverence yapılan bu ödemelerin Yargıtay’ın kararlılık kazanmış uygulamalarına göre de avans niteliğinde kabul edilmektedir. Bu nedenle bu ödemeler, ödeme tarihlerinden itibaren hesaplanacak yasal faizleriyle birlikte hükmolunan kıdem tazminatı miktarından düşülmesi gerekmektedir.

--------------------------------------/-----------------------------

B- KIDEM TAZMİNATININ HESAPLANMASI

Kıdem tazminatının hesaplanmasında işçinin işe başladığı tarih ile işyerinden ayrıldığı süre olan kıdemi üzerinden hesaplanmaktadır. Burada işçinin giydirilmiş günlük brüt ücretinin her yıl için 30 günlük tutarı esas alınmaktadır. Kıst günlere ilişkin kıdem tazminatı da oranlanma yöntemiyle hesaplanarak işçiye ödenmektedir.

Kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında normal ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler göz önünde bulundurulmalıdır. Kıdem tazminatının hesaplanması son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içerisinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret kıdem tazminatı hesabında esas alınır (10). Ücret, rutin ikramiye, sosyal yardım, yemek parası, yakıt parası gibi ücretler kıdem tazminatı hesabına dahil edilmektedir. Hesaplamada dikkate alınacak sosyal hakların geçici nitelikte değil süreklilik arz etmesi gerekmektedir.

Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınacak yan ödemeleri “süreklilik arz eden işyerinde kullanılmak üzere verilmiş olmayan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler, her türlü ayni ve nakdi ödemeler” şeklinde formülize edebiliriz. Bu bakımdan tek tek tasniften ziyade bu ölçüye uyan ödemelerin dikkate alınması gerekir (11).

Örnek: Zeya A.Ş’de 20.01.2005 tarihinde çalışmaya başlayan © şahsının 11.01.2007 tarihinde işverence iş akdinin feshedildiğinin kendisine bildirildiğini kabul edelim. © şahsının aldığı ücret ve unsurları aşağıdaki gibidir.

Aylık Brüt Ücreti: 850,00 YTL

Aylık Brüt Yol Ücreti: 50,00 YTL

Aylık Brüt Yemek Parası: 50,00 YTL

Yıllık İkramiye Tutarı: 1.700,00 YTL

Yukarıdaki verilere göre işçi © şahsının kıdeminin 1 yıl 11 ay ve 23 gündür. Yapılacak hesaplamada bütün unsurlar göz önünde bulundurularak işçinin günlük ücreti hesaplanıp kıdemi ile çarpılmak suretiyle alması gereken;

Brüt Kıdem Tazminatı: 2.161,15 YTL

Damga Vergisi: 12,97 YTL

Net Kıdem Tazminatı: 2.148,18 YTL olarak bulunur.

Kıdem tazminatında her yıl için bir tavan belirlenmektedir. 2007 yılı için belirlenen memur maaş katsayısına bağlı olarak bir kıdem tazminatı tavanı belirlenmiş ve artmıştır (12).

Kıdem tazminatı Borçlar Kanunu’nun 125. maddesi hükmünce on yıllık zaman aşımı süresine tabidir. İşçi hak ettiği kıdem tazminatını bu süre içerisinde işverenden talep edebilir.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
(Bu Mesaj 16-12-2009 12:05 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
15-12-2009 11:40 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #5
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
Kapıcıya kıdem tazminatı adı altında para vermek yerine bu meblağı Apartman a ait bir banka hesabınde biriktirin derim.Parayla da fon küçükte olsa ( her seneki kıdem tazminatı artışını karşılamak için ) bir gelir elde edersiniz.Soru: Kapıcıların Kıdem Tazminatında Farklı Olan Tazminat Unsurları Var mıdır?

Cevap: İşyerinde kapıcı ve kaloriferci olarak çalışıp, kapıcı konutundan yasa gereği bir kira ödemeksizin yararlandığı gibi aydınlatma, yakıt ve su parası da ödemeyerek para ile ölçülebilen menfaatlerden süreklilik arz eder bir şekilde faydalanmaktadır. Böyle olunca kıdem tazminatı hesabında belirlenecek günlük ücrete bu menfaatlerin de yansıtılması suretiyle kıdem tazminatının hesaplanması gerekmektedir.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
(Bu Mesaj 16-12-2009 12:03 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
15-12-2009 11:48 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #6
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
İŞ SÖZLEŞMESİ DEVAM EDERKEN İŞÇİYE KIDEM TAZMİNATI ADI ALTINDA YAPILAN ÖDEMENİN NİTELİĞİ


başlıklı yazının tüm yasal hakları
Yazar: Cumhur Sinan ÖZDEMİR (*) ' e ait olup

Yaklaşım Dergisi / Şubat 2007 / Sayı: 170' de yayınlanmıştır.

I- GİRİŞ

Uygulamada; işverenlerin işçilere daha az kıdem tazminatı ödemek için iş sözleşmelerini değişik tarihlerde kıdem tazminatı ödeyerek sona erdirdikleri, aynı işçilerle tekrar iş sözleşmesi düzenledikleri, işçilerin fiilen çalışmalarını kesintisiz sürdürdükleri görülmektedir.

İşçinin iş sözleşmesinin sona eriş biçimine bağlı olarak ve işçinin çalıştığı süre dikkate alınarak ücret tutarına göre ödenen kıdem tazminatı “İş Hukuku’na has, işçinin işini kaybetme olgusuna dayalı, kıdem esası üzerine kurulu özel bir tazminat türü” şeklinde tanımlanabilir.

Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları Kanun’da (1) belirtilmiştir. 1475 sayılı İş Kanunu’nun aşağıda belirtilen 14. maddesi yürürlüktedir.

Bu Kanun’a tabi işçilerin hizmet akitlerinin;

1- İşveren tarafından bu Kanun’un 17. maddesinin 2 numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,

2- İşçi tarafından bu Kanun’un 16. maddesi uyarınca,

3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,

4- Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malûllük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla; feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler göz önüne alınarak hesaplanır.

İşyerlerinin devir veya intikali yahut herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere nakli halinde işçinin kıdemi, işyeri veya işyerlerindeki hizmet akitleri sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanır.

12.07.1975 tarihinden, itibaren işyerinin devri veya herhangi bir suretle el değiştirmesi halinde işlemiş kıdem tazminatlarından her iki işveren sorumludur. Ancak, işyerini devreden işverenlerin bu sorumlulukları işçiyi çalıştırdıkları sürelerle ve devir esnasındaki işçinin aldığı ücret seviyesiyle sınırlıdır.

12.07.1975 tarihinden evvel işyeri devrolmuş veya herhangi bir suretle el değiştirmişse devir mukavelesinde aksine bir hüküm yoksa işlemiş kıdem tazminatlarından yeni işveren sorumludur. İşçinin 1. bendinin 4. fıkrası hükmünden faydalanabilmesi için aylık veya toptan ödemeye hak kazanmış bulunduğunu ve kendisine aylık bağlanması veya toptan ödeme yapılması için yaşlılık sigortası bakımından bağlı bulunduğu kuruma veya sandığa müracaat etmiş olduğunu belgelemesi şarttır. İşçinin ölümü halinde bu şart aranmaz.

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na veya yalnız Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi olarak sadece aynı ya da değişik kamu kuruluşlarında geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesi suretiyle Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre yaşlılık veya malullük aylığına ya da toptan ödemeye hak kazanan işçiye, bu kamu kuruluşlarında geçirdiği hizmet sürelerinin toplamı üzerinden son kamu kuruluşu işverenince kıdem tazminatı ödenir. Yukarıda belirtilen kamu kuruluşlarında işçinin hizmet akdinin evvelce bu maddeye göre kıdem tazminatı ödenmesini gerektirmeyecek şekilde sona ermesi suretiyle geçen hizmet süreleri kıdem tazminatının hesabında dikkate alınmaz. Ancak, bu tazminatın Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı’na tabi olarak geçen hizmet süresine ait kısmı için ödenecek miktar, yaşlılık veya malûllük aylığının başlangıç tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun yürürlükteki hükümlerine göre emeklilik ikramiyesi için öngörülen miktardan fazla olamaz. Bu maddede geçen kamu kuruluşları deyimi, genel, katma ve özel bütçeli idareler ile 468 sayılı Kanun’un 4. maddesinde sayılan kurumları kapsar.

Aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı veya ikramiye ödenmez. Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur. Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret, işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.

Kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi sebebiyle açılacak davanın sonunda hakim gecikme süresi için, ödenmeyen süreye göre, mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmeder. İşçinin mevzuattan doğan diğer hakları saklıdır. Bu maddede belirtilen kıdem tazminatı ile ilgili 30 günlük süre hizmet akitleri veya toplu iş sözleşmeleri ile işçi lehine değiştirilebilir. Ancak, toplu sözleşmelerle ve hizmet akitleriyle belirlenen kıdem tazminatlarının yıllık miktarı, Devlet Memurları Kanunu’na tabi en yüksek devlet memuruna 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemez. İşçinin ölümü halinde yukarıdaki hükümlere göre doğan tazminat tutarı, kanuni mirasçılarına ödenir. Kıdem tazminatından doğan sorumluluğu işveren şahıslara veya sigorta şirketlerine sigorta ettiremez. İşveren sorumluluğu altında ve sadece yaşlılık, emeklilik, malullük, ölüm ve toptan ödeme hallerine mahsus olmak kaydıyla Devlet veya kanunla kurulu kurumlarda veya % 50 hisseden fazlası Devlete ait bir bankada veya bir kurumda işveren tarafından kıdem tazminatı ile ilgili bir fon tesis edilir.II- KIDEM TAZMİNATI ÖDEMESİ

a- İşçi işyerinde belirli sürelerde çalışmış, çalıştığı süreler kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona ermiş ve kıdem tazminatı almamış olabilir. Bu durumda birleştirilen tüm kıdem süreleri esas alınmak suretiyle son ücreti üzerinden kıdem tazminatı ödenir.

b- İşçinin çalıştığı süreler kıdem tazminatına hak kazanmayacak şekilde sona ermiş ise kıdem tazminatı hakkı da doğmayacağı için bu sürelerin daha sonra işçinin aynı işyerinde çalışmasından doğan bir süre ile kıdem tazminatı açısından birleştirilmesi söz konusu olamaz.

c- İşçi işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılmış ancak bir süre sonra aynı işverene ait işyerine tekrar girerek yeniden kıdem tazminatına hak kazanmış olabilir. Bu durumdaki işçiye kıdem tazminatı ödenmiş önceki süreler son dönem çalışmasında göz önünde tutulmayacaktır. Kanun hükmü gereği, aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı ödenmez.

d- Yargıtay Kararlarına göre iş sözleşmesi bozulup kıdem tazminatı ödendikten sonra işçinin yeniden aynı işte çalışması halinde, ortada şeklen birden fazla bir fesih gerçekleşmiş olmakla beraber, işverenin bu yolda davranışı, kıdem tazminatı hakkının Yasa’nın amacına aykırı olarak sınırlanması sonucunu doğuracağından yasal açıdan himaye edilemez.III- ÇALIŞMASI DEVAM EDEN İŞÇİYE KIDEM TAZMİNATI ÖDENMESİ

Yargıtay Kararı’na (2) göre, “Dosyadaki bilgi ve belgelere göre dava konusu işyerinde ara vermeden çalışan davacı işçiye hizmet akdi devam ederken muhtelif tarihlerde kıdem tazminatı adı altında ödemeler yapıldığı anlaşılmaktadır. Dairemizin istikrar kazanmış uygulamasına göre bu tür ödemenin avans olarak kabulü ile tüm hizmet süresi üzerinden hesaplanan kıdem tazminatından yasal faizi ile birlikte mahsubu gerekir. Dosyadaki mevcut bilirkişi raporunda Dairemizin anılan uygulamasına uygun hesap yapıldığı halde mahkemece bilirkişi raporuna aykırı olarak yazılı şekilde, bu avanslara davacı lehine faiz yürütülmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.”

Yargıtay işçiye iş sözleşmesi devam ederken muhtelif tarihlerde kıdem tazminatı adı altında yapılan ödemeleri avans olarak yorumlamıştır.

Örneğin; 01.01.2000 tarihinde işe başlayan işçiye, 01.01.2001-01.01.2002-01.01.2003-01.01.2004-01.01.2005 ve 01.01.2006 tarihlerinde kıdem tazminatı adı altında ödeme yapılmıştır. İşçinin aynı tarihler itibarıyla sigorta çıkış-girişi yapılmış ve yazılı iş sözleşmesi düzenlenmiştir. İşçinin iş sözleşmesi fasılasız devam etmiştir. Bu şekilde bir uygulama işverenlerin işçilere daha az kıdem tazminatı ödemek için başvurdukları bir yöntem olarak düşünülmelidir. Yapılan ödemenin kıdem tazminatı olarak tanımlanması da mümkün değildir. Çünkü kıdem tazminatının ödenmesi amacını oluşturan işçinin işini kaybetme olgusu söz konusu değildir.IV- SONUÇ

Kanaatimizce de bir fesih işlemi söz konusu olmadan yapılmış ödemelerin Yargıtay Kararı’nda belirtildiği gibi kıdem tazminatı alarak nitelenmesi mümkün değildir.--------------------------------------------------------------------------------

* İş Müfettişi

(1) 25.08.1971 tarih ve 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi hariç tüm maddeleri, 4857 sayılı İş Kanunu ile yürürlükten kaldırılmıştır. Kıdem tazminatı fonuna ilişkin Kanun’un yürürlüğe gireceği tarihe kadar işçilerin kıdemleri için 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi hükümlerine göre kıdem tazminatı hakları saklıdır.

(2) Yrg. 9. HD.’nin, 14.06.2004 tarih ve E. 2004/2487, K. 2004/14871 sayılı Kararı.

Davacı, kıdem tazminatı, fazla çalışma ve yıllık izin ücreti ile tasarrufu teşvik fonu faiz alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir. Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır. Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

1. Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre dava konusu işyerinde ara vermeden çalışan davacı işçiye hizmet akdi devam ederken muhtelif tarihlerde kıdem tazminatı adı altında ödemeler yapıldığı anlaşılmaktadır. Hizmet akdinin devamı sırasında yapılan bu ödemelerin kıdem tazminatı olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Zira ödemenin yapıldığı tarihte hizmet akdi sona ermemiştir.

Gerçekten davacıya daha önce kıdem tazminatı adı altında yapılan ödeme tarihlerinde ihbar öneli verildiği ya da ihbar tazminatı ödendiği iddia ve ispat edilmiş değildir. Dairemizin istikrar kazanmış uygulamasına göre bu tür ödemenin avans olarak kabulü ile tüm hizmet süresi üzerinden hesaplanan kıdem tazminatından yasal faizi ile birlikte mahsubu gerekir. Dosyadaki mevcut bilirkişi raporunda Dairemizin anılan uygulamasına uygun hesap yapıldığı halde mahkemece bilirkişi raporuna aykırı olarak yazılı şekilde, bu avanslara davacı lehine faiz yürütülmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten bozulmasına peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 14.06.2004 gününde oybirliği ile karar verildi.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
15-12-2009 11:56 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
çiçekbuketi
Registered
Mesajlar: 1
Tarih: Mar 2011
Üye no: 36085
Nerden: b
Rep Puanı: 0
Mesaj: #7
kapıcı kıdem tazminatı hk
emeklilik nedeniyle 1 hafta önce çıkışı yapılan kapıcının kıdem tazminatı noter aracılığı ile nasıl ödenir?
bu durumda kıdem tazminatı ne zaman ödenir?
kıdem tazminatı tutarı ve diğer mesai alacakları konusunda anlaşılmadığı için noterde ibraname imzalanmadığında ne olur?
kapıcıdan başka hangi nedenlerden dolayı kapıcıfdan yeni adresi talep edilmiş olabilir?
19-03-2011 11:45 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #8
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
Neden noter aracılığı ile ödeniyor ?
Olayı biraz daha net anlatırmısınız ?

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
20-03-2011 12:21 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #9
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
http://www.muhasebetr.com/ulusalbasin/ha...er_id=5012

Kapıcı kendisine ücretsiz tahsis edilen konutta oturuyor ve elektrik su vs giderleri apartman yönetimince karşılanıyorsa kıdem tazminatı hesabına emsal kire ve bu giderlerde dahil edilir.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
20-03-2011 12:55 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #10
RE: kapıcı kıdem tazminatı hk
KAYNAK : http://www.alomaliye.com/2009/cumhur_sin..._kidem.htm


KAPICIYA ÖDENECEK KIDEM TAZMİNATINDAN KİRACI SORUMLU OLUR MU?


Okuyucular gönderdikleri e-maillerde kıdem tazminatı uygulamasına yönelik çok sayıda soru yöneltmişlerdir.

Kıdem Tazminatı

İşçinin iş sözleşmesinin sona eriş biçimine bağlı olarak ve işçinin çalıştığı süre dikkate alınarak ücret tutarına göre ödenen kıdem tazminatı “İş Hukukuna has, işçinin işini kaybetme olgusuna dayalı, kıdem esası üzerine kurulu özel bir tazminat türü” şeklinde tanımlanabilir.

Kıdem Tazminatına Hak Kazanımı

İşyerinde en az 1 yıl çalışmış olan işçilerin kıdem tazminatına hak kazanması için iş sözleşmesinin aşağıdaki nedenlerle sona ermesi şarttır.

1- İşveren tarafından İş Kanunu’nun 25/II.maddesinde gösterilen sebepler dışında işçinin işten çıkarılması.
2- İşçinin İş Kanunu’nun, 24. maddesi uyarınca işi bırakması.
3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla işçinin işten ayrılması.
4- Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla işçinin işi bırakması.
5- Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işten ayrılması.
6- İşçinin ölümü.

Konut Kapıcısı

Anataşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımı, ortak yerlerin ve döşemelerin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliklerinin sağlanması, kaloriferin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ve bakımı ve benzeri hizmetleri gören kişiye konut kapıcısı denir.

Kapıcının İşyeri ve İşvereni

Apartman ve Sitelerde işveren; Konutun maliki veya ortaklarıdır. Kapıcının işyeri ise çalıştığı konut ile bağımsız bölüm, ortak yerler, eklenti ve tesislerin tümüdür.

Yönetici

Apartman ve Sitelerde işveren vekili olarak hareket eden kişiye yönetici denir. Kat Mülkiyeti Kanununa göre:
Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim Kurulu) denir.
Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa yönetici atanması mecburidir.
Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise malik kanunen yönetici durumundadır.
Yönetici, kat maliklerinin hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.
Giderlere Katılma

Kat Mülkiyeti Kanununa göre kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak katılmakla yükümlüdür.
Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.
Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
Kat malikinin payına düşecek gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından, bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma (sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Ancak, kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür.
Yöneticinin Görevleri

Apartman, Site yöneticisi, İş Kanunu-Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında ve yargı uyuşmazlıklarında işverenin temsilcisidir.

Yöneticinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları:

a. İşverence kendisine yazılı yetki verilmesi koşulu ile iş ve toplu iş sözleşmesi yapmak, değiştirmek ve fesh etmek.
b. Merkezi ısıtmalı kaloriferli konutlarda kapıcı için ateşçi belgesinin varlığını araştırmak, belgesi olanı işe almak.
c. Kapıcının işe girişinde, sağlık raporunu istemek, uygun olanı işe başlatmak ve yılda bir sağlık kontrolünü yaptırmak.
d. Kapıcının İş Kanunu ve sözleşmesinden doğan ücret ve tazminat haklarını zamanında ve usulüne uygun olarak ödemek, sigorta primlerini zamanında yatırmak.
e. Konut tesisatının kullanma biçimiyle ilgili teknik bilgiyi yazılı olarak kapıcıya vermek ve özelliklerine uygun olarak bakımının yapılmasını sağlamak.
f. Kapıcı için ayrılan konutun sağlık ve yaşama koşullarına uygunluğunu sağlamak.
g. Kapıcının çalışma koşulları ile görevlerini belirten bir belgeyi konut sakinlerinin bilgisine sunmak ve bu belgeyi ilgililerin görebileceği konutun girişinde bir yere asmak.
h. Kapıcı konutunun tahliyesi gerektiğinde, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince idari makamlara başvurmak.

Kapıcı Konutu ve Tahliyesi
Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmesi zorunlu değildir.
Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmişse, konutun İmar Kanunu ve Belediye İmar Yönetmelikleri ile öngörülen asgari koşullara uygun olması gerekir.
Kapıcıya görevi nedeniyle verilmiş olan konut için iş sözleşmesinin devamı süresince kira istenemez.
Kapıcının su, elektrik, ısınma ve sıcak su giderlerine kısmen ya da tamamen katılıp katılmayacağı sözleşme ile belirlenir.
Kapıcı konutunun boşaltılmasında, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri uygulanır. Bu konuda iş veya toplu iş sözleşmesinden doğan haklar saklıdır.
Kapıcıya Ödenecek Kıdem Tazminatında Sorumluluk

Kıdem tazminatı işveren tarafından ödenir. Apartman ve Sitelerde işveren;konutun maliki veya ortaklarıdır, kiracı değildir; ancak Kat Mülkiyeti Kanunu gereği kıdem tazminatını kat maliki ödemez ise kiracının sorumluluğu kira miktarı ise sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür.

Apartman-Site Yöneticileri Dikkat!

Konumuzla doğrudan bir ilgisi yok ama süre azalması nedeniyle hatırlatmakta fayda görüyorum.

Binalarında kapıcı istihdam eden apartman yöneticileri, 01.10.2009 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) sigortalı bildirimini internetten yapacaktır.

Bir çalışanı bulunan işyerlerinin de çalışanının aylık prim ve hizmet belgeleri ile ilk ve tekrar sigortalı işe giriş bildirgeleri 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren e-sigorta kanalıyla kuruma göndermesi zorunlu hale getirildi[1].

e-Sigorta kodu ile şifresi bulunmayan iş yerlerinin evrakı gönderebilmesi için bağlı bulundukları sosyal güvenlik merkezinden kod ve şifre almaları gerekmektedir.

Yasal süre içerisinde gönderilmesi gereken evrakı, e-Sigorta şeklinde göndermek yerine kağıt ortamında veren apartman-site işyerlerine idari para cezası uygulanacaktır.

Sonuç:

Apartman ve site alanı kapıcı için işyeri, mülk sahipleri ise kapıcının işverenidir. Kıdem tazminatı işveren tarafından ödenir.

Kat Mülkiyeti Kanunu gereği kıdem tazminatını kat maliki ödemez ise kiracının sorumluluğu kira miktarı ise sınırlı olup,yaptığı ödeme kira borcundan düşülür.

Kat malikinin kapıcının kıdem tazminatını ödememesi durumunda, kanaatimce kiracının kat malikinin yazılı onayı veya hukuki bir karar olmadan kiradan düşerek ödeme yapmaması gerekir aksi halde kirayı ödememiş duruma düşebilir.

Uygulamada da görüldüğü üzere apartman-sitelerde genelde 1 kapıcı istihdam edilmektedir. Yasal düzenleme gereği çalıştırılan sigortalı sayısı üzerinde durulmaksızın aylık prim ve hizmet belgeleri ile ilk ve tekrar sigortalı işe giriş bildirgelerinin 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren e-sigorta kanalıyla kuruma gönderilmesi zorunludur. Binalarında kapıcı istihdam eden apartman-site yöneticilerinin idari para cezasına muhatap olmamak için yasal düzenlemeye uymaları gerekir.

----------------------------

[1] SGK 10.07.2009 tarih, 2009/92 sayılı Genelge

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
20-03-2011 12:57 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: