Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

KARAR DEFTERİ TASDİKE TABİ BİR DEFTER Mİ? ARA TASDİKİ ZORUNLU MU?
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 2537

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KARAR DEFTERİ TASDİKE TABİ BİR DEFTER Mİ? ARA TASDİKİ ZORUNLU MU?
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,410
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
KARAR DEFTERİ TASDİKE TABİ BİR DEFTER Mİ? ARA TASDİKİ ZORUNLU MU?
KARAR DEFTERİ TASDİKE TABİ BİR DEFTER Mİ? ARA TASDİKİ ZORUNLU MU?





Yazar: TayfunBEŞE(*)

Yaklaşım Dergisi / Kasım 2007 / Sayı: 179



I- GİRİŞ

Karar defteri, Türk Ticaret Kanunu (TTK)’nun 66. maddesinde hükmi şahıs (tüzel kişi) tacirler tarafından tutulması zorunlu defterler arasında sayılmaktadır. Karar defterinin tasdike tabi olup olmadığı, her yıl tasdikinin gerekip gerekmediği ve ara tasdiki yaptırılmasının mümkün olup olmadığı hususları bu yazıda kısaca irdelenecektir.

II- KARAR DEFTERİ TASDİKE TABİ BİR DEFTER Mİ? HER YIL TASDİKİ GEREKLİ Mİ?

TTK’nın 78. maddesine göre; tüzel kişi tacirler tarafından tutulan karar defterine gerek genel kurul veya ortaklar kurulu gerek görülürse yönetim kurulu tarafından kararlaştırılan konular kaydedilir. Toplantıya katılan üyelerin ad ve soyadları toplantı günü ve bilinmesi gerekli diğer hususlar yazılarak kararların altı üyelerce imzalanır.

Defterin içeriği tutulma biçimi ve karar örneği Yaklaşım Dergisi’nin Temmuz 2006, 163. sayısında mevcuttur.

Karar defteri TTK’nın 69. maddesi gereğince tasdike tabi defterlerdendir. Bu defterler, kullanılmaya başlanmadan önce notere tasdik ettirilmek zorundadır. Tasdik ettirilmez ise tacirin bu ve bu gibi defterleri lehine delil teşkil edemez.

Yeni TTK Tasarısı’nın 64. maddesinde de karar defterinin ticari defterlerden olduğu açılış ve kapanış tasdikinin yapılması gerektiği tasdikin nasıl yapılacağının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca çıkarılacak bir tebliğ ile belirleneceği hükmü mevcuttur.

4762 sayılı TTK’nın 69. maddesinin birinci fıkrasında; Resmi Gazete’de yayımlanan 4884 sayılı Kanunla (1) değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklikle şirketlerin karar defterleri de 213 sayılı Vergi Usul Kanunu (VUK)’nun tasdik hükümlerine tabi tutulmuştur.

Bilindiği gibi, VUK’un 220. maddesinde tasdike tabi defterler sayılmıştır. 221. maddesinde tasdik zamanı, 222. maddesinde tasdiki yenileme, 223. maddesinde de tasdik makamı başlığı altında düzenlenmiştir. VUK’da tasdike tabi defterler;

1- Yevmiye ve envanter defterleri

2- İşletme defterleri

3- Çiftçi işletme defteri

4- İmalat ve istihsal vergisi defterleri (basit istihsal vergisi defteri dahil)

5- Nakliyat vergisi defteri

6- Yabancı nakliyat kurumlarının hasılat defteri

7-Serbest meslek kazanç defteri.

Söz konusu defterlerin tasdik zamanı;

1- Ötedenberi işe devam etmekte olanlar defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda (Aralık)

2- Hesap dönemleri Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilenler, defterin kullanılacağı hesap döneminden önce gelen son ayda

3- (değişik: 04.12.1982-3239/17. md.) Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler, işe başlama, sınıf değiştirme ve yeni mükellefiyete girme tarihinden önce vergi muafiyeti kalkanlar, muaflıktan çıkma tarihinden başlayarak on gün içinde,

4- Tasdike tabi defterlerin dolması dolayısıyla veya sair sebeplerle yıl içinde yeni defterler kullanmaya mecbur olanlar bunları kullanmaya başlamadan önce.

Öte yandan, tasdik yenileme işlemi ise, defterlerini ertesi yılda da kullanmak isteyenler Ocak ayı, hesap dönemleri Maliye Bakanlığı’nca tespit edilenler bu dönemin ilk ayı içinde tasdiki yeniletmeye mecburdurlar.

III- SONUÇ

Yukarıda yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere, karar defteri 213 sayılı VUK’daki tasdik hükümlerine tabidir. Buna göre, yeni kullanılmaya başlanacak karar defterlerinin Aralık ayı sonuna kadar, kullanılmasına devam edilecek karar defterlerinin de Ocak ayı içinde tasdik (ara tasdik) ettirilmesi gerekmektedir.



* YMM

(1) 17.06.2003 tarih ve 25141 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
01-11-2007 11:39 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 



Forum'a Git: