Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

KDV Beyanında Mali Müşavirin Sorumluluğu
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 807

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KDV Beyanında Mali Müşavirin Sorumluluğu
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,376
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
KDV Beyanında Mali Müşavirin Sorumluluğu
KDV Beyanında Mali Müşavirin Sorumluluğu

Muhasebe ve müşavirliğini yaptığım firmalarda; mal-hizmet alım faturalarının satıcı tarafından beyan edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak ilgili meslek mensubunun (KDV beyannamesi ve tahakkuk fişi dışında) vermesi gereken belgeler ne olabilir.

KDV de müteselsil sorumluluktan dolayı geç kalınmadan gerekli tespitin yapılabilmesi açısından konuyu öğrenmek istiyorum.

Selami ACAR/İzmir

Muhasebe ve müşavirliğini yaptığınız mükelleflerinizin mal-hizmet alımı yaptığı firmaların, fatura ve irsaliye dışında vermek zorunda oldukları herhangi bir belge yok.



KDV’nin Bedele Dahil Olup Olmadığının Açık Olmaması

Şirketler arasında yapılan sözleşmede, bedele KDV dahil mi, hariç mi belirtilmemiş ise, uygulama da KDV’nin durumu ne olmalıdır?

Mehmet GÜLER/ANKARA

Şirketler arasında yapılan sözleşmelerde bedele KDV’nin dahil mi yoksa hariç mi olduğu konusunda bir hüküm bulunmaması halinde, KDV’nin teslim ve hizmet bedeli üzerinden ayrıca hesaplanması gerekmektedir. Bu konudaki geniş açıklama ve aynı yöndeki Maliye Bakanlığı görüşünü Sn. Sabri ARPAÇ tarafından kaleme alınan ve Yaklaşım Dergisi’nin Ekim 2002 sayısında yayımlanan “KDV’nin Bedele Dahil Olup Olmadığının İhtilaflı Olması Halinde Yapılacak İşlem” başlıklı makalede bulabilirsiniz



Ev Hizmetlerinde Çalışanlara Yapılan Ücret Ödemeleri

Ev işlerinde yardımcı olması için bir hizmetli almak istiyorum. İşe alacağım kişi sigorta talep etmektedir. Sigortasını yaptığım takdirde sadece sigorta primi mi ödeyeceğim, yoksa sigorta primi ve gelir vergisi ile damga vergisi de ödemeli miyim?

Fevzi KARAGÖZ/İSTANBUL

Gelir Vergisi Kanunu’nun 23/6. maddesi hükmüne göre, hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği, sütninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır) gelir vergisinden istisna edilmiştir.

Damga Vergisi Kanunu’na ekli (2) sayılı Tablonun IV/34. maddesi ile de Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesinde belirtilen ücretlere ilişkin kâğıtlar, damga vergisinden istisna edilmiştir.

Buna göre, ev işlerinize yardımcı olmak üzere alacağınız kişiye ödeyeceğiniz ücret için gelir vergisi ve damga vergisi ödemeyeceksiniz. Ancak, sigorta primlerini ödemeniz gerekecek

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
07-11-2007 12:27 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 



Forum'a Git: