Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

KDV de Diplomatik İstisna Uygulaması Değisti!
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 3746

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KDV de Diplomatik İstisna Uygulaması Değisti!
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
KDV de Diplomatik İstisna Uygulaması Değisti!
Bilindiği gibi KDV Kanunundaki düzenlemeler uyarınca yabancı devletlerin Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine, konsolosluklarına ve bunların diplomatik haklara sahip mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler ile uluslararası anlasmalar gereğince vergi muafiyeti tanınan uluslararası kuruluslara ve bunların mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler KDV’den istisnadır.

Bu güne kadarki uygulamalar 60 ve 103 no.lu KDV Genel Tebliğindeki düzenlemeler uyarınca yürümekteyken 2009-110 no.lu Mali Açıklamamızda duyurduğumuz ve 05.12. 2009 tarihinde yayınlanan 113 no.lu KDV Genel Tebliği ile istisnanın uygulama ve iade sekline iliskin yöntem değistirilmistir.

Eski yöntemde diplomatik temsilcilik ve konsoloslukların mensuplarına yapılacak teslim ve hizmetler doğrudan istisna edilmisken yeni yöntemde “ödeyip iade alma” sistemine geçilmistir.

Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri ve konsolosluklarının resmi alımlarındaki istisna sisteminde ise herhangi bir değisiklik yapılmamıstır. Eskiden olduğu gibi satıcılar tarafından kendilerine ibraz edilen istisna belgelerini inceleyecekler, satın alınmak istenilen mal ve hizmetlerin istisna kapsamına girip girmediği tespit edecekler, sartlar sağlanıyorsa faturada KDV hesaplamayacak ve tahsil etmeyeceklerdir.

113 no.lu KDV genel tebliği kapsamında, İade uygulaması ile ilgili islemler ana baslıklarıyla asağıdaki gibi olacaktır.

İstisnadan Yararlanacak Kisiler:
-Karsılıklı olmak kaydıyla yabancı devletlerin Türkiye'deki diplomatik temsilcilik ve konsoloslukların vergi muafiyetine sahip diplomatik misyon sefleri, diplomasi memurları,konsolosluklarda görevli misyon sefleri, meslekten konsolosluk memurları
-Karsılıklı olmak kaydıyla servis pasaportu hamili olan ve Dısisleri Bakanlığınca II. sınıf kimlik kartı verilen teknik ve idari personel,
-Türkiye Cumhuriyeti'nin taraf olduğu uluslararası anlasmalar gereğince vergi muafiyeti tanınan uluslararası kurulusların mensupları,
İstisnadan faydalanacak olup, bu sartlara uyan kisilere yapılan ve bedeli KDV dahil en az 50 TL olan (elektrik, su ve telekomünikasyon harcamalarında 50 TL sartı aranmaz) teslim ve hizmetlere, KDV Kanununun 15 inci maddesinde yer alan istisna asağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde uygulanacaktır.

Diplomatik İstisna Kapsamındaki Teslim ve Hizmetler ve Uygulama şekli:
Türkiye’deki diplomatik misyonlar ve konsolosluklar ile uluslararası kurulusların vergi muafiyetine sahip mensupları, KDV’ye tabi her türlü mal ve hizmeti KDV ödeyerek satın alacaklardır.

Bu çerçevede, diplomatik misyonlar ve konsolosluklar ile uluslararası kurulusların vergi muafiyetine sahip mensuplarına satıs yapan KDV mükellefleri, düzenledikleri fatura ve benzeri belgelerde (fatura düzenleme sınırının altında kalsa bile bu kapsamdaki satısları için fatura düzenlenmesi gerekmektedir) yabancı misyona tabi kisinin adı-soyadını,

Dısisleri Bakanlığınca düzenlenen yabancı misyon personel kimlik kartının numarasını veya yabancılara mahsus kimlik numarasını yazacaklardır. Bu bilgilerin yer almadığı fatura ve benzeri belgeler iade talebine konu olmayacaktır. Ancak elektrik, su ve telekomünikasyon harcamalarına ait belgelerde yabancı misyon personel kimlik kartının numarası veya yabancılara mahsus kimlik numarası aranılmayacaktır.

Bu fatura ve benzeri belgelerde teslim ve hizmet bedeline ait hesaplanan KDV alıcıdan tahsil edilecektir.

Akaryakıt, doğalgaz, motorlu tasıt ve tasınmaz alımlarında ise eskiden olduğu gibi takrir yönteminin uygulanmasına devam edilecektir.

İade Uygulaması
Diplomatik misyonlar ve konsolosluklar ile uluslararası kurulusların mensuplarından bedeli KDV dahil en az 50 TL (veya karsılıklılık ilkesi çerçevesinde tespit edilen daha yüksek alt limit)olan mal ve hizmetlere ait alıs sırasında ödedikleri KDV’nin iadesini talep edenler;

-içinde bulundukları takvim yılının üçer aylık dönemleri itibariyle gerçeklesen harcamalarına ait fatura ve benzeri belgeleri, Dısisleri Bakanlığı ile Gelir İdaresi Baskanlığının internet sitelerinde örneği yer alan bildirim formuna ekleyerek takip eden ayda mensup oldukları temsilciliğin belirleyeceği süre içinde bu temsilciliğe vereceklerdir.

-Elektrik, su ve telekomünikasyon harcamalarında bedel 50 TL’yi geçmese dahi bu harcamalara iliskin belgeler bu bildirim formuna eklenecektir.

-Diplomatik misyonlar ve konsolosluklar ile uluslararası kuruluslar, mensuplarından aldıkları bu formları, aynı ayın sonuna kadar resmi bir yazı ekinde bulundukları yer Vergi Dairesi Baskanlığının, Vergi Dairesi Baskanlığı bulunmayan illerde Defterdarlığın yetkilendirdiği (Dısisleri Bakanlığı ile Gelir İdaresi Baskanlığının internet sitelerinde belirtilen) vergi dairesine intikal ettireceklerdir.

-Diplomatik misyonlar ve konsolosluklar ile uluslararası kuruluslar, bildirim formlarının vergi dairelerine zamanında verilebilmesine yönelik gerekli tedbirleri alacaklardır.

-Formların, vergi dairesine öngörülen süre geçtikten sonra verilmesi/gönderilmesi halinde, değerlendirme ve iade islemi bir sonraki üç aylık dönem itibariyle yapılacaktır.

İçinde bulunulan yılın üç aylık bir döneminde mal ve hizmet alımlarına ait KDV’nin iadesi için form verilmediği veya bazı harcamalar verilen formlara dahil edilmediği taktirde, bu harcamaların cari yılı geçmemek kaydıyla izleyen dönemlerde verilecek formlara dahil edilmesi mümkün olacaktır.

-Misyon mensubunun yıl içinde göreve baslaması halinde, yararlanacağı istisna tutarı göreve basladığı ay tam olarak dikkate alınarak kıst olarak hesaplanacaktır.

Örnek : A ülkesinin Ankara’daki Büyükelçiliğinde 2010 yılının Eylül ayında göreve baslayan ve karsılıklılık ilkesi çerçevesinde yıllık KDV dahil 24.000 Euro karsılığı TL tutarında KDV istisnasından yararlanabilecek bir diplomatın istisnadan faydalanacak harcama limiti (24.000 / 12 x 4) = 8.000 Euro karsılığı TL olacaktır.
Vergi Dairelerince Yapılacak İslemler Vergi dairesi, formu veren misyon için Dısisleri Bakanlığının karsılıklılık ilkesine göre belirlediği yıllık harcama sınırı çerçevesinde gerçeklesen mal ve hizmet alımları sırasında ödenen
KDV’ye iliskin fatura ve benzeri belgeleri, yukarıdaki hususlar çerçevesinde değerlendirecektir.

Vergi dairesi iade islemlerini, formların intikal ettiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde sonuçlandırarak, iade tutarını ilgili kisinin banka hesabına aktaracaktır.

Bildirime ekli fatura ve benzeri belgelerin sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge olduğu inceleme raporu ile tespit edilmisse, bu belgelerde gösterilen KDV tutarlarıyla sınırlı olmak üzere iade talebi yerine getirilmeyecektir.

İadenin ilgili olduğu yıl ile bir önceki yıl içinde haklarında sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlediği konusunda vergi inceleme raporu bulunanlardan alım yapılmıssa,bu satıcılardan alınan belgelerde gösterilen KDV tutarları ile sınırlı olmak üzere, iade talepleri yerine getirilmeyecek ve söz konusu belgelerin gerçek olup olmadığı 3 ay içinde vergi dairesince tespit edilecek ve olumlu sonuçlanması halinde iade yerine getirilecektir.

Bu durumlar, gerekçesiyle birlikte talep sahibine ve Gelir İdaresi Baskanlığına bildirilecektir.

Bilgilerinize Sunarız.
Saygılarımızla.
Yöntem Yeminli Mali Müsavirlik ve Bağımsız Denetim A.S.
(Hazırlayan Gürcan AKAN, Basdenetçi, SMMM )

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
25-12-2009 11:37 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: