Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

KEP te 30 Eylül 2014 Bilmecesi...
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 491

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KEP te 30 Eylül 2014 Bilmecesi...
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,613
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
KEP te 30 Eylül 2014 Bilmecesi...
Mithat ERDOĞAN
SMMM

KEP te 30 Eylül 2014 Bilmecesi...
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Böle Müdürlüğü' nün İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği' ne hitaben yazmış olduğu yazıda;
Kurum adına KEP adresi aldıklarını ve Gümrük Müşavirleriyle olan yazışmalarını KEP üzerinden yapmak istediklerini, konuyla ilgili üyelerinin KEP adresi alıp Bölge Müdürlüğü' ne bildirmeleri gerektiğini belirtmiştir.
Gümrük Müşavirleri Derneği ise konuyla ilgili üyelerine duyuru yapmış ancak üyelerden gelen sorular üzerine KEP hesabının hangi tarihe kadar alınması gerektiği hususunda Bölge Müdürlüğünden bilgi istemiştir. GTB İstanbul Bölge Müdürlüğü ise 30 Eylül 2014 tarihine kadar alınması noktasında DUYURU YAPILMASINI istemiştir.
Konu iki kurum arasında geçen bir yazışma olup KEP zorunluluğunda herhangi bir değişiklik yoktur.
Anonim, Limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler 19.01.2013 tarihinden beri Kayıtlı Elektronik Posta adresi almak zorundadır ancak herhangi bir cezası yoktur.
MASAK kapsamında yapılacak elektronik Tebligatlarla ilgili olarak SMMM ve YMM ler Kayıtlı Elektronik Posta adresi almak zorunda değildir.
Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un Resmi Gazete’ de yayımlanmasının ardından, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, “Elektronik ortamda yapılacak tebligatla ilgili her türlü teknik altyapıyı kurmaya veya kurulmuş olanları kullanmaya, tebliğe elverişli elektronik adres kullanma ve cevapların elektronik ortamda verilmesi zorunluluğu getirmeye, elektronik ortamda tebliğ yapılacaklar ile elektronik ortamdaki tebligata ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye yetkili kılınmıştır.
Görüldüğü üzere Elektronik Tebligatla ilgili olarak MASAK Başkanlığına yetki verilmiş ancak KEP adreslerinin kullanımıyla ilgili olarak zorunluluğun başlangıcına ve yükümlülerin kim olacağına dair yönetmelik 29 Eylül 2014 tarihi itibariyle hala yayınlanmadığından MASAK kapsamında da herhangi bir ceza da söz konusu değildir.
Ancak yakın zaman içinde kamu kurum ve kuruluşları Kayıtlı Elektronik Posta sistemini yaygın bir şekilde kullanmaya başlayacaklarından Mali Müşavirlerin kendileri de dahil olmak üzere mükelleflerine KEP hesabı almalarında fayda vardır.
Saygılarımla
Mithat ERDOĞAN
SMMM

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
08-10-2014 01:16 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: