Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

MUHTASAR BEYANNAME
Konuyu Açan Kişi: countrysıde
Cevap Sayısı: 2
Görüntülenme Sayısı: 7175

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MUHTASAR BEYANNAME
Yazar Mesaj
countrysıde
Registered
Mesajlar: 40
Tarih: Oct 2008
Üye no: 11482
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #1
MUHTASAR BEYANNAME
MUHTASAR BEYANNAME NASIL DOLDURULUR.ÖRNEK İLE AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ.
01-03-2009 02:46 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #2
RE: MUHTASAR BEYANNAME
YENİ MUHTASAR BEYANNAME ve KDV BEYANNAMESİ


Mehmet MAÇ
Yeminli Mali Müşavir


Maliye Bakanlığı, Ocak 1999 döneminden itibaren kullanılmak üzere yeni muhtasar beyanname ve KDV beyannamesi formları bastırmış ve vergi dairelerine göndermiş bulunmaktadır. (269 nolu VUK Genel Tebliği)

Muhtasar beyannameler ile, KDV beyannamelerinin, bundan böyle söz konusu formlarla yapılması mecburi olup, eski tip beyannamelerle yapılacak beyanlar kabul edilmeyecektir. (GVK’ nun 98. maddesi uyarınca 3 ayda bir muhtasar beyanname verenler, sadece bu döneme mahsus olmak üzere gerek eski gerekse yeni tip beyanname kullanabileceklerdir. İstanbul Defterdarlığı’ nın 1999/2 nolu Tamimi)

Bu iki beyannamenin iki adet orijinal olarak vergi dairesine verilmesi gerekmektedir. (İkinci örneğin karbon kağıdı kullanılarak yazılması mümkün değildir.) Bunlardan biri vergi dairesinde kalacak, ikinci örnek vergi dairesice Maliye Bakanlığı’ nın Ankara’ daki bilgi işlem merkezine gönderilecek ve orada bilgisayarlara okutulmak suretiyle data haline getirilecektir. Hatalı, uyumsuz ve şüphe uyandıran beyanlar incelemeye konu edilecektir. Beyannamelerin bilgisayarca okunabilmesi için harf (büyük harf) ve rakamların, bu beyannameler üzerindeki ilgili kutucukların içine denk gelecek şekilde yazılmış olması gerekmektedir. Rakamlar sağa yana yanaşık sözel satırlar sola yanaşık olarak yazılacaktır. Beyannamelerin altında mavi veya siyah tükenmez kalemle (elle) doldurulması şeklinde bir not vardır. Halbuki ICR özellikli bilgisayarlar, printerde yazdırılmış beyannameleri elle yazılmış olanlara nazaran çok daha başarılı şekilde okumaktadır.

Maliye Bakanlığı 16.02.1999 tarih ve 1999/1 sayılı Uygulama İç Genelgesi’ yle yeni beyannamelerin, HARF ve RAKAMLARIN İLGİLİ KUTULARIN DIŞINA KESİNLİKLE TAŞMAMASI KAYDIYLA PRİNTERDE YAZDIRILABİLECEĞİNİ duyurmuş bulunmaktadır. Bunun yanında elle yazılmış beyannamelerin de kabul edileceği söz konusu İç Genelge’ de belirtilmiştir.

Bu beyannamelerin bilgisayar ortamında kaydını ve printerde yazdırılmasını sağlayacak bir program üzerinde yapmakta olduğumuz çalışmalar son aşamaya gelmiştir. DENET ve İNTERFAKS ekiplerinin müştereken çalışarak hazırladığı bu yazılım başarılı sonuç vermiştir. Söz konusu yazılımın içinde yer alan muhtasar beyanname ve KDV beyannamesi doldurma kılavuzlarından biri, fikir vermek amacıyla aşağıda sunulmuştur.

YENİ MUHTASAR BEYANNAMEDEKİ SATIRLARIN AÇIKLAMASI

1 Bu muhtasar beyanname bakımından bağlı bulunulan vergi dairesinin adı (“
MERAM” “ ERENKÖY” “ DIŞ TİCARET” gibi)

2 Beyannamenin verildiği vergi dairesinin içinde bulunduğu il adı (“İSTANBUL” “BURSA” gibi). Bu bölümün sağındaki ilgili kutulara yıl ve (X) işareti suretiyle beyannamenin aylık mı, üç aylık mı olduğu ve ilgili ay isimleri belirtilir.

3 Beyannameyi veren mükellefin vergi numarası ve telefon numarası (telefon
numarasının alan kodunun başındaki sıfır kaydedilmez. Mesela 0212 değil 212 yazılır)

4 – 5 Mükellefin soyadı ve adı (Mükellefler gerçek kişi değilse 4. ve 5. satırlara mükellefin unvanı yazılır. Bu yazımda nokta, tırnak gibi işaretler konulmaz, Kelimeler arasında boşluk olabilir veya olmayabilir. Unvan 4 ve 5 nolu satırlara sığmazsa sığmayan kelimeler yazılmaz).

TABLO I MATRAH ve VERGİ BİLDİRİMİ :

6 – 16 Bu satırların ilk sütununa (ÖDEMELERİN TÜR KODU) beyannamenin arka yüzünde listelenmiş olan ve bu kesintiye uygun düşen kod numarası yazılır. “ÖDEMELERİN GAYRİSAFİ TUTARI” sütununda ilgili numarasının hizasında, stopaj matrahı belirtilir. En sağdaki sütuna ise bu stopaj üzerinden yapılan gelir (GVK 94) veya kurumlar (KVK 24) vergisi kesintisinin tutarı yazılır.

17 Stopaj matrahının (17/a) ve stopaj tutarının (17/b) toplamı bu satıra yazılır.

18 Özel gider indirimi nedeniyle yapılacak mahsuplar bu satırda gösterilir. (176, 178, 182, 190, ve 218 nolu GV Genel Tebliğleri)

19 Ücret ödemeleri nedeniyle bu ödemelerin BRÜT tutarları üzerinden yapılan damga vergisi kesintileri toplamı bu satıra yazılır.

20 Muhtasar beyannameye ait damga vergisi (istenirse bu satır boş bırakılarak, iki asıl olarak düzenlenecek beyannamelerden birine pul yapıştırılabilir.

21 Özel gider indirimden doğan ve 18. satırdaki meblağın damga vergisi olan rakam haricen hesaplanıp bu satıra yazılır.

22 19. 20. 21 nolu satırlardaki rakamların toplamı olan damga vergileri yekunu bu satıra yazılır.

23 Stopaj tutarı aynı zamanda fon payının matrahıdır. Ancak tam mükellef ücretlilere ait stopaj fon payına tabi olmadığından, 17/b satırındaki ücrete ait olan tutar çıkarılarak bakiye rakam fon payı matrahı olarak buraya yazılır.

24 Sorumlu sıfatıyla tahsil edilen eğitime katkı payları buraya yazılır. Sorumlu sıfatı ile katkı payı tahsil ederler, Belediyeler, SSK, Spor Toto Teşkilatı Müdürlüğü, Milli Piyango İdaresi, Türkiye Jokey Kulübü, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, SPK, Türk Telekom A.Ş., RTÜK, ve havayolu il iç hat yolcu taşımacılığı yapanlardır.

TABLO II TAHAKKUKA ESAS İCMAL CETVELİ

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Tevkifatı (03)

1 17/a da yazılı matrahlar toplanıp olup bu satıra yazılır.

2 Tahakkuk edecek gelir veya kurumlar vergisi stopajlarının toplamı olup program 17/b deki tutarı bu satıra yazılır.

3 Özel gider indirimi 18 nolu satırdaki rakamı bu satıra yazılır.

4 Ödenecek gelir vergisi veya kurumlar vergisi stopajı olup, (2) den (3) indirilmek suretiyle hesaplanıp bu satıra yazılır.

Fon Payı (20)

1 23 nolu satırdaki rakam bu satıra yazılır.

2 23 nolu satırdaki tutar, fon payı oranı ile haricen çarpılır ve bulunan rakam bu satıra yazılır.

3 Boşluk (hiçbir şey yazılmaz)

4 2 nolu satırdaki rakam bu satıra yazılır.

Damga Vergisi (47)

4 22 nolu satırdaki rakam bu satıra yazılır.

Eğitime Katkı Payı (42)

4 24. satırdaki rakama, beyannameye ait olan eğitime katkı yapı eklenerek bu satıra yazılır.

Daha alttaki bölümlerdeki ilgili satırlara beyannameyi veren mükellefin, adı, soyadı veya unvanı, beyannameyi imzalayan meslek mensubunun adı, soyadının sığabildiği kadar kısmı yazılır. (Kaşe konulması tercih edilmelidir)

TABLO III ÜCRET ve MSİ DIŞINDAKİ ÖDEMELER LİSTESİ

Bu tablonun beyannamenin arka yüzü doldurulmak suretiyle tanzimi zorunlu olmayıp bu tablo, bilgisayarda oluşturularak boş bir kağıda tek örnek print edilip iki örnek beyannameden birine eklenebilir (İki örnek beyannameden biri Vergi Dairesince Maliye Bakanlığına gönderilecek ve orada bilgisayara okutulacaktır. Bu nedenle örneklerden biri eksiz, zımbasız ve katlanmamış olarak Vergi Dairesine ulaştırılmalıdır).

TABLO IV ÖDEMELERİN TÜRÜNE GÖRE KOD CETVELİ

Ay boyunca yapılan stopajlar ve bu stopajların matrahları bu tablodaki kodlara göre tasnif edilecek ve ön yüzdeki 1 nolu tabloda ilgili kodları ile birlikte belirtilecektir (Bu tasnifin kolay yapılabilmesi bakımından ihtiyaç duyan firmalar, stopaj tahakkuklarının yer aldığı 360 nolu hesabın ait kırılımlarını bu kodlara göre yeniden düzenleyebilirler).

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
02-03-2009 11:34 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
countrysıde
Registered
Mesajlar: 40
Tarih: Oct 2008
Üye no: 11482
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #3
RE: MUHTASAR BEYANNAME
teşekkürler....
02-03-2009 05:50 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: