Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Ölüm Halinde Yapılması Gereken İş ve İşlemler hk.
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1966

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ölüm Halinde Yapılması Gereken İş ve İşlemler hk.
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,546
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
Ölüm Halinde Yapılması Gereken İş ve İşlemler hk.
T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Konya Vergi Dairesi Başkanlığı
(Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)

TARİH : 07.01.2010
SAYI : B.07.1.GİB.4.42.17.02/VUK-2-103/70
KONU : Ölüm Halinde Yapılması Gereken İş ve İşlemler hk.


.........................İlgi: 07.01.2010 tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde; …Vergi Dairesi Müdürlüğünün… vergi numaralı mükellefi babanız …’n 09.09.2009 tarihinde vefat ettiğini belirterek ölüm halinde yapılması gereken iş ve işlemler hakkında bilgi talep etmektesiniz.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 12. maddesinde; ölüm halinde mükelleflerin ödevlerinin mirası reddetmemiş kanuni ve mansup mirasçılarına geçeceği ile anılan Kanunun 164. maddesinde; Ölümün işi bırakma hükmünde olduğu, ölümün mükellefin mirası reddetmemiş mirasçıları tarafından vergi dairesine bildirileceği, mirasçılardan herhangi birinin ölümü bildirmesiyle diğer mirasçıların bu ödevden kurtulacağı belirtilmiştir.

Aynı kanunun 168 inci maddesinin 1 numaralı bendinde ise; gerçek kişilerde işe başlama bildiriminin işe başlama tarihinden itibaren 10 gün içinde yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu nedenle, murisin ölümünden itibaren mirasçıların aynı işe aralıksız devam etmeleri halinde, ölüm tarihinin muris için işi bırakma, mirasçıları için ise işe başlama olarak kabul edilmesi, işe devam edecek olan mirasçıların ölüm tarihini takip eden 1 ay içinde bildirimde bulunmaları durumunda bildirimin zamanında yapıldığının kabul edilmesi ve mirasçıların mükellefiyetlerinin murisin ölüm tarihinden itibaren tesis edilmesi gerekmektedir.

Yine Vergi Usul Kanununun mükerrer 257. maddesinde yer alan yetkiye istinaden, murisin mevcut defter ve belgelerinin ölüm tarihini içeren hesap dönemi sonuna kadar işe devam eden mirasçılar tarafından kullanılması uygun görülmüştür. Bu durumda murisin faaliyetine yönelik hesaplarının ölüm tarihi itibariyle kapatılması ve işe devam eden mirasçıların hesaplarının ise yeniden açılması gerekmektedir. Ayrıca işe devam eden mirasçıların söz konusu hesap döneminin son ayı içinde yeni hesap dönemi için kendi adlarına defter tasdik ettirmeleri ve usulüne uygun olarak belgelerini anlaşmalı matbaalara bastırmak veya notere tasdik ettirmek suretiyle kullanmaları gerekmektedir.

Ayrıca 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 372. maddesinde; Ölüm halinde vergi cezasının düşeceği hüküm altına alınmıştır.

Bu durumda; ölüm halinde kesilmeyecek cezalar sadece ölen kimsenin fiillerinden doğmuş olan suçlarla ilgili olanlardır. Varislerin sorumlu sıfatıyla ölen mükellef namına yapmaları gereken ödevleri yerine getirmemeleri halinde kendileri adına kanunda öngörülen cezalar kesilir. Doğal ölüm veya gaiplik halinde söz konusu kişinin hayatta iken yaptığı fiillere isabet eden vergi cezaları düşer. Burada cezanın kesinleşmiş olup olmamasının veya daha sonra saptanmış bulunmasının bir önemi yoktur.

Murisin ölüm tarihinden sonra adına verilen beyannameler ve ödemeler için Vergi Usul Kanunu düzeltmeye ilişkin 116. ve müteakip maddelerine göre gerekli işlemlerin yapılacağı tabiidir.


Bilgilerinize rica ederim.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
01-08-2010 01:31 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: