Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Özel Hastane Raporu
Konuyu Açan Kişi: karacaa
Cevap Sayısı: 5
Görüntülenme Sayısı: 13937

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özel Hastane Raporu
Yazar Mesaj
karacaa
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Oct 2008
Üye no: 10330
Nerden: ist
Rep Puanı: 0
Mesaj: #1
Özel Hastane Raporu
Merhabalar çalışan personelin almış olduğu rapor ile ilgili birkaç sorum olacaktı.
Bir personelimiz tüp bebek tedavisi nedeniyle sürekli takibi gerektiren bir sağlık sorunu ile karşı karşıya.

SSK prosedürleri yüzünden özel hastaneye gitmektedir.
Malum artık özel hastaneler ssklılara bakmaktadır.
Arkadaşımız bir hafta yıllık izne çıktı ve operasyon geçirdi. Kontrol için gittiğinde doktor komplikasyon oluşmuş hiç kalkmadan yatması gerektiğini söyleyerek 10 günlük bir rapor vermiş.

Raporu firmaya ibraz ettiğinde bu raporu kabul etmeyeceklerini kalan izin süresini kullandırıp kalan süreyide ücretinden keseceğini söylediler.
Uygulamada böyle birşey sözkonusumudur acaba? Ne yapmak gerekir? Özel hastanelerden alınan raporlar normal ssk raporları gibi değerlendirilemiyormu?
Sirkete yazılı bir kaynak sunmam gerekiyor o nedenle sadece yorum yapmazsanız çok sevinirim

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim
(Bu Mesaj 25-11-2008 01:38 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
25-11-2008 01:32 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #2
RE: Özel Hastane Raporu
Yıllık İzin Kullanılırken Alınan Hastalık Raporlarına İlişkin Değerlendirme

Girmiş olduğumuz yaz dönemi ile beraber memurlar yıllık izinlerini kullanmaya başlamıştır. Ancak, sitemize gelen sorulardan, yıllık izinlerin kullanılması esnasında hastalanan memurların durumları ile ilgili olarak kamu kurumları arasında farklı uygulamalar olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, hastalık izninin bitiş tarihinin yıllık iznin bitiş tarihine veya öncesine veya sonrasına rastlaması hali, yıllık iznin geçirileceği adresin dışında bir yerde hastalanma halinde idarelerimizce yapılan yanlış uygulamalar ve yıllık izinde iken yurt dışına gidiş halinin nasıl olacağı gibi konuları içeren ve bu tür sorunlara ilişkin uygulamanın nasıl olması gerektiğini gösteren dosyamızı görmek için tıklayın.

YILLIK İZİN KULLANIRKEN HASTALANAN MEMURLARIN DURUMU

Aşağıda memurların yıllık izin kullanırken hastalanmaları hali çeşitli boyutlarıyla açıklanmıştır. Memurların yıllık izinde hastalanmalarında bir çok yanlış uygulama yapılmaktadır. Bazen raporlar geçersiz sayılmakta bazen memurlara ceza verilmektedir.

1- Hastalık İzninin Bitiş Tarihinin Yıllık İznin Bitiş Tarihinden Sonraki Bir Tarihe Rastlaması Hali
Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmelik'in Yıllık İzinde Hastalanma Halini düzenleyen 6'ncı maddesinde; "Yıllık izinlerini kullanırken hastalanan memurlar hastalık izinlerini ve kullanmakta oldukları yıllık izinlerinin kalan kısmını bulundukları yerde geçirerek görevlerine başlarlar. Hastalık izinlerinin süresi kullanmakta oldukları yıllık izin süresinden fazla olan memurlar hastalık izinlerinin bitiminde görevlerine başlarlar. Bunların hastalanmaları sebebiyle kullanamadıkları yıllık izinlerinin süresi 657 sayılı Kanunun değişik 102 nci maddesi göz önünde bulundurularak hesaplanır ve bu süre aynı Kanunun 103 üncü maddesine göre kullandırılır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm çerçevesinde, yıllık iznini kullanmakta iken hastalığı sebebiyle rapor alan bir memurun rapor tarihinden itibaren yıllık izni kesintiye uğramaktadır. Dolayısıyla, bu tarihten sonra raporda yazılı tedavi ve istirahat süresi ile ilgili hastalık izni işlemeye başlayacaktır.

Bu durumda, yıllık iznini kullanmakta olan memurların hastalıklarından dolayı verilen hastalık izninin, yıllık izin içine dahil edilmemesi gerekmektedir.

Buna göre; yıllık iznini kullanmakta iken hastalığı nedeniyle rapor alan bir memurun hastalık izninin bitiş tarihi, yıllık izninin bitiş tarihinden sonraki bir tarihe rastlaması halinde memurun kullanamadığı yıllık iznini kullanmaya devam etmeksizin hastalık izninin bitimini müteakiben göreve başlaması gerekmektedir. Geriye kalan yıllık izni, izin vermeye yetkili amirlerin uygun göreceği tarihte kullanabilecektir.

Bu durumla ilgili olarak şu örneği verebiliriz. 5.6.2003 tarihinde 17 gün yıllık izin alan ve 22.6.2003 tarihinde göreve başlaması gereken memurun, 19.6.2003 tarihinde 10 yün rapor alması halinde, raporun bitimini izleyen 29.6.2003 tarihinde göreve başlaması gerekmektedir. Alınan yıllık izinden rapor nedeniyle kullanamadığı 3 günlük iznini ise amirin uygun göreceği bir tarihte kullanabilecektir.


2- Hastalık İzninin Bitiş Tarihinin Yıllık İznin Bitiş Tarihinden Önceki Bir Tarihe Rastlaması Hali

Hastalık izninin, kullanılmakta olan yıllık iznin bitiş tarihinden önce sona ermesi halinde; ilgilinin yıllık izninden geri kalan kısmını, izin vermeye yetkili amirinden yeniden izin almaksızın izin süresinin bitiş tarihine kadar kullanması mümkündür.

Bu durumla ilgili olarak şu örneği verebiliriz. 10.7.2003 tarihinde 16 gün yıllık izin alan ve 26.7.2003 tarihinde göreve başlaması gereken memurun, 13.7.2003 tarihinde 7 gün rapor alması halinde, raporun bitiş tarihi olan 19.7.2003 tarihinden sonra geri kalan 6 günlük iznini kullanmaya devam edecek ve izninin bitiş tarihini müteakiben 26.7.2003 tarihinde göreve başlayacaktır. Rapor nedeniyle kullanamadığı 7 günlük izin, ilgilinin isteği halinde amirin uygun göreceği bir tarihte kullanması mümkündür.


3- Hastalık İzninin Bitiş Tarihinin Yıllık İznin Bitiş Tarihine Rastlaması Hali

Yıllık izinde iken, hastalık nedeniyle rapor alan bir memurun sağlık izninin bitiş tarihinin, kullandığı yıllık iznin 'bitiş tarihi ile aynı tarihe rastlaması halinde, sağlık izninin bitimini müteakiben görevine başlaması gerekmektedir. Geriye kalan yıllık iznini daha sonra kullanması mümkündür.

Bu durumla ilgili olarak şu örneği verebiliriz. 7.8.2003 tarihinde 18 gün yıllık izin alan bir memurun hastalanması nedeniyle 14.8.2003 tarihinde 11 gün rapor alması halinde rapor bitim tarihi ile yıllık izin bitim tarihi aynı güne rastladığından memurun 25.8.2003 tarihinde görevine başlaması gerekmektedir. Geriye kalan 11 gün izin, amirin uygun göreceği bir tarihte kullanılabilecektir.

4- Hastalık İzninin Geçirileceği Yerler

Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmelik'in 5'inci maddesinde; "Memurlar hastalık izinlerini ancak hastalık raporlarında gösterilecek tıbbi zorunluluk üzerine veya merkezde kurum amirinin, illerde mülki amirin, yurt dışında misyon şefinin onayı ile; Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil memurlar hastalık izinlerini ancak raporlarında gösterilecek tıbbi zorunluluk üzerine veya izin vermeye yetkili amirin, yurt dışında kıdemli askeri ataşenin onayı ile görev yerinden başka bir yerde geçirebilirler. Geçici görevle bulundukları yerlerde hastalanan memurların hastalık izinlerini geçici görev mahalli dışında geçirebilmeleri geçici görevi veren makamın onayına bağlıdır."hükmüne yer verilmiştir. Hastalık izninin kullanılmasında bu hükme uyulması gerekmektedir.

Memurlar yıllık izne çıkarken izin dilekçelerinde belirli bir adres belirtmektedirler. Uygulamada bu adresin dışında hastalanılması halinde memurlara verilen raporların geçersiz sayılması haliyle karşılaşılmaktadır. Memurun yıllık izin kullanması esnasında çalıştığı kurumun acil bir ihtiyacı çıkarsa memur iznini yarıda keserek gitmek durumundadır. Bu tür durumlarda da memura gidiş ve dönüş için harcırah ve gündelik verilmesi gerekmektedir. İşte memurun adres bildirmesinin sebebi budur. Şunu açıkça belirtmek gerekir ki memurun izin dilekçesinde belirttiği adresten başka bir yere gitmesi halinde kurumundan ayrıca izin alması diye bir şey yoktur. Yıllık izinde il dışına çıkış için de hiçbir merciden izin almaya gerek yoktur. Devlet memurlarının ikamet ettikleri il dışına çıkışlarında izin ancak, resmi tatillerde söz konusudur. Yıllık izinde bulunan memur içinse böyle bir durum söz konusu olmadığı için ayrıca izin almaya gerek yoktur. Dolayısıyla yıllık iznini kullanan memurların izin dilekçelerinde belirttikleri yer dışında hastalanması halinde de raporları geçerlidir ve hastalık izninin hesabında dikkate alınmalıdır.

Yine uygulamada yıllık izinde bulunan memurun yurt dışına çıkışlarda ayrıca izin alıp almayacağı durumudur. Bu konuda mevzuatta açık bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak, yıllık izinde bulunan bir memurun yurt dışına çıkacağı zaman kurumuna bildirmesi gerekir. Çünkü, yıllık izinde bulunan memurlar her zaman kurumlarınca acil ihtiyaç halinde izinden çağrılabilirler. Bu nedenle hizmetlerin aksamaması için memurların bu durumu kurumlarına bildirmeleri gerekir. Yıllık iznini yurt dışında geçirmek isteyenler yıllık izinlerini kimden alarak izne çıkıyorlarsa aynı usul bunda da geçerlidir. Yani, ayrıca bakandan vb. izin almaya gerek yoktur.

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
25-11-2008 01:56 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #3
RE: Özel Hastane Raporu
Yıllık ücretli izin uygulamaları

İzinli işçinin istirahat alması
İş Kanununda yıllık ücretli iznini kullanan işçinin hastalanması ve istirahat alması durumunda geçen sürenin yıllık izinden sayılıp sayılmayacağı konusunda bir düzenleme yoktur. İşçinin yıllık izin kullanmasındaki asil amacın dinlenmesi olduğunu kabul ettiğimize göre izinde hastalanan işçinin istirahatli olduğu sürenin yıllık izin süresinden sayılmaması gerekmektedir.
İzinli işçinin istirahat alması
İş Kanununda yıllık ücretli iznini kullanan işçinin hastalanması ve istirahat alması durumunda geçen sürenin yıllık izinden sayılıp sayılmayacağı konusunda bir düzenleme yoktur. İşçinin yıllık izin kullanmasındaki asil amacın dinlenmesi olduğunu kabul ettiğimize göre izinde hastalanan işçinin istirahatli olduğu sürenin yıllık izin süresinden sayılmaması gerekmektedir.
Ancak işçi, yıllık izninin sona erdiği tarihte istirahat süresi de sona ermek şartıyla işine dönmelidir. Daha sonra, uygun bir zamanda izinde raporlu olarak geçirdiği süre kadar izin kullanma talebinde bulunabilir. Yukarıda belirttiğimiz üzere, dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izine mahsup edilemeyecektir. Yine izinde çalışma yasağı ve izinin bölünemezliği kuralları bu görüşü desteklemektedir. Yani yıllık izinden amaç anayasada da belirtildiği üzere işçinin tam olarak dinlenmesinin sağlanmasıdır.

Toplu izin
İşveren nisan ayı başı ile ekim ayı sonu arasındaki süre içinde, işyerinin ve işçilerin tümünü kapsayan toplu izin uygulayabilir.
Toplu izin uygulamasına gidildiğinde, izin kurulu izin çizelgelerini, toplu izne çıkacak işçiler aynı zamanda izne başlayacak ve Kanunun 53’üncü maddesindeki izin sürelerine ve yol izni isteklerine göre her işçinin izin süresinin bitimini gösterecek biçimde düzenler ve ilan eder.
Toplu izin dönemleri, bu dönemlerde henüz yıllık ücretli izin hakkını kazanmayan işçileri de kapsayacak şekilde belirlenebilir. Şu kadar ki, ertesi yıl veya yıllarda bu toplu izin yönteminin uygulanmaması halinde, bu durumda olanların gelecek yıllık ücretli izne hak kazanacakları tarih, genel esaslara göre belirlenir.

Yıllık ücretli izin kaydı
İşveren;çalıştırdığı işçilerin yıllık ücretli izin durumlarını gösteren, yıllık izin kayıt belgesini tutmak zorundadır.
İşveren, her işçinin yıllık izin durumunu aynı esaslara göre düzenleyeceği izin defteri veya kartoteks sistemiyle de takip edebilir.

İzin Kurulu
İşçi sayısı yüzden fazla olan işyerlerinde işveren veya işveren vekilini temsilen bir, işçileri temsilen iki kişi olmak üzere toplam üç kişiden oluşan izin kurulu kurulur.
Kurula işveren temsilcisi başkanlık eder. Kurulun başkanı dışında kalan işçi üyeleri ve yedekleri işyerinde varsa, işyeri sendika temsilcileri tarafından seçilir.
Sendika temsilcileri seçilmemiş işyerinde izin kurulunun işçi üyeleri ve yedekleri, o işyerindeki işçilerin yarıdan bir fazlasının katılacağı bir toplantıda açık oyla seçilir. İzin kurulu başkanı ile üye ve yedekleri işyerinde işveren tarafından ilan edilir. Asil üyelerin yokluğunda yedeklerin biri başkanın çağrısı üzerine toplantıya katılır.
Herhangi bir nedenle eksilen üye ve yedekler aynı şekilde tamamlanır. İzin kurulu üyelerinin seçimi iki yılda bir yapılır. Yeni izin kurulu üyeleri seçilinceye kadar eski kurul üyeleri görevine devam eder.

İzin ücreti
İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini, ilgili işçinin izne başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek durumundadır. (İ.K, m. 57/I) Bunun için öncelikle işçinin günlük ücretinin bulunması gerekecektir. Maddede belirtilen yıllık izin ücretinin avans olarak ödenmesinin neyi anlattığı açıklanmamıştır. Hak edilip de daha sonraki bir tarihte kullanılacak yıllık izne ait ücretin şimdiden ödenmesi kastedilmiş olabilir.
Günlük, haftalık veya aylık olarak belirli bir ücrete dayanmayıp akort komisyon ücreti, kâra katılma ve yalnız servis karşılığı gibi belirli olmayan süre ve tutar üzerinden ücret alan işçinin izin süresi için verilecek ücret, son bir yıllık süre içinde kazandığı ücretin fiili olarak çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama üzerinden hesaplanır. (İ.K. m. 57/III)
Ancak son bir yıl içinde işçinin ücretine zam yapıldığı takdirde, izin ücreti; işçinin izine çıktığı ayın başı ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışan günlere bölünmesi suretiyle bulunur.
Yüzde usulünün uygulandığı yerlerde izin ücreti, yüzdelerden toplanan paraların dışında işveren tarafından ödenecektir.
Günlük ücretin hesaplanmasında fazla çalışma karşılığı alınacak ücretler, primler, normal çalışma saatleri dışında hazırlama, tamamlama, temizleme işleri için verilen ücretler, sosyal yardımlar, ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil ücretleri hesaba katılmayacaktır.
Yargıtay tatil ücretinin hesabında olduğu gibi, yıllık izin ücretinin hesabında çıplak ücretin esas alınacağına hükmetmiştir. Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenir.
Yıllık izin kullanılmadan iş akdi sona ermiş ise, kullandırılmayan yıllık ücretli izinlerin ücretinin işçiye ödenmesi gerekmektedir. Yargıtay, çalışmakta iken izin ücretini talep etmediği gerekçesiyle işçinin isteğini reddeden mahkeme kararını bozmuş ve izin ücretinin ödettirilmesi gerektiği kararını vermiştir.

Yıllık izinde çalışma
Yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi için kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir. Çünkü, işçinin, işveren tarafından sağlanan ve karşılığı çalışma olmaksızın ödenen serbest zamanın dinlenme amacına ters düşer biçimde kullanılması Medeni Kanunun ikinci maddesindeki dürüstlük kuralına aykırıdır.
Buna karşılık işçinin işverenin bilgisi dahilinde çalışması, dürüstlük kuralına aykırı değildir ve işverene ödediği ücreti geri alma hakkı doğurmaz. Yine işçinin yıllık ücretli izin süresinde ücret karşılığı olmadan yardım amacıyla çalışması yıllık izinde çalışma yasağına aykırı görülmemektedir.

Sözleşmenin feshinde izin ücreti
Yıllık ücretli izin hakkını kazanan işçinin iznini kullanmadan iş akdinin sona ermesi durumunda, hak edip de kullanmadığı izin ücreti işçiye ödenir. Hizmet akdinin işçi veya işveren tarafından feshedilmesinin önemi yoktur. Hatta sözleşmenin işveren tarafından feshedilmesinin haklı bir nedene dayanmasının da izin ücretinin ödenmesine etkisi yoktur. Eğer sözleşme sona ermeden önce işçi yıllık ücretli izin hakkını kazandı ve kullanmadıysa ücretini alacaktır.
Kullanılmamış izin ücretinin ne olacağı da ayrı bir tartışma konusudur. Kabul etmek lazım ki kullanılmayan izin ücreti, işçinin son ücreti üzerinden hesaplanarak ödenmelidir. İzinin ait olduğu yıl ücretini baz alarak ödeme yapmak doğru olmayacaktır.
İşveren tarafından hizmet akdinin sona erdirilmesi halinde söz konusu olan bildirim süresi ve iş arama izinleri, yıllık ücretli izin süreleriyle iç içe giremez.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
25-11-2008 02:00 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #4
RE: Özel Hastane Raporu
http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/!ut/p/c...RRzAwSDY!/28 Ağustos 2008 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26981
YÖNETMELİK
Sosyal Güvenlik Kurumundan:

GENEL SAĞLIK SİGORTASI İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ

İstirahat raporlarında uygulanacak usul ve esaslar
MADDE 17 – (1) İstirahat raporlarının Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenmesi şarttır. Kurumla sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucuları tarafından verilen ve istirahat süresi 10 günü geçmeyen raporlar, Kurumla sözleşmeli resmî sağlık hizmeti sunucusu hekimi tarafından, 10 günü aşan raporlar ise Kurumla sözleşmeli resmî sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulunca onandığı takdirde geçerli olur.
(2) Ayaktan tedavilerde sigortalıya tek hekim raporu ile bir defada en çok 10 gün istirahat verilebilir. İstirahat sonrasında kontrol muayenesi raporda belirtilmiş ise toplam süre yirmi günü geçmemek kaydı ile istirahat uzatılabilir. Yirmi günü aşan istirahat raporları sağlık kurulunca verilir. Sağlık kurulunun ilk vereceği istirahat süresi sigortalının tedavi altına alındığı tarihten başlamak üzere altı ayı geçemez. Tedaviye devam edilmesi hâlinde malullük hâlinin önlenebileceği veya önemli oranda azaltılabileceği sağlık kurulu raporu ile tespit edilirse bu süre uzatılır.
(3) Sigortalılara bir takvim yılı içinde tek hekim tarafından ayaktan tedavilerde verilecek istirahat sürelerinin toplamı kırk günü geçemez. Bu süreyi geçen istirahat raporları sağlık kurulunca verilir.
(4) Kurumca yetki tanınan işyeri hekimi bir kerede en fazla 2 gün istirahat verebilir.
(5) İstirahat raporlarında sigortalının çalışıp çalışamayacağı veya kontrol muayenesinin yapılıp yapılmayacağı hususu belirtilir. İstirahat raporunun bir nüshası işyerlerine ibraz edilmesi için sigortalılara verilmek, bir nüshası Kuruma gönderilmek üzere en az iki nüsha olarak düzenlenir.
(6) Kurumca yetkilendirilen tek hekim veya sağlık kurulu tarafından verilecek istirahatlar, örneği Kurumca belirlenecek belgenin doldurulması veya elektronik ortamda düzenlenmesi suretiyle verilir.
(7) Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularınca, geçici iş göremezlik belgeleri ile geçici iş göremezliğe ilişkin sağlık kurulu raporlarının birer nüshası düzenlendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde sigortalının iş yerinin kurulu bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine, sözleşmeli ülke sigortalısının belgeleri ise sağlık yardımı belgesini düzenleyen sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine gönderilir.
(8) Ülkemizin taraf olduğu sosyal güvenlik sözleşmeleri hükümleri çerçevesinde akit ülke sigorta kurumu mevzuatına göre düzenlenen ve sözleşmenin uygulanmasına ilişkin formülerlerle Kuruma bildirilen istirahat raporları aynen kabul edilir.
(9) Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan ülkelerdeki tedaviler sonucu verilen istirahat raporlarının ülkemiz dış temsilciliklerince onanması hâlinde Kurumca ayrıca tasdik aranmaz.
(10) Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan ülke sosyal güvenlik kurumları sigortalılarının, muayene ve tedavileri sonucu düzenlenecek istirahat raporlarında bu Yönetmelikte belirlenmiş usul ve esaslar uygulanır. Bu raporların, akit ülke sosyal güvenlik kurumlarına intikal ettirilebilmesi için Kuruma verilmesi zorunludur.
(11) 4/1/1961 tarihli ve 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununa tabi personel için verilecek istirahat raporları usul ve esasları, Milli Savunma Bakanlığının görüşü alınarak Kurumca belirlenir.


GENEL SAĞLIK SİGORTASI İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ 17 md.gereği
5510 sayılı kanun gereği bu arkadaşınızın raporu 10 günden az olduğu için kurumla sözleşmesi olmayan hastane tarafından bile verilmiş olsa geçerli.
Hele hele bu rapor kurumla anlaşmalı hastaneden alınmışsa zaten geçerli.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
(Bu Mesaj 25-11-2008 02:51 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
25-11-2008 02:45 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
karacaa
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Oct 2008
Üye no: 10330
Nerden: ist
Rep Puanı: 0
Mesaj: #5
RE: Özel Hastane Raporu
Teşekkür ederim. Bir şey daha sormak istiyorum. Normalde sskdan 3günden fazla rapor aldıysak kurum geçici iş göremezlik ödeneği ödemektedir. Şirketlerde bu süreleri ssk gününden düşerek göstermekte ve eksik ücret ödemekteler. Kişi eksik kalan ücretini sskdan tahsil etmektedir. Özel hastaneden alınan bu 10günlük raporun bu şekilde durumu nasıl olacaktır. Bordrosu hesaplanırken 20gün üzerinden mi hesaplama yapmak gerekiyor. Bu durumda eksik ödeme yapılması sözkonusu olacaktır. 10günlük ücretini nereden ne şekilde alacak uygulama bu şekilde olacaksa.
Teşekkür ederim
25-11-2008 03:25 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #6
RE: Özel Hastane Raporu
17.maddeye göre 10 günden az raporlar anlaşmalı kurumdan alınmasa bile geçerli.10 günden fazla olanlar anlaşmalı kurumlardan alınırsa oda geçerli.
Bu raporların sgk'na ibraz edilip 17.madde ye göre değerlendirilip skk ca işleme alınması lazım.
Bu raporlar da aynen SSK lardan alınmış rapor hükmünde.Uygulamada ne yapılıyor bilmiyorum ama şahsi düşüncem bu raporu ssk hastaneleirnden onaylatıp bununla ssk ya müracat ediliyor olabilir.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
25-11-2008 03:30 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: