Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Özel tüketim vergisinde iade uygulaması (1)
Konuyu Açan Kişi: Selahattin ŞAHİN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 723

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özel tüketim vergisinde iade uygulaması (1)
Yazar Mesaj
Selahattin ŞAHİN
Administrators
*******
Mesajlar: 340
Tarih: Mar 2012
Üye no: 42326
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 8
Mesaj: #1
Özel tüketim vergisinde iade uygulaması (1)
[Resim: de%7Doetv.gif]
Bir sabah kalktığımızda 8.10.2012 tarih ve 2012/3792 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Özel Tüketim Vergisinde tatbikatın değiştiğini, hem de adamakıllı değiştiğini hayretle gördük. Önce, bu değişimin sebepleri nelerdir? Haklı mıdır? Bir düşünelim dedik.
Maalesef, ülkemizde, Katma Değer Vergisinden sonra devletin en önemli gelir kaynaklarından olmaya başlayan Özel Tüketim Vergisinde, devletin vergi alabilmek için yaptığı düzenlemelere korkunç bir direnme vardır ve devam etmektedir.
Devlet, mazota mı vergi koydu, devlette düşünen kafa bir-iki ise, vatandaş 80 milyon, iyi veya kötü düşünen kafa ile bu vergiden kurtulmaya kalkıyor.
Ne yapıyor? Ya mazot yerine 10 numara yağı kullanıyor, veya bir takım yağlama yağı ve müstahzarların üzerinde değişiklikler yaparak onları, daha ucuza elde etme veya daha az vergili ürünler elde etmekte kullanıyor, imalatı değişik gösteriyor vs. vs. vs.
Sonuç, devlet de yukarıda belirtilen kararla, özel tüketim vergisindeki tecil ve terkin uygulamasını kaldırıyor ve vergiyi peşin alma yoluna gidiyor.
Tabii, yine de devlet, vatandaşın lehine olan uygulamaları unutmuyor.
Bu defa ÖTV (özel tüketim vergisi) iade sistemini çalıştırıyor.
Tabii, yapılan her sistem değişikliği de bir takım kişilere zarar veriyor, düzenleme ve düzeltme yaparken kurunun yanında yaş da yanıyor.
Özel tüketim vergisi iade sisteminin çalıştırılması ile vatandaş bir nebze olsun ferahlayacak diye beklerken, karar ve tebliğleri incelediğimizde ÖTV iade sisteminin devletin incelemesi ile yürüyeceği, iadede Yeminli Mali Müşavirlerin devreden çıkarıldığını görüyoruz.
Sadece ve sadece, imal edilen malın vergi tutarının, imalatta kullanılan malın vergi tutarına eşit veya daha yüksek olması halinde bu tespitin YMM raporuyla mükellef tarafından yaptırılması da mümkün bulunmaktadır.
Şeklinde bir YMM. Rapor uygulaması kalmış. İade, mahsuben veya nakden yapılabilecektir. Ancak, mahsuben iadede de mahsuplar yapılacak fakat işlem sonuçta vergi incelemesine sevkedilecek, nakden iade ise kesinlikle vergi inceleme raporu ile yerine getirilecektir. İşte, problem burada ortaya çıkmaktadır.
Önce zülfiyare dokunan taraftan konuyu ele alalım.
Yeminli Mali müşavirlerin zaten azalmış olan işlerinden bir tanesi daha kaldırılmaktadır. Bu gerçeği de buradan dile getirmek gerektiği kanaatindeyim.
Bir olayın vergi incelemesine sevk edilmesi demek, incelemelerin 6-7 aydan önce bitmemesi demektir. Bu durumda, mükellefin 6-7 ay sonra bir takım ağır cezalarla karşı karşıya gelmesi gündeme gelecektir. Sistem kurulurken, olabilecek gecikmelerin önüne geçilmesi ve iadenin çok kısa sürede yapılması şarttır. Bugün, dünyadaki krize rağmen ülkemiz sanayii çalışıyorsa, burada finansman çok önemli bir rol oynamaktadır. Devletin iadeleri bekletmeden vermesi de bu finansman imkanlarından biridir.
Yeminli mali müşavir, bir inceleme esnasında, eğer mükellefin diğer işlemlerindeki hata ve noksanları tamamlatarak, genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine ve vergi mevzuatına uygun işlemlerle iadenin yapılmasını sağlar.
Oysa, vergi inceleme elemanları maalesef, umumiyetle mükellefin basit hatalarını bile en ağır şekilde cezalandırmaya çalışırlar.
Ne olurdu, inceleme elemanlarının da - hakikaten takdire değer bilgi birikimleri sonucu- cezalandırıcılıktan çok yol göstericilik tarafı daha öne çıksa acaba?
Bu arada, son tebliğe kadar başlamış olan işlemler ne olacaktır?
Tebliğdeki iade tarif ve şartı aşağıdaki gibidir. 8/10/2012 tarihli ve 2012/3792 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1inci maddesinde, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (I) sayılı listenin (B) cetvelindeki vergi tutarları uygulanarak teslim edilen malların, (I) sayılı listeye dahil olmayan malların imalinde imalatçılar tarafından kullanılması halinde, imalatta kullanılan mallar için bahse konu maddede G.T.İ.P. numaraları itibariyle karşılarında gösterilen oran ile daha önce uygulanan vergi tutarının çarpılması suretiyle hesaplanan vergi tutarlarının uygulanacağı öngörülmüştür.
Buna göre söz konusu mallara daha önce uygulanan vergi tutarları ile bu mallar için yukarıda belirtilen oranlara göre hesaplanan vergi tutarları arasındaki fark iade edilebilecektir.
ÖTV Mükelleflerinin Tesliminde Verginin Beyanı (I) sayılı listenin (B) cetvelinde yer alan malların; bu listeye dâhil olmayan malların imalinde kullanılmak üzere imalatçılara ÖTV mükellefleri tarafından tesliminde, diğer alıcılara teslimlerde olduğu gibi, bu malların birimi itibariyle (B) cetvelinde yer alan yürürlükteki vergi tutarları üzerinden vergi beyan edilerek ödenecektir.

Yazar : Cevdet Akçakoca

SMMM SELAHATTİN ŞAHİN

FACEBOOK - TWİTTER - LİNKEDİN
05-11-2012 03:44 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: