Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Patronlar, işyerinde 'AŞK'a karşı değil
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1051

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patronlar, işyerinde 'AŞK'a karşı değil
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,414
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
Patronlar, işyerinde 'AŞK'a karşı değil
170 yöneticinin katıldığı ankete göre, yöneticilerin büyük çoğunluğu işyerinde aşık olmayı olağan karşılıyor


Katılımcıların çoğu, evli çiftlerin aynı işyerinde çalışmasına da yasak konulmaması görüşünde birleşiyor

Türkiye Personel Yönetimi Derneği'nin (PERYÖN) yaptığı ankete göre, Türkiye'de yöneticilerin yüzde 73'ü 'işyerinde aşkı' olağan karşılıyor. İnternet üzerinden yapılan, 'Eşlerin Aynı İşyerinde Çalışması' başlıklı ankete 30'a yakın sektörden, orta ve üst düzey 170 yönetici katıldı.
Ankete göre, yöneticilerin yüzde 73'ü iş yerinde aşkın 'olağan' olduğunu düşünüyor. İş arkadaşları arasında aşk olmaması gerektiğini düşünenlerin
oranı yüzde 17 iken, kararsızların oranı ise yüzde 10 oldu. Anket, şirketlerin yüzde 74'ünde eşlerin aynı şirkette çalışmasına izin verildiğini gösteriyor.

Yazılı prosedür
Her 4 şirketten yalnızca 1'inde evli çalışanların durumunu düzenleyen yazılı bir prosedür bulunuyor. Yazılı prosedürü olan şirketlerin yüzde 55'inde ise bu uygulama, 5 yıl ve daha uzun zamandan beri var.
Aynı şirkette çalışırken evlenmeye karar verenlerle ilgili düzenlemelere bakıldığında ise, şirketlerin yüzde 36'sında bu konuda bir prosedür olmadığı görülüyor.
Her 10 şirketten yalnızca 1'inde evlilik halinde eşlerden biri şirketten ayrılmak zorunda... Çalışırken evlenen çiftlerin aynı departmanda çalışmasına izin vermeyen şirketlerin oranı yüzde 35 iken, aynı departmanda çalışmalarına izin verip eşlerin ast-üst olmasını engelleyen şirketlerin oranı yüzde 11'lik bir oran olarak karşımıza çıktı.

Rakip şirketler
İş dünyasının, eşlerden birinin rakip şirkette çalışmasına nasıl baktığının da tespit edildiği ankette, şirketler bu konuda çalışanlarına güveniyor. Eşlerden birinin rakip şirkette çalışmasını yasaklamayan şirketlerin oranı yüzde 70 olarak belirlendi. Şirketlerin yüzde 15'i ise eşlerden birinin rakip şirkette çalışmasını yasaklarken, yüzde 15'i yazılı olarak yasaklamasa da bu duruma 'sıcak bakmıyor.'

"Yasak olmasın"
Eşlerden birinin rakip şirkette çalışmasını yasaklamayan şirketlerin yalnızca yüzde 34'ü çalışanlarıyla gizlilik sözleşmesi yaparak, bu sayede 'şirket bilgilerinin dışarı çıkmasını' engellemeye çalışıyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 66'sı ise, eşlerden biri rakip şirkette çalışsa da 'gizlilik sözleşmesi' yapmıyor.
Evli çiftlerin aynı işyerinde çalışmasına yasak konulup konulmaması konusunda, katılımcılar yasaktan yana değil. Katılımcıların yüzde 72'si yasak olmamasını, ama aynı departmanda ya da ast-üst ilişkisi olacak şekilde çalışılmaması gerektiğini düşünüyor. Buna karşılık her 4 katılımcıdan 1'i, 'evli çiftlerin aynı şirkette çalışması engellenmeli' diye görüş bildirdi.
İşyerindeki kadın-erkek ilişkileri konusunda prosedürü olan firmaların yüzde 20'sinde, 'flört edenler' bu durumu yöneticilerine ya da insan kaynakları departmanına bildirmek zorunda... Bu zorunluluğun olmadığı şirket oranı ise yüzde 68. Araştırmadan çıkan bir başka ilginç sonuç da, katılanların yüzde 36'sının flört edenlerin bunu yöneticilerine ya da insan kaynakları birimine söylemesi gerektiğini düşünmesi.
Yeni ASIR

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
21-02-2012 03:29 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: