Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SERB MESL ERBABI MÜKELLEFİN SEYYAR POS KULLANIMINDAN DOLAYI YENİ NESİL ÖDEME KAY
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 827

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SERB MESL ERBABI MÜKELLEFİN SEYYAR POS KULLANIMINDAN DOLAYI YENİ NESİL ÖDEME KAY
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,612
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
SERB MESL ERBABI MÜKELLEFİN SEYYAR POS KULLANIMINDAN DOLAYI YENİ NESİL ÖDEME KAY
Maliye Bakanlığı İzahatı

Tarih : 30.09.2013

Sayı : 12436462-195.01[171]-95500

SERBEST MESLEK ERBABI MÜKELLEFİN SEYYAR POS KULLANIMINDAN DOLAYI YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ KULLANMA MECBURİYETİ OLMADIĞI


Serbest meslek erbabı, mesleki faaliyetine

ilişkin yapacağı her türlü tahsilat için serbest meslek makbuzu düzenlemek zorunda olup, 426 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği kapsamına girmediğinden, seyyar POS kullanımından dolayı yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti bulunmadığı hk.

Dilekçenizde, serbest muhasebeci mali müşavirlik faaliyetinde bulunduğunuz belirtilerek seyyar POS kullanımından dolayı yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti kapsamına girmediğinize dair görüş talep edilmektedir.

Talebiniz, 28.08.2010 tarihli ve 27686 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Mükelleflerin İzahat Taleplerinin Cevaplandırılmasına Dair Yönetmeliğin 8. maddesine göre özelge kapsamına girmektedir. Bu sebeple, mezkur yönetmeliğin 10. maddesine göre bağlı olduğunuz vergi dairesi başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir. Ancak özelge mahiyetinde olmayan izahata aşağıda yer verilmektedir.

426 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 257. maddesiyle Bakanlığımıza tanınan yetkiye istinaden satışı yapılan malları aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar dışındaki kimselere satan veya aynı kimselere hizmet veren birinci ve ikinci sınıf tüccarlara (perakende teslimde bulunan veya hizmet ifa eden) Vergi Usul Kanununa göre fatura vermek zorunda olmadıkları mal satışları veya hizmet ifalarının belgelendirilmesinde (06.12.1984 tarihli ve 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanuna göre kullanmak zorunda oldukları ödeme kaydedici cihazların yerine) Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları kullanma mecburiyeti getirilmiştir.

2001/1 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında İç Genelgede, yeminli mali müşavir, avukat, mimar, mühendis, doktor gibi kişilerin serbest meslek erbabı olmaları sebebiyle 3100 sayılı Kanun kapsamına girmediklerinden ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetlerinin bulunmadığı açıklanmış bulunmaktadır.

Diğer taraftan, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 236. maddesinde, “Serbest meslek erbabı, mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu tanzim etmek ve bir nüshasını müşteriye vermek, müşteri de bu makbuzu istemek ve almak mecburiyetindedir.” hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde serbest meslek faaliyetiniz dolayısıyla, mesleki faaliyetinize ilişkin yapacağınız her türlü tahsilat için serbest meslek makbuzu düzenlemeniz zorunlu olup, 426 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamına girmemeniz sebebiyle, seyyar POS kullanımından dolayı yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetiniz bulunmamaktadır.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
03-12-2013 07:03 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: