Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
  • Menü
  • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

    SERMAYE DÜZELTME OLUMLU FARKLARI
    Konuyu Açan Kişi: hakanaslan69
    Cevap Sayısı: 3
    Görüntülenme Sayısı: 2112

    Cevapla 
     
    Değerlendir:
    • 0 Oy - 0 Yüzde
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    SERMAYE DÜZELTME OLUMLU FARKLARI
    Yazar Mesaj
    hakanaslan69
    MÜDAVİM ÜYE
    Mesajlar: 320
    Tarih: Feb 2009
    Üye no: 15684
    Nerden: bayburt
    Rep Puanı: 3
    Mesaj: #1
    SERMAYE DÜZELTME OLUMLU FARKLARI
    İyi çalışmalar arkadaşlar.
    2010 yılında Bilanço usulüne göre defter tutan mükellef 2011 yılında işletmeye geçimiştir. Bilançosunda;
    Sermaye Düzeltme Olumlu Farkları: 27.929,29 tl
    Dönem Zararı: 5.576,77 tl
    Geçmş Yıl Zararı: 1.614,33 tl

    Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinde Sermaye Düzeltme Olumlu Farkları vergilendireceğiz. Dönem Zararı ve Geçmiiş Yıl zararını Sermye düzeltme olumlu Farklarından mahsup edecekmiyiz. Yoksa vergilendireceğimiz tutar 27.929,27 TL mi olacak?

    07-03-2011 06:08 PM
    Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
    SUAT KOÇAK
    Unregistered / Not Logged In
     
    Mesaj: #2
    RE: SERMAYE DÜZELTME OLUMLU FARKLARI
    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü
    Usul Müdürlüğü


    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1/mük 298/12694 29/03/2007*2477

    Konu : Gelir vergisi mükelleflerinin özsermaye kalemlerine ait enflasyon farklarını sermayeye ilave edip edemeyeceği hk.


    ……………………………………………..



    İlgi: Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğüne verdiğiniz tarihsiz dilekçe.

    İlgi dilekçenizde sorulan hususlar hakkında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından alınan 05/03/2007 tarih ve B.07.1.GİB.0.29/2968-561/18504 sayılı yazıda;

    “İlgide kayıtlı yazınız incelenmiş olup …………………………..unvanlı gelir vergisi mükellefinin 31/10/2006 tarihinde faaliyetini sona erdirdiği ve enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan özsermaye kalemlerine ait olumlu farkların Ortaklığın sermayesine ilave edilip edilmeyeceği konusunda Başkanlığınızdan görüş istendiği anlaşılmıştır.

    Bilindiği üzere, Vergi Usul Kanununun geçici 25’inci maddesinin (g) bendinde ve mükerrer 298’inci maddesinin (A) fıkrasının (5) numaralı bendinde, pasif kalemlere ait enflasyon fark hesaplarının, herhangi bir suretle başka bir hesaba nakledilmesi veya işletmeden çekilmesi halinde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tabi tutulacağı ancak, özsermaye kalemlerine ait enflasyon farklarının düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebileceği veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebileceği, bu işlemlerin kâr dağıtımı sayılmayacağı hükme bağlanmıştır.

    Buna göre, gelir vergisi mükelleflerince enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan özsermaye farklarının, enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilmesi mümkün bulunmakta olup bu işlem kâr dağıtımı sayılmayacaktır.

    Ancak, özsermaye farklarının sermayeye ilave edilebilmesi imkânı sadece kurumlar vergisi mükelleflerine tanınmış bir hak olduğundan gelir vergisi mükelleflerinin böyle bir işlem yapması halinde, bu işlemin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tabi tutulması gerekmektedir.”denilmektedir.

    istanbul vergi dairesi 2007-2477 müktezası..

    mükererr 298/a-5 maddesinde bu durum tasfiye işletmenin kapanması durumları göz önüne alındığında gecerli olucaktır.. halen bu konu hakkında fikriyatlar değişiklik göstersede bu madde açıktır ki işletmenin tasfiyesi ile bu durum ortaya çıkacaktır. şimdi sizin durumunuza vergi usul kanunu 179 maddesi sınıf değiştirme ile ilgili durumdur. işletmenin tasfiyesi olmadığından ve işletmeden çekilmediğinden dolayı faaliyet devam ettiğinden dolayı 2010 yılı ile ilgili herhangi bir işlem yapmayacaksınız..
    07-03-2011 06:50 PM
    Alıntı Yaparak Cevapla
    Y.ERCAN
    YÖNETİCİ
    ******
    Mesajlar: 18,408
    Tarih: May 2008
    Üye no: 4845
    Nerden: İstanbul
    Rep Puanı: 86
    Mesaj: #3
    RE: SERMAYE DÜZELTME OLUMLU FARKLARI
    Sermaye düzeltme olumlu farklarından hiçbir indirim yapmadan matrah üzerinden direk vergisini ödemek zorundasınız.
    Kurumlar vergisi beyannamesinde zaten bu olumlu farklar için ayrı bir satır vardır ve bu satırdaki rakamdan geçmiş yıl veya dönem zararları mahsup edilmeden direk %20 verglendirilir.
    Gelir vergisi beyannamesinde böyle bir satır mevcut olmamakla birlikte gelir tablosuna bu rakamları atmadan direk beyanname üzerinde matrah yazarak beyan etmeniz gerekir...

    Muhasebe ve Mevzuat Grubu

    Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

    Kişisel Blog Sayfam
    08-03-2011 02:22 PM
    Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
    hakanaslan69
    MÜDAVİM ÜYE
    Mesajlar: 320
    Tarih: Feb 2009
    Üye no: 15684
    Nerden: bayburt
    Rep Puanı: 3
    Mesaj: #4
    RE: SERMAYE DÜZELTME OLUMLU FARKLARI
    Sayın yöneticim teşekkürler çok güzel oldu bu açıklama.İyi çalışmalar.

    08-03-2011 03:50 PM
    Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
    « Önceki | Sonraki »
    Cevapla 



    Forum'a Git: