Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SGK, Nevi Değişikliği,
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 509

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SGK, Nevi Değişikliği,
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,638
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
SGK, Nevi Değişikliği,
SGK, Nevi Değişikliği, Devir, İntikal ve Aracı Giriş İşlemleri İnternet Ortamından Yapılacak


SGK tarafından yapılan duyuru ile daha önce manuel olarak yapılan işyerlerinin nevi değişikliği, devir, intikal ve aracı giriş işlemleri, işyerlerinin e-bildirge kullanıcıları tarafından internet ortamından yapılacağı belirtildi. İşlemleri internet ortamında yapmayan e-bildirge kullanıcıları için idari para cezası uygulanacak.

NEVİ DEĞİŞİKLİĞİ, DEVİR, İNTİKAL VE ARACI GİRİŞ İŞLEMLERİ İNTERNET ORTAMINDAN VERİLMESİ USULVE ESASLARI:

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 27 inci maddesinde,5/12/2017tarih30261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle değişiklik yapılmıştır. Değiştirilmiş haliyle ilgili maddede”(1) İşyerinde, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi veya © bendi kapsamında sigortalı çalıştıran, sigortalı çalıştırılan bir işyerini devir alan ya da bu nitelikte işyeri kendisine intikal eden işveren, Kanunun 11’inci maddesinde belirtilen sürelerde vermekle yükümlü olduğu örneği Ek-6 ve Ek-6/A’da bulunan işyeri bildirgesini Kurumaelektronik ortamdagöndermek zorundadır.”hükmü getirilmiş ve bu maddenin yürürlük tarihinin 01.06.2018 olduğu belirtilmiştir.

Yine 5510 sayılı kanunun 102 inci maddesinin 1’inci fıkrasının (b) bendinde” 11’inci maddesinde belirtilen bildirgeyi, Kurumca belirlenen şekle ve usȗle uygun vermeyenler veya Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde, anılan ortamda göndermeyenler veya bu Kanunda belirtilen süre içinde Kuruma vermeyenlere;

1) Kamu idareleri ile bilânço esasına göre defter tutmak zorunda olanlar için asgari ücretin üç katı tutarında,
2) Diğer defterleri tutmak zorunda olanlar için asgari ücretin iki katı tutarında,
3) Defter tutmakla yükümlü olmayanlar için bir aylık asgari ücret tutarında,idari para cezası uygulanır.” hükmü getirilmiştir.

Bu defa 04.1.2019 tarihli 239234 sayılı SGK genel yazısında açıklandığı üzere, daha önce manuel olarak yapılan işyerlerinin nevi değişikliği, devir, intikal ve aracı giriş işlemleri, işyerlerinin e-bildirge kullanıcıları tarafından internet ortamında yapılacaktır. Ancak bunlara ilişkin belgeler (Örneğin Aracı sözleşmesi) ilgili SGK birimine manuel olarak iletilecektir.

İşverenlerimizin ve meslek mensuplarımızın gereksiz idari para cezası ile karşılaşmamaları adına, sirkülerimizdebelirtildiği üzere işyerlerinin nevi değişikliği, devir, intikal ve aracı giriş işlemlerini süresinde internetten üzerinden yapmalarını önemle tavsiye ederiz.

TÜRMOB

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
09-01-2019 10:50 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: