Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIĞI YERDE ŞİRKET ORTAĞI OLABİLİRMİ
Konuyu Açan Kişi: hakanaslan69
Cevap Sayısı: 3
Görüntülenme Sayısı: 2221

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIĞI YERDE ŞİRKET ORTAĞI OLABİLİRMİ
Yazar Mesaj
hakanaslan69
MÜDAVİM ÜYE
Mesajlar: 314
Tarih: Feb 2009
Üye no: 15684
Nerden: bayburt
Rep Puanı: 3
Mesaj: #1
SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIĞI YERDE ŞİRKET ORTAĞI OLABİLİRMİ
İyi çalışmalar arkadaşlar. Sigortalı işçi çalıştığı şikette, şirket ortağı olursa sigortası aynı iş yerinde devam edebilir mi?

03-05-2011 04:01 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,418
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #2
RE: SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIĞI YERDE ŞİRKET ORTAĞI OLABİLİRMİ

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
03-05-2011 05:01 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,418
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #3
RE: SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIĞI YERDE ŞİRKET ORTAĞI OLABİLİRMİ
BÜNYESİNDE SSK’LI OLARAK ÇALIŞTIĞI ŞİRKETE ORTAK OLMA DURUMU

Çalıştığı şirkete, şirket ortağı olan kişinin durumu, sosyal güvenliği konusunda tereddütler yaşanmaktaydı. Basit anlatımla SSK’ya mı yoksa BAĞ-KUR’ Sigortalısı mı olacaktı. 5510 Sayılı yasanın reform’ dan önce ve 01 EKİM 2008 tarihinde yasalaşan Reform sonrası çerçevesinde ele alınarak irdelen ilecektir.

5510 SAYILI KANUNUN REFORM ÖNCESİ

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Reform Yasasının yürürlük tarihi olan 01 EKİM 2008’den önce esnaf, sanayici ve şirket ortakları gibi kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar Bağ-Kur sigortalısı sayılmaktaydı.Bağ-Kur sigortalıları, 01 EKİM 2008’ den önce kendi işyerlerinde veya ortağı oldukları şirket veya işyerlerinde SSK sigortalısı olabiliyorlardı. Bu duruma engel yasal düzenleme söz konusu değildi. İlgi tarihten önce ilk şart, önceden devam ede gelen vergi kaydı veya şirket ortaklığına kısa süre ile ara vererek (mükellefiyetini kapatarak veya ortaklıktan çıkarak) ortağı olacağı şirket bünyesine veya daha sonra üzerine alacağı ticarethane bünyesinde işçi kaydını yapıp SSK sigortasını başlatmaktaydılar. SSK sigortaları başlayınca da tekrar vergi ve/veya şirket ortaklığı kayıtlarını üzerlerine alarak SSK sigortalılıklarına ara vermeden devam ettirmekteydiler. Adlarına olan ticarethanede veya ortak oldukları şirketlerinde çalışan olarak gözükseler dahi bu çerçevede herhangi bir yasalsızlık söz konusu değildi.

01 EKİM 2008 İTİBAREN 5510 SAYILI YASANIN KAPSAMI

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ‘Sigortalık hallerinin birleşmesi’ nin 53. Maddesinde; ‘...4.maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar,kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler...” hükmü bulunmaktadır. Kanun metninde yer alan bu hükümler, 5510 sayılı kanun Gereğince sigortalı sayılanlar, sayılmayanlar, sigortalılığın başlangıcı, kuruma bildirilmesi ve sona ermesi hakkında tebliğ’in (1) “V-6” no.lu maddesinde ve SGK’nın 2009/37 sayılı Genelgesinin 6.1-9 nolu maddesinde 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, 01/10/2008 tarihinden itibaren kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı olarak bildirilemeyecektir. (2009/37 NOLU SGK GENELGESİ)

Sözünü etiğimiz bu şart, yalnızca şirket ortağı 4/b sigortalıları için değil, bütün 4/b sigortalılığına (4/a sigortalılığı) emekliliğe yakın zamanlarda geçiş ve kaçışlar engellenmek istenmiştir. Sahibi olduğu yerde 4/a olarak sigortalığını gösterilemeyeceği şartı “şirket ortakları” için değil bütün “işyeri sahipleri” için uygulanması gerektiğinden, kanun metninde “işyerlerinden” ibaresinin bulunması anlamladır. (Yaklaşım Dergisi Eylül 2010 Sayı 213)

4/a’ LI ÇALIŞIRKEN TACİR VEYA BAŞKA ŞİRKETLERE ORTAK OLANININ DURUMU

5510 sayılı yasanın sigortalı sayılanlar bölümünün

MADDE 4-

Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;

a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,

b) Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi

adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;

1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya

basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,

2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı

olanlar,

3) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi

paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve

donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,

4) Tarımsal faaliyette bulunanlar,

ilgili Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi çalışmakta iken (b) bendi kapsamında çalışması bulunması nedeniyle bu bent kapsamına alınmayanların hizmet akdine tabi çalışmalarını sona erdirip en az bir gün ara vererek yeniden hizmet akdine tabi çalışmaya başlamaları halinde hizmet kesintiye uğramış sayılacaktır.(2009-37 SGK GENELGESİ 6.1-10)

bu meyan da kişinin 4/a sigortalılığına kayıt yaptırma gibi bir olasılığının olmadığı kesinti tarihi ile beraber 4/b sigortalılığına kayıt yaptırmak zorunluluğu doğmaktadır.(5510 SAYILI KANUNUN 53.MAD.)

4/a’LI OLARAK ÇALIŞTIĞI ŞİRKETE ORTAK OLAN KİŞİNİN DURUMU

Alt başlıkta belirttiğimiz 4/a sigortalılığının eski/bildik ifadesi SSK sigortalılığıdır. Bilindiği üzere, bir işveren emrinde hizmet akdiyle çalışmak 5510 sayılı kanuna göre 4/a sigortalısı olmayı gerektirmektedir. Kendi nam ve hesabına faaliyet gösteren fabrika, işletme veya şirket gibi yerlere sahip veya ortak olmak ise 5510 sayılı Kanun’a göre 4/b sigortalısı olmayı gerektirmektedir.

Bir işyerinde 4/a sigortalısı olarak çalışırken aynı işyerinin sahip veya ortağı olan bir kişinin sigortalılık durumunun ne olacağı konusunda SGK’nın bu konuyla ilgili birebir örtüşen yazılı bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır. Ancak, bu konuda bütün SGK İl Müdürlüklerinin mutabık olarak yaptıkları net bir uygulama vardır.

Şöyle ki; SGK İl Müdürlükleri 2009/37 sayılı Genelge’nin 6.1-2 maddesinde bulunan; “Sigortalının Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi çalışmasının bulunması halinde, önce başlayan sigortalılık esas alınacaktır.” hükmünden hareketle, 4/a sigortalısı olarak çalıştığı aynı işyerine ortak olan kişilerin 4/a sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar 4/a sigortalılıklarını devam ettirmekte, bir günlük bile kesintiye uğraması halinde ise, 4/a sigortalılığını sona erdirip 4/b sigortalılığını başlatmaktadırlar.

SGK İl Müdürlüklerinin uygulaması hakkında bir değerlendirme yapacak olursak; söz edilen il müdürlükleri işçi olarak (4/a sigortalısı) çalıştığı şirkete veya işyerine ortak olan kişilerin 4/a sigortalılıklarını devam ettirirken, bu konuda 5510 sayılı Kanun’un “Sigortalılık Hallerinin Birleşmesi” başlıklı 53. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan; “4. maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.” hükmünün yerine, aynı maddenin birinci fıkrasında yer alan; “Sigortalının, 4. maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve © bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tâbi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının © bendi kapsamında, © bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.” hükümlerini referans aldıkları görülmektedir.

Kanun metnini iyice okuduğumuzda kanunda açıkça; “4. maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar” ifadesi yer almaktadır. 4. maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlara baktığımızda ise; “Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları…” hükümlerinin yer aldığını görürüz.

Yani Kanun metninde, herhangi bir şirkette 4/a sigortalısı olarak çalışırken çalıştığı şirketten farklı bir şirkete veya işyerine ortak olanların 4/a sigortalılıklarının sona erdirilmesi gerektiğine ve işçi olarak çalıştığı şirkete ortak olanların 4/a sigortalılıklarının devam ettirilmesi gerektiğine yönelik bir hüküm bulunmamaktadır. Kanun metninde genellemeci ve kapsayıcı bir dil kullanılarak, “4. maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar” ifadesi yer almıştır. Bu ifadeye göre ise, herhangi bir işyerinde 4/a sigortalısı olarak çalışan bir kişi ne zaman ki bu işyerinin ortağı veya sahibi olursa, bu işyerinde 4/a sigortalısı olarak SGK’ya bildirilmemesi ve 4/b sigortalısı yapılması gerekmektedir.(YAKLAŞIM DERGİSİ EYLÜL-2010 SAYI:213 Vakkas DEMİR)

SONUÇ

Yukarıda yapılan açıklamalar doğrultusunda daha önce herhangi bir kurumda 4/a’lı olarak çalışan eski adı ile SSK’lı olarak çalışan birinin farklı bir kuruma ortak olması veya tacir olması durumunda 4/a kapsamı devam ettiği, prim ödendiği müddetçe 4/b sigortalılığı eski adı ile BAĞ-KUR sigortası kapsamına alınmadığı zira prim ve sigortalılığın sona ermesiyle beraber 4/b kapsamına alınacağıdır. Bünyesinde sigortalı olarak çalışıp daha sonraki dönemlerde ilgili şirketin ortağı olan kişilerin durumları ise 5510 sayılı yasanın 53.maddenin hükmü açık olmakla beraber sahibi ve/veya ortağı olduğu işyerlerinden 4/a sigortalılığını sona erdirip 4/b sigortalısı olmalarıdır.

Mehmet Beşir YILDIZ- İstanbul-07.02.2011

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
03-05-2011 05:04 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
aliekber
Registered
Mesajlar: 52
Tarih: Apr 2011
Üye no: 36873
Nerden: fethiye
Rep Puanı: 0
Mesaj: #4
RE: SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIĞI YERDE ŞİRKET ORTAĞI OLABİLİRMİ
merhaba,
sorunuza bir tebliğ ile yanıt vereceğim. umarım faydalı olur.

28.09.2008 Tarih 27011 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ,5510 Sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar, Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma Bildirilmesi ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğin, V-SİGORTALILILK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI ile ilgili, 9.Maddesi;
‘’01.10.2008 tarihinden önce 5510 Sayılı Kanunun 4.maddesinin 1.fıkrasının (b) bendi kapsamında (yani eski kanuna göre Bağ-kur’lu) sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu kanunun 4.maddesinin 1.fıkrasının (a) bendine tabi pirim ödemesi (yani eski kanuna göre SSK’lı) olanların sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.’’ şeklindedir.

Buradan şu anlamı çıkarırız: Şirket ortağı 01/10/2008 tarihinden önce ortağı olduğu işyerinde sigortalı ise ,kesintiye uğramaması halinde, 4/1-a sigortalılığı devam eder. 01/10/2008' den sonra sigortalı olmak ister ise hiçbir şirket ortağı ORTAĞI OLDUĞU İŞYERİNDE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞAMAZ.
Sizin sorunuzun yanıtı ise bu tebliğin ilgili maddesinin tersinden yorumunda saklıdır. Yani, 01/10/2008 den sonra bir işçi çalıştığı şirkette ortak olur ise ARTIK (aynı işyerinde) sigortalı olamaz. 4/1-b'li olmak durumundadır.
6111 sayılı torba yasaya göre ise bu durumda (sigortalılıkların çakışması) sonradan ortak olan işçi eğer başka bir işyerinde sigortalı olarak başlarsa TARİHE BAKILMAKSIZIN 4/1-a lı olarak tescillenir.

İyi çalışmalar.
03-05-2011 05:07 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git: