Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

şirket ortağının maaş alabilmesi
Konuyu Açan Kişi: medusa3413
Cevap Sayısı: 3
Görüntülenme Sayısı: 3837

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
şirket ortağının maaş alabilmesi
Yazar Mesaj
medusa3413
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 12
Tarih: Oct 2007
Üye no: 399
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #1
şirket ortağının maaş alabilmesi
Şirket ortağının yaptığı iş için maaş alabilmesi için karar alınması gerekiyor.Ayrıca aldığı maaşın vergisinin ve damga vergisinin ödenmesi gerekiyor. şirket ortağı bağkurluysa ve ödemesini yapıyorsa bu vergi ve dv nasıl ödenecek? ssk ya ayrıca prim yatırılacak mı? konuyla ilgili herhangi bir karar örneği var mı? yardımcı olabilirseniz sevinirim...
17-10-2007 02:21 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #2
RE: şirket ortağının maaş alabilmesi
LİMİTED VE ANONİM ŞİRKET ORTAKLARININ ŞİRKETLERİNDEN MAAŞ ALMASI MÜMKÜN MÜDÜR ?


I-
GİRİŞ: Günümüzde ticari,sınai,hizmet ve diğer alanlarda en çok kurulan şirket türleri limited ve anonim şirketlerdir.Şirket ortakları sadece kurucu ortak olarak kaldıkları gibi bilfiil şirket bünyesinde çalışmada yapabilmektedirler.

II-
ŞİRKET ORTAĞININ ŞİRKETİNDEN MAAŞ ALMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Vergi muamelelerinde esas olan gelir ve giderin gerçek olup olmamasıdır. Şirket ortakları bilfiil şirket işlerini görmeleri durumunda Genel Kurul’un kararı doğrultusunda “Çalışan Ortaklarına” ücret ödeyebilirler. Ortağın Yönetim Kurulu veya Denetim Kurulu üyesi olması önemli değilir. Eğer ki; şahsi mesaisini tamamen veya kısmen şirket işlerine ayırıyorsa ,yaptığı işler karşılığı ücret alma hakkı mevcuttur.Tatbikatta ücret ödemeleri Huzur Hakkı,aylık yönetim ücreti, denetçi hakkı,denetçi parası gibi değişik adlarla ödenmektedir.Her ne ad altında ödenirse ödensin,ortakların şirketten aldıkları “ücret” olarak adlandırılır. Bedeli nakdi veya ayni veya sair şekilde bir menfaat olarak ödenmesi sonucu değiştirmeyecekir. Kısacası şirket ortakları ortak oldukları şirketten ücret alabilirler.


III-
ORTAKLARIN ÜCRETLERİNDEN VERGİ VE SSK PRİMİ KESİLECEKMİDİR ?



Her halukarda şirket ortaklarının aldıkları ücretler gelir vergisi ve damga vergisine tabi olacaktır.
Sosyal Güvenlik pirimi yönünden ise durum farklı olacaktır.
a)
Ortak ; tam zamanlı veya kısmi zamanlı olarak şirkette bilfiil çalışmakta ise ssk primi çalıştığı günlere isabet eden tutarda ödenecektir.

b)
Ortak; ssk veya emekli sandığından emekli aylığı almakta ve fakat şirkette bilfiil çalışmakta ise ilgili ssk mevzuatuna göre destek primi ödenerek çalışacaktır.

c)
Ortak ; bağkur’dan emekli ise belli tutarda emekli aylığından kesilmek suretiyle şirketinde çalışacaktır.

Vergi mevzuatı açısından ne şekilde çalışıldığının önemi olmayıp,her halukarda vergi ve damga vergisi ödenecektir.


IV-
ŞİRKET ORTAKLARINA ALDIKLARI ÜCRETTEN DOLAYI VERGİ CEZASI KESİLİR Mİ?

Kural olarak şirketinden maaş alan ortağa vergi cezası kesilmez.Ancak vergi kanunları açısından durumun gerçekliği araştırılabilir.Kurumlar Vergisi Kanunu 11.maddede yer bulan Transfer Fiyatlaması Yöntemine göre alınan ücret ve benzeri ödemelerin gerçekliği ve gerçek olduğu ileri sürülecek hususların ispatlanabilmesi mükellef açısından önem taşır.
Şirket kazancının örtülü dağıtımına engel olmak ve şirketin ödeyeceği verginin aşındırılmasını engellemek açısından ortaklara ücret öderken şunlara dikkat edilmelidir.
a)
Ücret ortak tarafından hak edilmelidir.Ücret ödenmesi için o şirkette bir iş,bu işi yapacak birine ihtiyaç olmalıdır. Her hangi bir sorumluluk yüklenilmeden veya çalışan ortağın mesaisiyle şirkete olumlu bir hizmeti yoksa ücret ödenmemelidir. Hayali iş ve işlemler karşılığı ücret ödenmiş olmamalıdır.

b)
Ücret ödemesi benzer iş ve işlemlere ödenen ücretlere eşdeş olmalıdır.Piyasada bu işi bu ortak yapsaydı kaç para verilirdi veya dışarıdan birini şirkette istihdam etsek ne kadar öderdik diye araştırılmalıdır.

c)
İşletmenin cirosu,karı,faaliyet konusu dikkate alınarak yüksek ücret ödemenin önüne geçilmelidir.Nasılsa gidere yazıyoruz diye yüksek ücret ödenmemelidir.

V- SONUÇ : Şirket ortakları ortak oldukları şirketlerden ücret ve ücret benzeri ödeme alabilirler.Önemli olan gerçek bir duruma dayanan şekilde ücret almaktır.
Ancak yukarıda anlatılan durumlara uymayan ödemeler şirketlere ilave vergi ve cezalar salınmasına yol açar.


I-
GİRİŞ: Günümüzde ticari,sınai,hizmet ve diğer alanlarda en çok kurulan şirket türleri limited ve anonim şirketlerdir.Şirket ortakları sadece kurucu ortak olarak kaldıkları gibi bilfiil şirket bünyesinde çalışmada yapabilmektedirler.

II-
ŞİRKET ORTAĞININ ŞİRKETİNDEN MAAŞ ALMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Vergi muamelelerinde esas olan gelir ve giderin gerçek olup olmamasıdır. Şirket ortakları bilfiil şirket işlerini görmeleri durumunda Genel Kurul’un kararı doğrultusunda “Çalışan Ortaklarına” ücret ödeyebilirler. Ortağın Yönetim Kurulu veya Denetim Kurulu üyesi olması önemli değilir. Eğer ki; şahsi mesaisini tamamen veya kısmen şirket işlerine ayırıyorsa ,yaptığı işler karşılığı ücret alma hakkı mevcuttur.Tatbikatta ücret ödemeleri Huzur Hakkı,aylık yönetim ücreti, denetçi hakkı,denetçi parası gibi değişik adlarla ödenmektedir.Her ne ad altında ödenirse ödensin,ortakların şirketten aldıkları “ücret” olarak adlandırılır. Bedeli nakdi veya ayni veya sair şekilde bir menfaat olarak ödenmesi sonucu değiştirmeyecekir. Kısacası şirket ortakları ortak oldukları şirketten ücret alabilirler.


III-
ORTAKLARIN ÜCRETLERİNDEN VERGİ VE SSK PRİMİ KESİLECEKMİDİR ?



Her halukarda şirket ortaklarının aldıkları ücretler gelir vergisi ve damga vergisine tabi olacaktır.
Sosyal Güvenlik pirimi yönünden ise durum farklı olacaktır.
a)
Ortak ; tam zamanlı veya kısmi zamanlı olarak şirkette bilfiil çalışmakta ise ssk primi çalıştığı günlere isabet eden tutarda ödenecektir.

b)
Ortak; ssk veya emekli sandığından emekli aylığı almakta ve fakat şirkette bilfiil çalışmakta ise ilgili ssk mevzuatuna göre destek primi ödenerek çalışacaktır.

c)
Ortak ; bağkur’dan emekli ise belli tutarda emekli aylığından kesilmek suretiyle şirketinde çalışacaktır.

Vergi mevzuatı açısından ne şekilde çalışıldığının önemi olmayıp,her halukarda vergi ve damga vergisi ödenecektir.


IV-
ŞİRKET ORTAKLARINA ALDIKLARI ÜCRETTEN DOLAYI VERGİ CEZASI KESİLİR Mİ?

Kural olarak şirketinden maaş alan ortağa vergi cezası kesilmez.Ancak vergi kanunları açısından durumun gerçekliği araştırılabilir.Kurumlar Vergisi Kanunu 11.maddede yer bulan Transfer Fiyatlaması Yöntemine göre alınan ücret ve benzeri ödemelerin gerçekliği ve gerçek olduğu ileri sürülecek hususların ispatlanabilmesi mükellef açısından önem taşır.
Şirket kazancının örtülü dağıtımına engel olmak ve şirketin ödeyeceği verginin aşındırılmasını engellemek açısından ortaklara ücret öderken şunlara dikkat edilmelidir.
a)
Ücret ortak tarafından hak edilmelidir.Ücret ödenmesi için o şirkette bir iş,bu işi yapacak birine ihtiyaç olmalıdır. Her hangi bir sorumluluk yüklenilmeden veya çalışan ortağın mesaisiyle şirkete olumlu bir hizmeti yoksa ücret ödenmemelidir. Hayali iş ve işlemler karşılığı ücret ödenmiş olmamalıdır.

b)
Ücret ödemesi benzer iş ve işlemlere ödenen ücretlere eşdeş olmalıdır.Piyasada bu işi bu ortak yapsaydı kaç para verilirdi veya dışarıdan birini şirkette istihdam etsek ne kadar öderdik diye araştırılmalıdır.

c)
İşletmenin cirosu,karı,faaliyet konusu dikkate alınarak yüksek ücret ödemenin önüne geçilmelidir.Nasılsa gidere yazıyoruz diye yüksek ücret ödenmemelidir.

V- SONUÇ : Şirket ortakları ortak oldukları şirketlerden ücret ve ücret benzeri ödeme alabilirler.Önemli olan gerçek bir duruma dayanan şekilde ücret almaktır.
Ancak yukarıda anlatılan durumlara uymayan ödemeler şirketlere ilave vergi ve cezalar salınmasına yol açar.

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
17-10-2007 02:32 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
yasarr
Moderators
*****
Mesajlar: 562
Tarih: Sep 2007
Üye no: 279
Nerden: GAZİANTEP
Rep Puanı: 15
Mesaj: #3
RE: şirket ortağının maaş alabilmesi

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=25924345271
17-10-2007 02:37 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
GÜLDENN
ADMİN SAĞ KOL
Mesajlar: 3,440
Tarih: Jul 2007
Üye no: 15
Nerden: Dünyalı
Rep Puanı: 40
Mesaj: #4
RE: şirket ortağının maaş alabilmesi
LİMİTED ŞİRKET ORTAKLARININ SİGORTALILIĞI

Mehmet CAN


İki ortaklı bir limited şirketinizin mevcut olduğunu, ortaklardan birisinin hissesinin % 80, diğerinin hissesinin ise % 20 olduğunu, % 80 hisseye sahip ortağın şirket müdürü ve aynı zamanda şirketin kanuni temsilcisi olduğunu bu nedenle, bu ortağın Bağ-Kur mükellefi olduğunu, şirketten şu ana kadar herhangi bir ücret ödenmesinin yapılmadığını belirterek;

Bu durumda;

Şirket müdürü olan (şirket ortağının) ücretli olarak maaş alıp almayacağını,
Ücretli olarak çalışması durumunda, şu anda Bağ-Kur mükellefi olduğu halde dikkate alınarak, SSK’ya tabi olması için ne yapması gerektiğini,
Ücretli olması halinde, yapılacak diğer işlemlerin neler olduğunu sormaktasınız.


Yanıt : Sorularınıza gelince;



Halen % 80 hisseye sahip olan ortağın sigortalı olabilmesi için, hissesini tamamen devredip, Bağ-Kur’a girerken girmiş olduğu (Ticaret Odası v.c.) gibi kuruluşlardan ayrılması gerekir. Bağ-Kur’a “İB” formu doldurup, mükellefiyetini terk etmesi gerekir. Ondan sonra ayrıldıüı şirkete sigortalı olarak girip, yönetimde olmamak,
Yapılması gereken işlemler gerek yazımda, gerekse birinci maddede belirtildiği gibidir.


Soru : Bir Limited Şirketi sahibi mükellefinizin 1993/01 ayında şirket kurduktan sonra, başka bir yerde SSK’ya bağlı olarak çalışmaya başladığını, 1993/08 ayında çalıştığı yerden ayrılıp, kendi kurduğu Limited Şirket’e hem müdür, hem de sigortalı olarak çalıştığını, bu uygulamanın hatalı olduğu görüşü ile SSK ile ilişkisinin kesildiğini, Bağ-Kur’a tescilinin yapıldığını belirterek; bu durum karşısında SSK’ya ödenen primlerin akibetinin ne olacağını sormaktasınız.



Yanıt : Limited Şirket ortaklarının sigortalılığı ile ilgili olarak çeşitli tarihlerde yazı yazıp, soruları yanıtlamıştım. Dediğiniz gibi, Limited Şirket kurucu ortaklarının Bağ-Kur sigortalısı olması gerektiği, bunun haricinde ortaklarının Bağ-Kur sigortalısı olması gerektiği, bunun haricinde sigortalı olabilmek için kurucu ortak olmadan önce sigortalısı olarak çalışması, bilahare hisse alması durumunda bunun sigortalılığını etkilemeyeceği SSK Genel Müdürlüğü ile Bağ-Kur arasında yapılan protokolde belirtilmiş bulunmaktadır.



Limited Şirket ortağı tarihten itibaren, Bağ-Kur, tescilinizi yaptırması durumunda; Sosyal Sigortalar Yasasının 84. Maddesi gereğince SSK’ya ödediği primleri geri alabilir.


[Resim: iloveaccountinght4.gif]
17-10-2007 04:39 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 



Forum'a Git: