Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SM`DEN SMMM OLANLAR YMM VE BAĞIMSIZ DENETÇİ OLABİLİRLER Mİ?
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 670

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SM`DEN SMMM OLANLAR YMM VE BAĞIMSIZ DENETÇİ OLABİLİRLER Mİ?
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,418
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
SM`DEN SMMM OLANLAR YMM VE BAĞIMSIZ DENETÇİ OLABİLİRLER Mİ?
Bursa SMMM Odası Yönetim Kurulu yayınladığı açıklamada;



Sayın Üyelerimiz; Odamıza yansıyan olaylardan Sm’den Smmm’ye geçişle ilgili bazı tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır. 5786 sayılı kanunla Meslek Yasamızda yapılan değişiklikle Serbest Muhasebecilik ünvanı kısmen kaldırılmıştır. Kısmen çünkü geçici 11. maddeye göre sınava girmeyenler ile sınavda başarısız olanlar, eski unvanları ile çalışmaya devam edebileceklerdir.Geçici 11.maddenin 3.paragrafının B bendindeki hüküm bazı meslektaşları tedirgin etmiştir. Bu hükme göre sınav kazanılsa bile 3568 sayılı yasanın 5.maddesindeki öğrenim şartı yerine getirilmeden; ünvanın kullanılmayacağı yönünde yorumlar yapılmıştır.
Getirilen kısıtlama Sm’den Smmm’ye geçenlerin Ymm. sınavına katılabilmeleri ve bağımsız denetçilik faaliyetinde bulunabilmeleri ile ilgili bir kısıtlamadır. Geçici 11. maddeye göre ünvanlarını Smmm. Olarak değiştiren Meslektaşlarımız öğrenim şartını yerine getirmedikçe Bağımsız Denetçilik yapamayacak ve Ymm. sınavlarına katılamayacaklardır. Başkaca bir kısıtlama bulunmamaktadır.
Bilgi edinilmesi rica olunur.
Yönetim Kurulu

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
15-10-2011 12:20 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git: