Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SM, SMM VE YMM KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:11)
Konuyu Açan Kişi: ParaderevoLT
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 928

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SM, SMM VE YMM KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:11)
Yazar Mesaj
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #1
Wink SM, SMM VE YMM KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:11)
16 Aralık 1993 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 21790
[LEFT]SM, SMM VE YMM KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:11) [JUSTIFY][/FONT][/JUSTIFY][JUSTIFY][FONT=Verdana]3568 sayılı Kanunun 12. maddesi hükmüne dayanılarak hazırlanan ve 2/1/1990 gün ve 20390 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Yeminli Mali Müşavirlerin Tasdik Edecekleri Belgeler, Tasdik Konuları, Tasdike İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 10. maddesinde; yeminli mali müşavirlere ilgililerce yaptırılacak tasdik hizmetinin tasdik sözleşmesine bağlanması ve sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde bir örneğinin yeminli mali müşavirlerce Bakanlığımıza gönderilmesi zorunluluğu getirilmiş ve tasdik sözleşmesinde hangi hususların yer alacağı belirtilmiştir.[/JUSTIFY][JUSTIFY]Ancak, Bakanlığımıza gönderilen tasdik sözleşmelerinin incelenmesinden, sözleşmelerde bulunması gereken bilgilerin bir kısmına yer verilmediği veya eksik bilgiler içerdiği, şekil yönünden farklılıklar taşıdığı veya aranılan bilgilerin açık ve anlaşılır olmadığı tespit edilmiştir.
Bu itibarla, 1/1/1994 tarihinden itibaren yeminli mali müşavirlerce yapılacak tasdik hizmetlerine ilişkin yeminli mali müşavirlik tasdik sözleşmelerinin düzenlenmesi ve Bakanlığımıza gönderilmesinde aşağıdaki hususlar gözönünde bulundurulacaktır.
1 - Mükellefin ilgili dönem hesapları vergi incelemesi tamamlanmadan, inceleme dönemi ve inceleme kapsamındaki konularla ilgili olarak yeminli mali müşavirlik tasdik sözleşmesi ve tasdik raporu düzenlenmeyecektir.
2 - İptal edilen sözleşmeler iptal tarihinden en geç 15 gün içinde iptal gerekçesi ile birlikte Bakanlığa bildirilecektir.
3 - Tasdik sözleşmelerinin bir örneği yeminli mali müşavirlik tasdik raporuna eklenecektir.
4 - Bu Tebliğ'in ekine uygun olarak düzenlenecek "Tasdik Sözleşmesi"nin I. Bölümünde yeralan "Tasdik Konusu" başlıklı sütun aşağıdaki şekilde kodlanacaktır.
01 — İhracatta KDV İadesi
02 — Yeniden Değerleme
03 — Değer Artış Fonunun Sermayeye Eklenmesi
04 — Vakıf Muafiyeti
05 — Kurumlar Vergisi İstisnsı
06 — Uluslararası Taşımacılık KDV İadesi
07 — Yatırım İndirimi
08 — Araçlara İlişkin KDV İstisnası
09 — Temel Gıda Maddelerinde KDV İadesi
5 - Şirket olarak faaliyet gösteren yeminli mali müşavirlerin düzenleyecekleri sözleşmelerde, tasdik sözleşmesinin II. Bölümünde yer alan "Adı-Soyadı (Ünvanı)" sütununa yeminli mali müşavirlik şirketinin ünvanı yazılacaktır.
6 - Tasdik hizmetlerinde, müteselsil seri ve sıra numarası bulunan ve Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği tarafından bastırılan sözleşmeler kullanılacaktır.
Tebliğ olunur.

EK :
TASDİK SÖZLEŞMESİ [/JUSTIFY][/LEFT]

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
19-11-2007 06:33 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: