Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

(soru-cevap ) Rüçhan hakkı
Konuyu Açan Kişi: GÜLDENN
Cevap Sayısı: 3
Görüntülenme Sayısı: 4541

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(soru-cevap ) Rüçhan hakkı
Yazar Mesaj
GÜLDENN
ADMİN SAĞ KOL
Mesajlar: 3,440
Tarih: Jul 2007
Üye no: 15
Nerden: Dünyalı
Rep Puanı: 40
Mesaj: #1
(soru-cevap ) Rüçhan hakkı
Rüçhan Hakkı Satışı
Sevgiler Hocam
önceki sorumda bait bir örnekle açıklamışsınız çok teşekkürler
Fakat rüçhan hakkı satışı nasıl oluyor pek anlayamadım anladığım kadarıyla rüçhan hakkı sermaye artırımında yeni hisse senedi alma hakkı eski ortaklardadır ve hisse senedi üzerindeki rakamdan alma hakkı ve rüçhan hakkı satışı ise bu ortakların yeni hisse sen almak isteyenlere bu hakkı satmaları diye anladım
Hocam doğru anlayabilmişmiyim ve bu satış nasıl oluyor nerede yapılıyor belli bir evraklamı daha önce verdiğiniz gibi basit bir örnekle açıklayabilirseniz minnettar kalırım
Kolay gelsin Hoşçakalın
Sevil sordu. [ 10/5/2007 6:04:34 AM]


KARŞILIKLAR

RUCHAN HAKKI
Sayın Sevil
Ruchan hakkı kulanılmadığında o hisseler diğer ortaklara veya yeni ortaklara satılır. Diğer bir ifade ile eski ortağın ruchan hakkını kullanmadığı zaman yeni hisseleri başkasına satma hakkı yoktur.
Ortaklar hisselerini herzaman için başkasına satabilirler (devredebilirler). Bu durumda pay defterine devir işlemi kaydedilir. Gerekirse ticaret sicilinde ilan edilir.
Selam ve sevgiler
AHMET KIZIL

[Resim: iloveaccountinght4.gif]
18-10-2007 12:47 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
GÜLDENN
ADMİN SAĞ KOL
Mesajlar: 3,440
Tarih: Jul 2007
Üye no: 15
Nerden: Dünyalı
Rep Puanı: 40
Mesaj: #2
RE: (soru-cevap ) iHRACAT BEDELLERİNİN DEĞERLEMESİ

ihracat bedellerinin değerlemesi
genelde ırak devletine çalışan firmalarda ırak devletinde banka olmadığı için ihracat bedelleri döviz beyan tutanağına bağlıyoruz.ancak savaştan dolayı parayı düzenli tahsil edemiyoruz.bazen 6 -7 ay ihracat bedelini kapatamıyoruz..tahsil edilmeyen ihracat bedellerini 3 aylık g.vergi dönemlerinde M.B.döviz alış kuruyla değerliyoruz.bazen arada çok büyük farklar çıkıyor. doğru mu yapıyoruz. malesef bu konuda bilgiye ulaşamıyoruz.kambiyo ile vergi mevzuatının ayrı olduğu işlemlerin farklı olduğunu ihracat bedelinin vergi mevzuatına göre gelmesi gerekiyor. değerleme ve bedellerin tahsili konusunda biraz detaylı bilgi rica ediyoruz.
veysi sordu. [ 10/11/2007 3:05:20 PM]


KARŞILIKLAR

İHRACAT BEDELLERİNİN DEĞERLEMESİ
Sayın Veysi
Kambiyo mevzuatı ile VUK bildiğiniz gibi biribirinden farklıdır. Kambiyo mevzuatına göre ihracat bedellerinin 3 ay içinde yurda getirilmesi gerekmektedir. Ancak zorunlu nedenler bu süreyi 1 yıla kadar çıkarmaktadır. VUK değerleme maddelerine göre yabancı para cinsinden olan alacaklar geçici vergi dönemlerinde ve yıl sonunda merkez bankası döviz alış kuru ile değerlenmesi gerekmektedir. Yaptığınız işlem doğrudur.
Selam ve sevgiler
AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 10/12/2007 1:24:23 PM]

--oOo--

[Resim: iloveaccountinght4.gif]
18-10-2007 12:48 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
GÜLDENN
ADMİN SAĞ KOL
Mesajlar: 3,440
Tarih: Jul 2007
Üye no: 15
Nerden: Dünyalı
Rep Puanı: 40
Mesaj: #3
RE: (soru-cevap ) TELEFON FATURASI KAYDI
telefon faturası kaydı
hocam,
100ytl telefon faturasının (kdv.öiv)kaydı nasıl hangi hesaplara kaydı yapılır.K.K.E.G. hesaplarına kayıt nasıl yapılır.TEŞEKKÜELER..
CENGİZ sordu. [ 10/15/2007 9:22:16 AM]


KARŞILIKLAR

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ
Sayın Cengiz
02.08.2005 tarihli 53/5390-5-17 sayılı Maliye bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının özelgesinde:
"6802 sayılı Gider vergileri kanununu 39/6 maddesi (öiv'nin gider yazılamayacağı) hükmünün muhatabının telekominikasyon hizmeti sunan işletmeler olduğu dolayısıyla bu hizmeti alan işletmelerin faturalarında görülen öiv nin gider olarak yazılabileceği" belirtilmektedir.
Bu sebebple telefon faturasındaki öiv ni gider olarak yazabilirsiniz. Ancak özelgeler ile genelleme yapılamaz. Yani bu imkandan özelge isteyen işletme faydalanabilir. Siz de maliye bakanlığına (defterdarlığa veya vergi dairenize) yazarak ve sözkonusu özelgeyi de emsal göstererek görüş isteyebilirsiniz.
Eğer bu arada öiv ni KKEG olarak yazacaksanız:
______ _____
770
191
689
689.01 KKEG
100 veya 381
______ ______
şeklinde muhasebeleştirebilirsiniz.
Burada 689.01 öiv tutarı kadardır. 191 faturadaki KDV tutarı kadardır. 770 ödenecek fatura toplamından KDV ve ÖİV nin düşülmesiyle kalan tutardır.
Selam ve sevgiler
AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 10/17/2007 6:13:31 AM]

[Resim: iloveaccountinght4.gif]
18-10-2007 12:49 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
GÜLDENN
ADMİN SAĞ KOL
Mesajlar: 3,440
Tarih: Jul 2007
Üye no: 15
Nerden: Dünyalı
Rep Puanı: 40
Mesaj: #4
RE: (soru-cevap ) emisyon pirim kaydı
Emisyon primi kaydı
Slm
Hocam emisyon primi muhasebe kayıtlarında 520 hesaba atılıyor ve orada kalıyor gelir olarak vergiyi etkilemiyor peki zaten gelir yazılmayan birşey nasıl oluyorda kurumlar vergisinden düşülüyor bunu bana muhasebe kayıtları ile açıklarsanız çok memnun olurum saolun
Umut sordu. [ 10/8/2007 5:11:46 AM]


KARŞILIKLAR

EMİSYON PRİMİ
Sayın Umut
Anonim ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin ilk kuruluşunda veya daha sonraki sermaye artışlarında ihraç edecekleri hisse senetlerinin nominal değerinin üstünde bir bedelle ihraç edilmeleri halinde, ihraç bedeli ile nominal değeri arasındaki farka emisyon primi (ihraç primi) denilmektedir.
Sermaye artırımı sırasında, rüçhan hakkını kullanmayan pay sahiplerinin, satın alma hakkına sahip oldukları hisse senetleri de itibari değerin üzerinde bir bedelle satılabilmektedir. Ortakların rüçhan haklarını kullanmaları için TTK’ya göre 15 günden az olmamak üzere bir süre belirlenebilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’da, (Kurul) rüçhan hakkının kullanımı ile ilgili ilandan itibaren 15 günden az ve 60 günden fazla olmamak üzere bir süre belirlemektedir.
Hisse senetlerinin primli olarak satılması, işletmelerin kuruluşu sırasında olabileceği gibi, sermaye artırımı aşamasında da gerçekleşebilir. Senetlerin itibari kıymetlerinden yüksek bir bedelle çıkarılmaları, esas mukavelede bu hususta bir hüküm bulunmasına veya bunun genel kurul tarafından karar altına alınmasına bağlıdır.
Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği’nde (MSUGT) emisyon primlerinin sermayeye ilavesinden söz edilmekle beraber, bu primlerin TTK’da öngörülen şekil ve şartlara uygun olarak kullanılması gerekmektedir. Hisse senetleri ihraç primleri hesabı, Tek Düzen Hesap Planında (TDHP) 52 Sermaye Yedekleri hesap grubu içerisinde 520 no.lu hesapta izlenmektedir. Bu hesap; sermaye artırımından dolayı çıkarılmış olan hisse senetlerinin nominal değerlerinin üzerinde bir değerle satışından meydana gelmektedir.
Hisse senedinin nominal fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark, bu hesabın alacağına satış biçimine bağlı olarak ilgili hesabın borcuna kaydedilmektedir. Bu tutarların sermayeye ilavesi veya başka amaçlar için kullanılması durumunda hesaba borç kaydedilecektir.
KVK 5./ç maddesi ihraç primini istisna kapsamına almıştır.
TDHP’de sermaye yedekleri arasında gösterilen emisyon primleri gelir tablosuna aktarılamamaktadır. Gelir tablosuna aktarılamayan emisyon primlerinin MSUGT’de belirtildiği üzere 520 no.lu hesapta izlenmesi ve Kurumlar Vergisi (KV) beyannamesi düzenlenirken kurum kazancına dahil edilmesi ancak "zarar olsa dahi indirilecek istisnalar" arasında yer aldığından, ticari kârdan mali kâra geçerken indirim konusu yapılması gerekmektedir.
Selam ve sevgiler


AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 10/8/2007 9:33:37 AM]

[Resim: iloveaccountinght4.gif]
18-10-2007 12:50 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: